Fimóza (zúženie predkožky)

FimózaFimóza je zúženie predkožky. Možno ju považovať za ochorenie, pretože môže narušovať normálny život postihnutého a môže byť spojená aj s niektorými vážnymi komplikáciami. Jej vyriešenie je dôležité, a preto je vhodné niečo si o nej napísať. Predkožka čiže prepucium je kožná vrstva, ktorá prekrýva žaluď na penise. Má vonkajšiu a vnútornú vrstvu.

Za normálneho stavu je možné predkožku rukou pretiahnuť na koreň penisu a obnažiť tak žaluď. K tomu istému dochádza pri erekcii.

Akonáhle je predkožka na svojom konci zúžená, nedá sa logicky pretiahnuť cez širší žaluď – tomuto stavu hovoríme fimóza.

Fimóza môže byť spojená s krátkou uzdičkou (napojenie predkožky na žaluď na spodnej strane penisu), ktorá tiež bráni pohybu predkožky.

Fimóza a jej príčiny


Fimóza je veľmi často vrodená, niekedy však vznikne aj počas života. Po narodení je prítomná skoro u všetkých chlapcov, kedy je spojená so zlepeným vnútorným listom predkožky k žaluďu. Neskôr s vekom u zdravého jedinca vymizne.

Dôležité je, že u chlapcov okolo jedného roka by sa nemala predkožka zbytočne preťahovať. Je to zbytočné a môže to viesť k jej poraneniu.

Niekedy však fimóza pretrváva a potom môže byť potrebné ju riešiť. Fimóza však vrodená byť nemusí a môže vzniknúť až počas života. K tomu môže dôjsť napríklad pri zápaloch na žaludi alebo ako následok poranenia predkožky.

Typicky k tomu dôjde, ak sa zúžená predkožka u dieťaťa (čo môže byť normálny stav) necitlivo preťahuje.

Poranená predkožka má tendenciu sa jazviť a zužovať. K podobnému výsledku môže dôjsť, keď dospievajúci chlapec s miernou fimózou (tu už fimóza nie je normálny stav) si ju „lieči“ neodborne sám častým bolestivým preťahovaním predkožky cez žaluď s cieľom ju rozšíriť.

Krátkodobý efekt táto „samoliečba“ mať môže, po dlhšom čase sa ale predkožka môže zajazviť a zúžiť sa ešte viac.

Prejavy

Fimóza sa prejavuje tým, že predkožka nejde vôbec alebo len zle pretiahnuť. Pri snahe stiahnuť predkožku z žaluďa môže tento postup bolieť, bolestivá môže byť aj erekcia. To vedie k problémom pri pohlavnom styku, ktorý môže byť pre muža bolestivý a nepríjemný.

Okrem toho sa pritom môže predkožka poraniť, zajazviť a zúžiť ešte viac. Pokiaľ je nám z histórie dobre známe, potom týmto problémom trpeli panovníci ako napríklad kráľ Ľudovít XVI (manžel Márie Antoinetty) a cár Peter (manžel Kataríny Veľkej).

Oba splodili potomka až po menšom chirurgickom zákroku. Pri dlhotrvajúcej fimóze sa navyše kvôli nedostatočnej hygiene pod predkožkou na žaludi hromadí biela hmota zvaná smegma, čo za prvé nepôsobí príliš esteticky a navyše môže mať hromadiaca sa smegma vzťah k vzniku rakovine penisu.

Komplikáciou fimózy môže byť parafimóza, kedy sa úzka predkožka síce pretiahne cez žaluď, ale potom nejde vrátiť späť a zaškrtí tkanivo žaluďa. Viac informácií nájdete v príslušnom článku.

Diagnostika

Fimózu najlepšie diagnostikuje urológ pohľadom a pri zbežnom vyšetrení penisu, tiež môže zhodnotiť jej závažnosť a typ liečby.

Prevencia

Vrodené fimóza, ktorá nevymizne, sa predísť nedá, tá sa dá už len liečiť.

Prevenciou vzniku alebo zhoršenia fimózy je nepreťahovať predkožku násilím a radšej vyhľadať urológa, ktorý poradí a pomôže.

Liečba

Je možnosť liečiť fimózu nechirurgicky alebo chirurgicky.

1. Nechirurgická liečba

Nechirurgická liečba spočíva v aplikácii mastí obsahujúce kortikoidy.

Kortikoidy nemajú moc priaznivý účinok na kožu, ale ten je tu žiaduci – zúžená predkožka sa uvoľní a rozšíri.

2. Chirurgická liečba

Obriezka čiže cirkumcize je klasickou metódou, ktorá sa vykonáva v židovskej a moslimskej kultúre už po stáročia.

V podstate sa predkožka odreže a obnaží sa tak žaluď. Výkon je relatívne jednoduchý, vykonáva ho urológ a mnohokrát postačuje aj miestne znecitlivenie.

Ak sa na zlej pohyblivosti predkožky podieľa aj krátka uzdička, môže ju operatér pretnúť. Po zákroku trvá niekoľko dní, kedy je obrezaný penis citlivý a bolestivý na dotyk, ale to pomerne rýchlo prejde.

O vykonaní obriezky by sa malo uvažovať realisticky. Ak nie je pre ňu lekársky alebo náboženský dôvod, je obriezka zbytočná a nič zvláštne človeku neprinesie.

U fimózy, ktorá človeku spôsobuje akékoľvek problémy, je ale obriezka vhodným riešením.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/fimoza

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button