Cytologické vyšetrenie

Cytologické vyšetrenieCytológia je náukou o bunkách, ich anatómií a o procesoch v nich prebiehajúcich. V praxi sa s týmto slovom stretávame v súvislosti, že lekári nejakú vzorku odošlú na cytológiu. Čo presne to znamená, si povieme nižšie. Čo je to cytologické vyšetrenie, aký je jeho princíp a aké sú výhody a nevýhody tohto vyšetrenia?

Cytológia v klinickom slova zmysle nám umožňuje odhaľovať rôzne choroby zo skúmania získaných buniek. To je veľký rozdiel oproti histológií, kedy musíme získať a hodnotiť celú vzorku tkaniva.

Histológia je pre stanovenie viacerých diagnóz nevyhnutná a je oveľa spoľahlivejšia ako cytologické vyšetrenie. Na druhú stranu získanie vzorky na histologické vyšetrenie býva niekedy oveľa ťažšie.

Princíp cytologického vyšetrenia


Princípom odberu cytologického vyšetrenia je získanie jednotlivých buniek, ktoré netvoria tkanivo.

Dosiahnuť to môžeme napríklad sterom buniek z povrchu sliznice (napr. krčka maternice), biopsiou tenkou ihlou (napr. biopsia štítnej žľazy), prevedením bronchoalveolárnej laváže pri bronchoskopií alebo odsatím vzorky tekutiny, ktorá sa hromadí v niektorej z telesných dutín (veľmi často voda na pľúcach alebo ascites).

Po získaní tejto vzorky sa vykoná jej rozotretie na podložné sklíčko, väčšinou aj zafarbenie niektorým zo špeciálnych farbív a následné pozorovanie pod mikroskopom.

Pozorujúci lekár tak môže zhodnotiť prítomnosť buniek v získanej vzorke a následne ich popísať.

Dôležité je, že podľa istých stanovených pravidiel môže do istej miery hodnotiť rôzne bunkové abnormality, ktoré môžu byť spojené so zhubnými ochoreniami (tvar a veľkosť buniek, tvar bunkových jadier, počet jadier v bunke, množstvo zachytených bunkových delení a ďalšie).

Vo výsledku je tak lekár v ideálnom prípade schopný určiť, či sa vo vzorke nachádzajú bunky zodpovedajúce prednádorovým stavom alebo dokonca priamo nádorové bunky.

Nejedná sa ale len o nález nádorov, význam má aj nález väčšieho množstva bielych krviniek (zápaly), červených krviniek a pod.

Výhody cytológického vyšetrenia

 • Jednoduchosť získania vzorky, ktorá je potrebná na vyšetrenie.
 • Rýchlosť vyšetrenia.
 • Relatívne nízka cena.

Je však nutné zopakovať, že cytológia nie je väčšinou považovaná za úplne rovnocennú metódu vyšetrovania v porovnaní s histológiou a negatívne výsledky z cytológie nemôžu vylúčiť prítomnosť nádorového ochorenia.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/cytologicke-vysetreni

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

  Použité zdroje: základné zdroje textu

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

  Back to top button