Úvod / Choroby / Cysty v prsníku

Cysty v prsníku

Cysty v prsníkuCysty v prsníku sú prítomné u mnohých žien. V drvivej väčšine prípadov ide iba o nezhubný dôsledok zmien prsnej žľazy podmienený hormonálnymi vplyvmi, napriek tomu však tento nález nemožno podceňovať.

Ako sa cysty v prsníku prejavujú, ako ich diagnostikovať a liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.

Cysty v prsníku a ich príčiny


Cysta znamená ohraničený guľovitý útvar vyplnený tekutinou (viď. všeobecný text o cystách). Väčšina cýst nemá jasnú vyvolávajúcu príčinu, cysty vznikajú v období dospievania, kedy je prsné tkanivo vystavené hormonálnym vplyvom vedúcim k rozvoju mliečnych žliaz. Veľkosť cýst sa ďalej môže meniť počas tehotenstva a v menopauze, keď sa koncentrácia pohlavných hormónov mení.

Z najvážnejších príčin je nutné spomenúť aj niektoré formy rakoviny prsníka, ktoré môžu mať cystický vzhľad. Znovu však opakujeme, že väčšina cýst v prsníka je nezhubných.

Prejavy

Cysta v prsníku môže byť nahmatnuté ako hrčka v prsnom tkanive, tvar máva guľovitý a na pohmat je skôr mäkká. Malé cysty môžu mať len niekoľko milimetrov, zatiaľ čo tie väčšie dosahujú až niekoľkých centimetrov.

Zakaždým pred začiatkom menštruácie sa môže objavovať bolestivosť prsníka v mieste cysty.

Diagnostika

Každý nález nejasnej hrčky v prsníku by mal viesť k vyšetreniu gynekológom. Okrem pohmatu sa vykonáva ultrazvuk prsníka u mladších žien, či mamografia u žien starších. Po náleze cysty sa odporúča jej punkcia tenkou ihlou s cytologickým vyšetrením odsatého obsahu.

Cysty v prsníku a ich liečba

Bežné nekomplikované cysty sa nemusia liečiť, prípadne sú vyliečené vyššie spomenutým prevedením biopsie. Príznaky súvisiace s bolesťami a zväčšovaním cysty počas menštruačného cyklu môžu vymiznúť po nasadení hormonálnej antikoncepcie. Po odsatí tekutiny totiž rad cýst skolabuje a už sa neobnoví.

Alternatívou je chirurgické odstránenie cysty, ktorá spôsobí klinické ťažkosti. Ak by boli v cyste nájdené nádorové, alebo prednádorové zmeny, potom je nutné ju odstrániť rozsiahlejším chirurgickým zákrokom s následnou onkologickú starostlivosťou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *