Vyliec.sk > Choroby > Zápal semenníkov

Zápal semenníkov

Zápal semenníkovZápal semenníkov sa odborne označuje ako orchitída a je to pre mužov značne nepríjemný a bolestivý stav. Povedzme si teda o ňom niečo viac.

Aké sú príčiny vzniku tohto zápalu? Ako sa prejavuje a lieči? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny zápalu semenníkov


Príčiny sú obvykle infekčné, tkanivo semenníka môže byť postihnuté ako vírusmi, tak aj baktériami. Z vírusových zápalov semenníkov je najtypickejšie postihnutie semenníkov pri príušniciach. Vírus mumpsu totiž nenapadá len príušne žľazy (ktoré zdurí), ale relatívne často postihne aj sliznicu brušnú a semenníky.

Z bakteriálnych príčin môže ísť napríklad o zápal spôsobený sexuálne prenosnými mikroorganizmami ako sú chlamýdie a baktérie kvapavky (Neisseria gonorrhoeae).

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Prejavy

Zápal semenníkov môže mať rôznu intenzitu, väčšinou je prítomná nepríjemná bolesť a opuch postihnutého semenníka, bolesť môže vystreľovať do triesla. U silnejších zápalov môže muž nájsť krv v moči, ktorá do vylučovacieho traktu natečie z pohlavných žliaz, alebo dokonca krv vo spermiách.

Nutné je však dodať, že samotný pohlavný styk je veľmi bolestivý a to platí aj o ejakulácii (ak je jej muž vôbec schopný).

Diagnostika

Zápal semenníkov väčšinou diagnostikuje urológ, ktorý by postihnutého mal vyšetriť už len pre podobnosť orchitídie s nebezpečnou torziou semenníka. Okrem klinických príznakov môže byť dôležité prevedenie ultrazvuku k vylúčeniu iných príčin ťažkostí. Ak je pôvodcom baktéria, je niekedy možné ju mikrobiologicky potvrdiť z moču.

Liečba

Ak je podozrenie na bakteriálny zápal podávame antibiotiká. K symptomatickej úľave sa potom podávajú lieky proti bolesti (väčšinou stačia nesteroidné protizápalové lieky) a niekedy je nutné podávať aj lieky proti nevoľnosti, ktorú akékoľvek postihnutie semenníkov môže sprevádzať.

Zápal semenníkov

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.