Vyliec.sk > Choroby > Torzia semenníka

Torzia semenníka

torzia semenníkaTorzia semenníka je jedným z akútnych stavov v urológii. Vyskytuje sa najčastejšie u chlapcov do veku 18 rokov, môže sa však vzácnejšie objaviť aj u starších mužov. Semenník je párový orgán vytvárajúci spermie a mužské pohlavné hormóny. Semenník je uložený v miešku. Cievy vyživujúce semenník sú k nemu vedené v spoločnom zväzku z dutiny brušnej.

Príčiny torzie semenníka


Pri torzii sa semenník zrotuje tak nešťastne, že sa jeho cievny zväzok zaškrtí. To vedie k náhlemu prerušeniu toku krvi do príslušného semenníka. Obdobou tohoto stavu u žien je torzia vaječníka.

Príznaky

K ochoreniu s názvom torzia semenníka zvyčajne dochádza v pokoji bez jasnej vyvolávajúcej príčiny. Stav sa prejaví prudkou až neznesiteľnou šokujúcou bolesťou semenníkov, ktorá môže vystreľovať do triesla. Prítomná môže byť aj bolesť brucha v podbrušku, nevoľnosť a zvracanie. Podobné prejavy môže mať aj zápal nadsemenníka.

Diagnostika

V prípade podozrenia na ochorenie s názvom torzia semenníka, tj. pri náhlej prudkej bolesti semenníkov je nutné čo najrýchlejšie navštíviť urológa, a to najlepšie v nemocničnom zariadení. Urológ postihnutého vyšetrí a pri dôvodnom podozrení na torziu sa musí vykonať chirurgický zákrok. V prípade neistoty u nie celkom jasných príznakov možno vyšetrenie doplniť ultrazvukom miešku, ktorý okrem iného dokáže zhodnotiť prítok krvi do semenníkov.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Liečba

Niekedy sa urológovi môže podariť dať zrotovaný semenník do správnej polohy pomocou určitých hmatov. Je to však bolestivé a navyše nie celkom spoľahlivé. Jedinou skutočne spoľahlivou možnosťou liečby je operácia, pri ktorej sa otvorí miešok a semenník sa zrotuje späť do normálnej polohy. Následne sa potom semenník prišije k vnútornej stene miešku, aby sa torzia už nemohla opakovať. Hlavným faktorom je čas. Ak nie je operácia vykonaná do niekoľkých hodín (udáva sa do 6 hodín) od vzniku ťažkostí, je veľké riziko, že semenník bez prívodu kyslíka a živín odumrie. Ak ustanovuje urológ pri operácii túto diagnózu, tkanivo semenníka sa odstráni. V opačnom prípade by sa mŕtve tkanivo mohlo stať zdrojom infekcie.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/torze-varlete

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.