Bronchoalveolárna laváž

Bronchoalveolárna laváž (BAL) by sa dala preložiť ako „výplach priedušiek a pľúcnych mechúrikov“. Čo je to Bronchoalveolárna laváž, aké je jej princíp, ako sa na toto vyšetrenie pripraviť a aké sú jeho výhody a nevýhody?
Ide o diagnostickú metódu, ktorá je dôležitým doplnkom bronchoskopie.
Princíp Bronchoalveolárnej laváže
Bronchoskopia je endoskopické vyšetrenie dolných dýchacích ciest, kedy lekár ústami zavedie do priedušnice a ďalej do priedušiek tenký ohybný hadicovitý prístroj s kamerou na konci. Bronchoskop umožní vidieť dýchacie cesty zvnútra a vziať z nich špeciálnymi nástrojmi drobné vzorky.
Bronchoalveolárna laváž znamená, že sa bronchoskopickým prístrojom do určitej ohraničenej časti pľúc vypustí tekutina, po krátkej chvíli sa odsaje a odošle na ďalšie vyšetrenie.
Príprava pred vyšetrením
Pred bronchoskopiou by mal byť pacient 6 hodín nalačno a nefajčiť, pred vyšetrením dostáva lieky proti kašľu, aby ho vyšetrenie nedráždilo.
Bronchoskopia nie je najpríjemnejším vyšetrením, čo je dané práve týmto dráždením dýchacích ciest a vyvolávaním kašľa.
Využitie
Bronchoalveolárná laváž/výplach umožní získať tekutinu, ktorá predtým krátku dobu „pobudla“ v dolných dýchacích cestách.
Následne môžu byť vzorky tejto tekutiny odoslané na mikrobiologické vyšetrenie (určenie prítomnosti pôvodcu zápalu pľúc) a cytologické vyšetrenie (pátranie po prítomnosti nádorových buniek pri podozrení na rakovinu pľúc).
Nevýhody
Ako už bolo povedané vyššie, bronchoskopia nepatrí k najpríjemnejším zákrokom a výplach tiež nie – prítomnosť tekutiny v malej časti pľúc chorého samozrejme neudusí, ale dráždi ho ešte viac ku kašľu.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/bronchoalveolarni-lavaz
Použité zdroje: základné zdroje textu