Vyliec.sk > Syndrómy > Behcetov syndróm

Behcetov syndróm

Behcetov syndróm je pomerne záhadná choroba označovaná tiež ako Behcetova choroba. Je rozšírená obzvlášť v Ázii a radí sa medzi tzv. vaskulitídy. Čo je to Behcetov syndróm, aké sú jeho príčiny a ako sa prejavuje?

Príčiny Behcetovho syndrómu


Príčina nie je jasná, možno sa jedná o autoimunitné ochorenie, kedy je ľudský organizmus napadnutý vlastným imunitným systémom. Spúšťač tohto procesu nie je jasný, zrejme bude prítomný určitý genetický predpoklad a predpokladá sa aj vplyv vírusových infekcií.

Prejavy

Choroba sa prejavuje opakovaným rozsevom bolestivých vriedkov v ústnej dutine, ktoré majú charakter áft. Objavujú sa aj vredy na vonkajších genitáliách a ako nepríjemná komplikácia sa vyskytuje zápal cievovky (uveitída), či zápal sietnice.

Chronická uveitída alebo zápal sietnice môže viesť k zhoršovaniu zraku a eventuálne aj k oslepnutiu. Okrem toho môžu chorého trápiť zápaly kĺbov (sprevádzané bolesťami, opuchmi a pocitom stuhnutosti) a zápaly ciev. V cievach postihnutých zápalom môžu vznikať krvné zrazeniny. Na koži chorých sa môžu objaviť červené škvrny, ktoré sa označujú ako erythema nodosum. Tie navyše sprevádza aj mnoho ďalších chorôb.

Diagnostika

Diagnóza sa určuje podľa vyššie spomínaných klinických prejavov a špeciálneho kožného testu.

Liečba

Skúšajú sa podávať najrôznejšie lieky tlmiace imunitný systém. Starou istotou sú kortikoidy, ktoré majú bohužiaľ veľa vedľajších účinkov. Ako modernejšia metóda sa skúša biologická liečba, ktorá tlmí imunitný systém viac cielene.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky, alebo si kúpte prípravok na dezinfekciu rúk. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Zdroj: https://www.stefajir.cz/behcetuv-syndrom

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.