Bolesti prsníkov

bolesti prsníkovBolesti prsníkov sú pomerne častou sťažnosťou mnohých žien, zvyčajne sú len dôsledkom neškodných stavov, z ktorých najčastejšie sú zmeny hladín ženských hormónov. Za bolesťou sa však môže skrývať aj oveľa vážnejšie ochorenie.

Príčiny bolestí prsníkov:


1. Menštruačný cyklus

Niektoré ženy sa sťažujú na občasné pocity pnutia a bolesti v prsiach, ktoré sa objavujú periodicky v určitej fáze menštruačného cyklu, zvyčajne v predmenštruačnom období.

Ide o vplyv ženských pohlavných hormónov na tkanivo prsníka. Po začiatku menopauzy tieto ťažkosti postupne vymiznú.

2. Tehotenstvo

V tehotenstve sa opäť vplyvom hormónov prsia zväčšujú a pripravujú sa na tvorbu mlieka.

Tento proces môže byť opäť sprevádzaný pocitom napätia a bolesťami.

Po pôrode a pri pravidelnom dojčení tieto pocity väčšinou odznievajú.

3. Hormonálna antikoncepcia

Hormonálna antikoncepcia má množstvo nežiaducich účinkov a nepríjemné pocity ako sú bolesti v prsníkoch môže vyvolať tiež.

Ak sa stav nelepší, je nutné konkrétnu antikoncepciu vysadiť a skúsiť nahradiť iným typom.

Poznámka: Bolesti prsníkov sa typicky objavujú aj po požití „tabletiek po“ ako je napr. Postinor či Escapelle. Obsahujú pomerne veľké množstvo hormónov a môžu organizmus ženy dočasne rozhodiť.

4. Zápal prsníka (mastitída)

Zápal prsníka väčšinou vzniká pri dojčení, ale môže pochopiteľne vzniknúť aj u nedojčiacich žien. Pôvodcom sú baktérie, ktoré najčastejšie cez mliečne žliazky preniknú do prsného tkaniva.

Prsník je začervenaný, môže byť zväčšený, je bolestivý a niekedy sa objaví aj horúčka.

Mastitída nie je prekážkou dojčenia, ženu by však mal vyšetriť gynekológ. To je veľmi dôležité najmä u nedojčiacich žien, kedy sú zápaly prsníka menej časté. Musíme totiž brať do úvahy aj nasledujúcu príčinu bolesti prsníkov.

5. Rakovina prsníka

Väčšina foriem rakoviny prsníka nebolí.

Existuje však málo častá tzv. zápalová forma tejto rakoviny, ktorá napodobňuje vyššie zmienenú mastitídu. Viac si prečítajte v príslušnom článku. Prípadné čitateľky by som len rád upokojil, že táto príčina bolesti prsníka je naozaj najvzácnejšia.

Diagnostika bolestí prsníkov

Žena pociťujúca ťažkosti s prsiami a bolesti prsníkov má byť vyšetrená gynekológom.

Dôležitá je anamnéza (periodické opakovanie ťažkostí, užívanie hormonálnej antikoncepcie, tehotenstvo, dojčenie), fyzikálne vyšetrenie prsníkov (pohľad, pohmat).

Podľa potreby môže gynekológ ďalej indikovať zobrazovacie vyšetrenie ako je ultrazvuk prsníka, či mamografia. Tieto vyšetrenia sa však vykonávajú len u niektorých pacientok.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/bolesti-prsou

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button