Kvapavka

Kvapavka Kvapavka je notoricky známe a značne rozšírené ochorenie, ktoré sa spolu s chorobami ako syfilis, AIDS a nákazou chlamýdiami zaraďuje do skupiny sexuálne prenosných chorôb.

Príčiny kvapavky


Kvapavka je infekčné ochorenie a jej príčinou je baktéria zvaná Neisseria gonorrhoeae [Najsérija Gonoré].

Táto baktéria sa šíri nielen pohlavným stykom, ale aj inými sexuálnymi aktivitami (napr. orálnym sexom). Pri klasickom prenose pohlavným stykom sa baktéria dostane do pohlavného systému nakazeného človeka. Tu prenikajú baktérie do hĺbky slizníc a ďalej sa šíria.

Pri orálnom sexe sa môžu baktérie dostať do ústnej dutiny príjemcu. Tu môžu spôsobiť ochorenie spojené so vznikom bielych povlakov na mandliach nie nepodobné angíne.

Vtipné je to s rozšírením kvapavky. Počet hlásených prípadov totiž naznačuje, že kvapavka je oveľa menej sa vyskytujúce pohlavné ochorenie ako syfilis. To je samozrejme nezmysel a je to spôsobené tým, že ľudia s príznakmi kvapavky sa často hanbia a liečia sa antibiotikami sami.

S tým nemožno súhlasiť. Je to za prvé zneužívanie antibiotík, ktoré sa nám všetkým môže vypomstiť vznikom baktérií odolných proti antibiotikám. Po druhé človek, ktorý sa lieči sám a mávne nad celým prípadom rukou, riskuje aj inak.

Ak chytil mimo kvapavky aj niečo iné (syfilis, AIDS) a lekárom nedá príležitosť to zistiť a včas liečiť, tak to môže raz poriadne ľutovať a môže ho to stať až život.

Prejavy kvapavky

Prejavy sa trochu líši u mužov a u žien.

1. Ženy

Kvapavka u žien je zákerná tým, že veľakrát nemá žiadne prejavy. Baktérie sa šíria ich pohlavnými cestami, tieto ženy sú infekčné a môžu nakaziť ďalších prípadných sexuálnych partnerov.

Vážnou komplikáciou môže byť zápal vajíčkovodov a vaječníkov s následnou trvalou sterilitou, tj. neschopnosťou otehotnieť.

Klasické príznaky kvapavky, tj. pálenie pri močení a hlienový hnisavý páchnuci výtok z pošvy, sú tak paradoxne skôr požehnaním, pretože upozornia na chorobu a umožnia jej včasnú liečbu antibiotikami.

2. Muži

U mužov sa kvapavka prejavuje veľmi často a pomerne nepríjemne, čo aspoň chorých doženie k liečbe.

Klasickými príznakmi je pálenie a rezanie pri močení spojené s občasným výtokom páchnuceho hnisu a zakalením moču. Kvapky tohto hnisu chorého muža často uvítajú vo chvíli, keď ide močiť, a hovorí sa im preto Bon Jour kvapky.

Okrem výtoku je časté aj začervenanie okolia vyústenia močovej trubice na žaludi.

U mužov môže choroba pri postupe pohlavnými cestami vyššie spôsobiť komplikácie v podobe zápalu prostaty, zápalu nadsemenníka a niekedy aj zápalu semenníka.

Tieto stavy sa prejavia horúčkou, bolestivosťou (môžu sa vyskytovať bolesti pri pohlavnom styku, bolestivá erekcia a ejakulácia) a pri postihnutí semenníkov nie je vylúčená ani neplodnosť.

Poznámka: Pri nákaze orálnym stykom sa môže vytvoriť infekcia nosohltana so vznikom čapov na mandliach.

Diagnostika

Lekára upozornia klasické príznaky. Možno použiť aj vyšetrenie na mikrobiológiu zo steru sliznice pohlavných ciest.

Prevencia pred kvapavkou

Prevencia je jednoduchá a je zhodná s prevenciou AIDS a syfilis. Nepromiskuitné správanie, partnerská vernosť, bezpečný sex s kondómom, a pod.

Liečba kvapavky

Liečiť kvapavku je pomerne jednoduché. Správny postup by zrejme bol najprv mikrobiologické vyšetrenie.

To potvrdí prítomnosť Neisseria a navyše určí, na ktoré antibiotiká je táto konkrétna Neisseria citlivá. Liečba potom spočíva v nasadení týchto antibiotík po dobu a v dávke určenej lekárom.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/kapavka

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button