Mamografia

vyšetrenie mamografiaČo je to mamografia, aký je princíp a význam tohto vyšetrenia? Ako sa pred vyšetrením treba pripraviť a aké sú riziká a nevýhody tohto vyšetrenia?

Mamografia je vyšetrením, ktoré má rozhodujúci význam v boji proti rakovine prsníka.

Táto forma nádorového ochorenia je v Slovenskej republike veľmi častá, ročne je novo zistená u niekoľkých tisícok žien a nanešťastie to nezriedka býva aj v pokročilých štádiách. Práve včasná diagnóza je zásadná pre úspešné vyliečenie, a preto treba diagnostickým postupom venovať zvláštnu pozornosť.

Výsledkom boja s rakovinou prsníka je prepracovaný skríningový program, ktorý sa stal základom boja s touto zákernou chorobou.

Pojem screening [skríning] označuje v lekárskej terminológii preventívne vyšetrenie, ktoré sa vykonáva buď u všetkých ľudí, alebo aspoň u veľkej časti populácie.

Skríningové vyšetrenie musí byť lacné, jednoduché, čo najviac bezpečné, spoľahlivé a malo by byť schopné zachytiť chorobu vo fáze, kedy je možné ju vyliečiť. Tieto podmienky spĺňa práve vyšetrenie na mamografe.

Pozn: Veľký dôraz sa kladie aj na pohmatové vyšetrovanie prs, ale jeho význam nemožno preceňovať. Ukázalo sa, že pohmatové vyšetrenie lekárom nie je spoľahlivé a pri zisťovaní rakoviny prsníka nie je veľmi účinné. Mnoho nádorov je v počiatočných štádiách úplne nehmatateľných a aj drobné hmatateľné ložiská môže lekár prehliadnuť. Samovyšetrenie je o niečo účinnejšie, ale ani ono nie je nijako zvlášť spoľahlivé. To síce neznamená, že by sa pohmatové vyšetrenie lekárom alebo samovyšetrenie ženou nemalo vykonávať, ale má význam len spolu s absolvovaním skríningového programu.

Princíp mamografického vyšetrenia


Mamograf je zjednodušene povedané špeciálnym typom röntgenového prístroja. Pri vyšetrení je tkanivo prsníka ľahko stlačené doskou prístroja, čo zaistí lepšiu kvalitu a prehľadnosť snímky, a následne je tkanivo prsníka presvietene slabšou dávkou röntgenového žiarenia.

Po vyšetrení musí snímku prezrieť a vyhodnotiť lekár.

Príprava pred vyšetrením

Samotné vyšetrenie nevyžaduje žiadnu zvláštnu prípravu okrem vyzlečenia do polovice tela tesne pred vyšetrením.

Význam mamografie

Mamograf vie nájsť aj tie nádorové ložiská, ktoré sú nehmatateľné a to z neho robí ideálny prostriedok prevencie.

Skríningový program v Slovenskej republike umožňuje žene vo veku medzi 40-69 rokmi bezplatné mamografické. U žien s výraznými rizikovými faktormi vzniku nádorového ochorenia prsníka (napr. výskyt rakoviny prsníka u blízkych príbuzných) môže lekár mamografické vyšetrenie indikovať aj v mladšom veku.

Mamografia nie je základnou vyšetrovacou metódou u žien do 40 roku. Základnou vyšetrovacou metódou u mladších žien je ultrasonografia.

Okrem preventívneho programu možno mamografické vyšetrenie vykonať vtedy, ak nájde žena (alebo jej lekár) pri pohmatovom vyšetrení prsníka neznámu rezistenciu.

Mamograf potom slúži na upresnenie veľkosti a polohy ložiska a do značnej miery k rozlíšeniu zhubných a nezhubných útvarov.

Nevýhody mamografie

Röntgenové žiarenie mamografu dokáže lepšie zobraziť prsník s vysokým podielom tukového tkaniva, čo je bežný stav u žien starších.

U mladých žien sa preto pri vyšetrení prsníka používa skôr ultrazvukové vyšetrenie. Ultrazvuk má oproti mamografií aj tú výhodu, že nevystavuje tkanivo prsníka účinkom röntgenového žiarenia.

Riziká

V lekárskych kruhoch sa vedú diskusie o bezpečnosti mamografu. Niektorí lekári zastávajú názor, že žiarenie z mamografu môže v prsníku spôsobiť nádorové zmeny a tým sa paradoxne stať vyvolávateľom rakoviny prsníka.

Veľké množstvo odborníkov však tieto informácie vyvracia a poukazujú na absenciu hmatateľných dôkazov.

V mnohokrát protichodných tvrdeniach je ťažké sa vyznať a treba skôr použiť zdravý sedliacky rozum. Moderné mamografické prístroje pracujú len s minimálnymi dávkami žiarenia, a preto je riziko logicky veľmi nízke.

Na druhú stranu je nutné uznať, že riziko nie je a nemôže byť nulové – aj tá najmenšia dávka radiácie môže s malou pravdepodobnosťou rakovinové bujnenie spôsobiť.

To isté však môžeme povedať o akomkoľvek inom röntgenovom vyšetrení a určite medzi nami nie je skoro nikto, kto by aspoň raz v živote nebol na röntgenovom vyšetrení.

Vzhľadom na počet životov, ktoré mamografické vyšetrenie zachráni, je riziko skríningových vyšetrení minimálne.

U inteligentných žien by nemalo toto drobné riziko hrať v rozhodovaní o absolvovaní mamografického vyšetrenia žiadnu rolu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/mamograf

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button