Bolesť semenníkov

bolesť semenníkovBolesť semenníkov je príznak, ktorý by rozhodne nemal byť zanedbávaný, hoci veľmi často sa jedná o relatívne nezávažné stavy. Je nutné si uvedomiť aj fakt, že nie všetky bolesti, ktoré sú situované v oblasti semenníkov nemôžu v skutočnosti vychádzať z inej časti tela.

Čo všetko môže spôsobiť bolesť semenníkov a ako ju diagnostikovať? Viac sa dozviete v nasledujúcom článku.

Bolesť semenníkov a jej príčiny:


1. Priame mechanické poškodenie

Úder do oblasti semenníkov je sprevádzaný prudkou nepríjemnou bolesťou, ktorá je vedená nervom, ktorý vedie aj informácie z tráviaceho traktu a podieľa sa aj na zvracajúcom reflexe.

Z toho dôvodu sa pri mechanickom poškodení semenníkov môže vyskytnúť aj nevoľnosť a zvracanie.

2. Sexuálna aktivita

Častá sexuálna aktivita pri pohlavnom styku môže byť sprevádzaná aj nepríjemnými vnemami v oblasti semenníkov.

Bolesť nie je nijako intenzívna a náhle vzniknutá, skôr sa objavuje postupne a pri kratšej sexuálnej abstinencii pomerne rýchlo ustúpi.

3. Torzia semenníka

Po slovensky by sa tento nebezpečný stav dal označiť ako zaškrtenie semenníka. Semenník je orgán, ktorý je vyživovaný cievami, ktoré vedú k semenníku vo zväzku z brušnej dutiny.

Ak sa semenník v miešku nešťastne zrotuje, tento zväzok sa uškrtí, čím sa zastaví prítok krvi a živiny do semenníka.

Stav sa najčastejšie vyskytuje u chlapcov do 18 rokov. Prejavuje sa náhle vzniknutú prudkou bolesťou semenníka, ktorá môže vystreľovať do triesla.

Ak sa takáto bolesť objaví, tak je nutné čo najrýchlejšie navštíviť urológa. Ak pri vyšetrení urológom sa zistí podozrenie na torziu semenníka, vykoná sa operačný zákrok, pri ktorom sa semenník derotuje.

Jedine toto rýchle operačné riešenie vykonané do niekoľkých hodín od objavenia sa ťažkostí môže tkanivo semenníka zachrániť. V opačnom prípade dochádza k jeho nevratnému poškodeniu a odumretiu.

4. Infekčné zápaly

Infekčné zápaly postihujú najmä tkanivo nadsemenníka (tento zápal sa odborne označuje ako epididymitída), čo je žľaza nachádzajúca sa v miešku na hornom póle semenníka.

Vznikajú nepríjemné bolesti semenníkov (presnejšie povedané miešku), ktoré bývajú sprevádzané zvýšenou teplotou.

Medzi infekčných pôvodcov zápalov nadsemenníkov patria najmä sexuálne prenosné choroby (napr. kvapavka, či infekcia chlamýdiami).

Existuje aj infekčný zápal, ktorý postihuje priamo tkanivo semenníka (odborne vzniká tzv. orchitída (zápal semenníkov)) – jedná sa o vírusoví mumps, ktorý sa dnes vďaka očkovaniu vyskytuje len zriedka.

5. Obličkové kamene

Kamene v močových cestách spôsobujú tzv. obličkovou koliku.

Táto nepríjemná prerušovaná bolesť brucha môže u muža vystreľovať aj smerom do semenníkov.

6. Varikokéla

Tento stav súvisí s poruchou odtoku žilovej krvi zo semenníka. Objavuje sa nepríjemný pocit, ktorý niekedy prechádza do intenzívnych ťahavých bolesti.

Pozn: Zhubné aj nezhubné nádory semenníkov zvyčajne nebolia, spôsobujú však zväčšenie postihnutého semenníka. Z toho dôvodu je raz za čas samovyšetrenie semenníkov a ich veľkosti celkom rozumný nápad, podobne ako je tomu u samovyšetrenia prsníkov u žien.

Pri nejakom náleze nesúmerného rastu jedného zo semenníkov oproti druhému by sa takýto nález mal riešiť návštevou urológa, ktorý pacienta vyšetrí pohmatom a v prípade neistoty môže navrhnúť vykonanie ultrazvuku semenníkov.

Diagnostika bolesti semenníkov

Akúkoľvek bolesť semenníkov by mal vyšetriť urológ. Okrem pohľadu a pohmatu možne semenníky relatívne spoľahlivo vyšetriť ultrazvukom, ktorý preukáže ich chorobné zmeny.

Ďalšie vyšetrenia môžu byť vykonané podľa predbežnej diagnózy vyšetrenie krvi na prítomnosť infekcie v tele, röntgen brucha či ultrazvuk na zistenie prítomnosti močových kameňov a pod.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/bolest-varlat

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button