Bronchoalveolárna laváž

vyšetrenie bronchoalveolárna lavážBronchoalveolárna laváž (BAL) by sa dala preložiť ako „výplach priedušiek a pľúcnych mechúrikov“. Čo je to Bronchoalveolárna laváž, aké je jej princíp, ako sa na toto vyšetrenie pripraviť a aké sú jeho výhody a nevýhody?

Ide o diagnostickú metódu, ktorá je dôležitým doplnkom bronchoskopie.

Princíp Bronchoalveolárnej laváže

Bronchoskopia je endoskopické vyšetrenie dolných dýchacích ciest, kedy lekár ústami zavedie do priedušnice a ďalej do priedušiek tenký ohybný hadicovitý prístroj s kamerou na konci. Bronchoskop umožní vidieť dýchacie cesty zvnútra a vziať z nich špeciálnymi nástrojmi drobné vzorky.

Bronchoalveolárna laváž znamená, že sa bronchoskopickým prístrojom do určitej ohraničenej časti pľúc vypustí tekutina, po krátkej chvíli sa odsaje a odošle na ďalšie vyšetrenie.

Príprava pred vyšetrením

Pred bronchoskopiou by mal byť pacient 6 hodín nalačno a nefajčiť, pred vyšetrením dostáva lieky proti kašľu, aby ho vyšetrenie nedráždilo.

Bronchoskopia nie je najpríjemnejším vyšetrením, čo je dané práve týmto dráždením dýchacích ciest a vyvolávaním kašľa.

Využitie

Bronchoalveolárná laváž/výplach umožní získať tekutinu, ktorá predtým krátku dobu „pobudla“ v dolných dýchacích cestách.

Následne môžu byť vzorky tejto tekutiny odoslané na mikrobiologické vyšetrenie (určenie prítomnosti pôvodcu zápalu pľúc) a cytologické vyšetrenie (pátranie po prítomnosti nádorových buniek pri podozrení na rakovinu pľúc).

Nevýhody

Ako už bolo povedané vyššie, bronchoskopia nepatrí k najpríjemnejším zákrokom a výplach tiež nie – prítomnosť tekutiny v malej časti pľúc chorého samozrejme neudusí, ale dráždi ho ešte viac ku kašľu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/bronchoalveolarni-lavaz

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button