Hrčka v prsníku

hrčka v prsníkuHrčka v prsníku je relatívne častým problémom mnohých žien. Hneď úvodom je pre upokojenie nutné poznamenať, že väčšinou sa nejedná o nič závažné, najmä u mladých žien a dievčat. Je však potrebné túto skutočnosť vyšetriť, aby sa vylúčila závažná príčina – rakovina prsníka. Zo žien, ktoré vyhľadajú lekárske vyšetrenie z dôvodu nálezu hrčky v prsníku, je diagnóza rakoviny prsníka stanovená len asi u 10% z nich. Z akých rozličných príčiny sa vám môže vytvorťi hrčka v prsníku, ako ju diagnostikovať a liečiť?

Príčiny hrčky v prsníku:

1. Cysty v prsníku

Cysta je dutina vyplnená tekutinou. Môže sa vyskytovať prakticky v akomkoľvek orgáne a tkanive, teda ani prsník nie je žiadnou výnimkou.

Hmatom je táto hrčka v prsníku skôr mäkká, nebolestivá. Cysty v prsníkoch sa objavujú skôr u žien nad 30 rokov s postupným približovaním menopauzy môžu byť však nájdené aj u mladších žien.

2. Fibroadenómy

Ide o nezhubné nádorčeky vzniknuté z prsného tkaniva. Sú histologicky tvorené žľazovou zložkou a väzivom.

Hmatom sú skôr tuhšie a dobre ohraničené. Vznikajú skôr u dievčat a mladých žien. Odstraňujú sa jednoduchým chirurgickým zákrokom.

3. Lipómy

Ide opäť o nezhubné nádory, ktoré vznikajú z tukového tkaniva. Lipómy ako hrčka v prsníku nie sú nijako nebezpečné.

4. Papilomy

Papilomy sú ďalšími z nezhubných nádorov prsníka, zvyčajne vychádzajú z buniek prsných vývodov. Môžu spôsobiť výtok alebo krvácanie z bradavky.

5. Abscesy

Jedná sa o vzácnejšiu príčinu nálezu hrčky v prsníku. Ide o ohraničenú bakteriálnu infekciu.

Abscesy sú bolestivé a vo svojej dutine zvyčajne obsahujú hnis. Sprevádzajú zápaly prsníka a častejšie sa vyskytujú u dojčiacich žien.

6. Rakovina prsníka

Tomuto problému sa venuje celý samotný rozsiahly článok na tejto stránke vyliec.sk. Zhubné nádory prsníka sú dôvodom, prečo by sa nález každého útvaru v prsníku musí vyšetriť. Nie je čo stratiť.

Liečba rakoviny prsníka je v súčasnej dobe veľmi úspešná a jej nález v počiatočnom štádiu výrazne zlepšuje prognózu.

Diagnostika hrčky v prsníku

Na prvom mieste stojí samovyšetrenie prsníka, ktoré je jednoduché, a ktoré by mala každá žena pravidelne vykonávať.

Vyšetrenie prsníkov lekárom v prevencii sa skôr veľa presadzovalo, dnes jeho význam klesá.

Preukazuje sa, že výťažnosť tohto vyšetrenia nie je príliš vysoká. Ak je hrčka v prsníku nejasného pôvodu nastupuje vyšetrenie ultrazvukom (mladšie ženy) alebo mamografom (staršie ženy).

Ak chceme histologické zhodnotenie neznámeho tkaniva, je možné vykonať biopsiu útvaru tenkou ihlou. Pripravená vzorka sa odošle na patológiu a vyhodnotí sa pod mikroskopom.

Liečba hrčky v prsníku

Nezhubné útvary je možné chirurgicky odstrániť (napr. fibroadenóm), v prípade cysty je možné pokúsiť sa odsať jej obsah, čo môže viesť k jej kolapsu a zániku.

Ak je diagnostikovaná rakovina prsníka, vedie sa ďalšia liečba v spolupráci gynekológov s chirurgmi a onkológov, ktorí podľa typu a rozsahu nádoru stanovia individuálny liečebný postup u konkrétnej pacientky.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/bulka-v-prsu

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button