Úvod / Choroby / Zápal semenníkov

Zápal semenníkov

Zápal semenníkovZápal semenníkov sa odborne označuje ako orchitída a je to pre mužov značne nepríjemný a bolestivý stav. Povedzme si teda o ňom niečo viac.

Aké sú príčiny vzniku tohto zápalu? Ako sa prejavuje a lieči? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny zápalu semenníkov


Príčiny sú obvykle infekčné, tkanivo semenníka môže byť postihnuté ako vírusmi, tak aj baktériami. Z vírusových zápalov semenníkov je najtypickejšie postihnutie semenníkov pri príušniciach. Vírus mumpsu totiž nenapadá len príušne žľazy (ktoré zdurí), ale relatívne často postihne aj sliznicu brušnú a semenníky.

Z bakteriálnych príčin môže ísť napríklad o zápal spôsobený sexuálne prenosnými mikroorganizmami ako sú chlamýdie a baktérie kvapavky (Neisseria gonorrhoeae).

Prejavy

Zápal semenníkov môže mať rôznu intenzitu, väčšinou je prítomná nepríjemná bolesť a opuch postihnutého semenníka, bolesť môže vystreľovať do triesla. U silnejších zápalov môže muž nájsť krv v moči, ktorá do vylučovacieho traktu natečie z pohlavných žliaz, alebo dokonca krv vo spermiách.

Nutné je však dodať, že samotný pohlavný styk je veľmi bolestivý a to platí aj o ejakulácii (ak je jej muž vôbec schopný).

Diagnostika

Zápal semenníkov väčšinou diagnostikuje urológ, ktorý by postihnutého mal vyšetriť už len pre podobnosť orchitídie s nebezpečnou torziou semenníka. Okrem klinických príznakov môže byť dôležité prevedenie ultrazvuku k vylúčeniu iných príčin ťažkostí. Ak je pôvodcom baktéria, je niekedy možné ju mikrobiologicky potvrdiť z moču.

Liečba

Ak je podozrenie na bakteriálny zápal podávame antibiotiká. K symptomatickej úľave sa potom podávajú lieky proti bolesti (väčšinou stačia nesteroidné protizápalové lieky) a niekedy je nutné podávať aj lieky proti nevoľnosti, ktorú akékoľvek postihnutie semenníkov môže sprevádzať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *