Úvod / Vyšetrenia / Cytologické vyšetrenie

Cytologické vyšetrenie

Cytologické vyšetrenieCytológia je náukou o bunkách, ich anatómií a o procesoch v nich prebiehajúcich. V praxi sa s týmto slovom stretávame v súvislosti, že lekári nejakú vzorku odošlú na cytológiu. Čo presne to znamená, si povieme nižšie. Čo je to cytologické vyšetrenie, aký je jeho princíp a aké sú výhody a nevýhody tohto vyšetrenia?

Cytológia v klinickom slova zmysle nám umožňuje odhaľovať rôzne choroby zo skúmania získaných buniek. To je veľký rozdiel oproti histológií, kedy musíme získať a hodnotiť celú vzorku tkaniva. Histológia je pre stanovenie viacerých diagnóz nevyhnutná a je oveľa spoľahlivejšia ako cytologické vyšetrenie. Na druhú stranu získanie vzorky na histologické vyšetrenie býva niekedy oveľa ťažšie.

Princíp cytologického vyšetrenia:


Princípom odberu cytologického vyšetrenia je získanie jednotlivých buniek, ktoré netvoria tkanivo. Dosiahnuť to môžeme napríklad sterom buniek z povrchu sliznice (napr. krčka maternice), biopsiou tenkou ihlou (napr. biopsia štítnej žľazy), prevedením bronchoalveolárnej laváže pri bronchoskopií alebo odsatím vzorky tekutiny, ktorá sa hromadí v niektorej z telesných dutín (veľmi často voda na pľúcach alebo ascites).

Po získaní tejto vzorky sa vykoná jej rozotretie na podložné sklíčko, väčšinou aj zafarbenie niektorým zo špeciálnych farbív a následné pozorovanie pod mikroskopom. Pozorujúci lekár tak môže zhodnotiť prítomnosť buniek v získanej vzorke a následne ich popísať.

Dôležité je, že podľa istých stanovených pravidiel môže do istej miery hodnotiť rôzne bunkové abnormality, ktoré môžu byť spojené so zhubnými ochoreniami (tvar a veľkosť buniek, tvar bunkových jadier, počet jadier v bunke, množstvo zachytených bunkových delení a ďalšie).

Vo výsledku je tak lekár v ideálnom prípade schopný určiť, či sa vo vzorke nachádzajú bunky zodpovedajúce prednádorovým stavom alebo dokonca priamo nádorové bunky. Nejedná sa ale len o nález nádorov, význam má aj nález väčšieho množstva bielych krviniek (zápaly), červených krviniek a pod.

Výhody cytológického vyšetrenia:

  • Jednoduchosť získania vzorky, ktorá je potrebná na vyšetrenie.
  • Rýchlosť vyšetrenia.
  • Relatívne nízka cena.

Je však nutné zopakovať, že cytológia nie je väčšinou považovaná za úplne rovnocennú metódu vyšetrovania v porovnaní s histológiou a negatívne výsledky z cytológie nemôžu vylúčiť prítomnosť nádorového ochorenia.

Cytologické vyšetrenie
5 (99%) 40 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.