Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Zápal vaječníkov

Zápal vaječníkovZápal vaječníkov je pomerne vážne infekčné ochorenie, ktoré zvyčajne postihuje nielen vaječníky, ale súčasne aj ostatné časti pohlavného ústrojenstva ženy (najmä vajcovody a maternicu). Všeobecne infekciu tohto typu označujeme ako hlboké panvové zápaly. Aké sú príčiny vzniku zápalu? Ako sa prejavuje a ako sa lieči? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny zápalu vaječníkov


Infekcia je väčšinou spôsobená baktériami, ktoré sa dostanú do panvy cez pošvu a maternicu, pomerne často ide o sexuálny prenos pri pohlavnom styku.

Najčastejšími pôvodcami hlbokého panvového zápalu vrátane infekcie vaječníkov sú baktérie spôsobujúce kvapavku (Neisseria gonorrhoeae), chlamýdie a mykoplazmy.

Prejavy

Chronický zápal vaječníkov môže byť často takmer bezpríznakový, čo je značne zákerné, pretože to bráni ich včasnému odhaleniu a liečbe.

Akútne zápaly vaječníkov sa prejavujú horúčkou, bolesťami brucha v podbrušku, gynekologickým výtokom, slabým gynekologickým krvácaním a bolesťou pri pohlavnom styku.

Závažnými komplikáciami je rozšírenie zápalu do dutiny brušnej (peritonitída), otrava krvi, vznik abscesov a trvalé poškodenie pohlavného systému ženy s narušením plodnosti, zvýšeným rizikom mimomaternicového tehotenstva, predčasných pôrodov a potratov.

Diagnostika

Pri podozrení na zápal vaječníkov (a na hlboký panvový zápal vôbec) je nutné vyšetrenie gynekológom, okrem toho sa môžu vykonať stery z pošvy a maternice na určenie vyvolávajúcej baktérie.

Zápalové postihnutie tkanív môže byť viditeľné ultrazvukom, pri komplikovaných zápaloch s rizikom vzniku abscesov je vhodné vykonať CT vyšetrenie alebo magnetickú rezonanciu panvy.

Liečba

Základom liečby sú antibiotiká s podpornou terapiou (lieky na tlmenie horúčky, lieky proti bolesti).

Ak sa preukáže pohlavne prenosná choroba, mal by byť vyšetrený a liečený jej sexuálny partner (partneri).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zanet-vajecniku

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button