Zápal vaječníkov

Zápal vaječníkovZápal vaječníkov je pomerne vážne infekčné ochorenie, ktoré zvyčajne postihuje nielen vaječníky, ale súčasne aj ostatné časti pohlavného ústrojenstva ženy (najmä vajcovody a maternicu). Všeobecne infekciu tohto typu označujeme ako hlboké panvové zápaly. Aké sú príčiny vzniku zápalu? Ako sa prejavuje a ako sa lieči? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny zápalu vaječníkov


Infekcia je väčšinou spôsobená baktériami, ktoré sa dostanú do panvy cez pošvu a maternicu, pomerne často ide o sexuálny prenos pri pohlavnom styku.

Najčastejšími pôvodcami hlbokého panvového zápalu vrátane infekcie vaječníkov sú baktérie spôsobujúce kvapavku (Neisseria gonorrhoeae), chlamýdie a mykoplazmy.

Prejavy

Chronický zápal vaječníkov môže byť často takmer bezpríznakový, čo je značne zákerné, pretože to bráni ich včasnému odhaleniu a liečbe.

Akútne zápaly vaječníkov sa prejavujú horúčkou, bolesťami brucha v podbrušku, gynekologickým výtokom, slabým gynekologickým krvácaním a bolesťou pri pohlavnom styku.

Závažnými komplikáciami je rozšírenie zápalu do dutiny brušnej (peritonitída), otrava krvi, vznik abscesov a trvalé poškodenie pohlavného systému ženy s narušením plodnosti, zvýšeným rizikom mimomaternicového tehotenstva, predčasných pôrodov a potratov.

Diagnostika

Pri podozrení na zápal vaječníkov (a na hlboký panvový zápal vôbec) je nutné vyšetrenie gynekológom, okrem toho sa môžu vykonať stery z pošvy a maternice na určenie vyvolávajúcej baktérie.

Zápalové postihnutie tkanív môže byť viditeľné ultrazvukom, pri komplikovaných zápaloch s rizikom vzniku abscesov je vhodné vykonať CT vyšetrenie alebo magnetickú rezonanciu panvy.

Liečba

Základom liečby sú antibiotiká s podpornou terapiou (lieky na tlmenie horúčky, lieky proti bolesti).

Ak sa preukáže pohlavne prenosná choroba, mal by byť vyšetrený a liečený jej sexuálny partner (partneri).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zanet-vajecniku

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button