Ascites – voda v bruchu

voda v bruchu a ascitesČo je to ascites, aké sú jeho príčiny a prejavy. Ako môžeme vodu v bruchu diagnostikovať a ako môžeme tento stav liečiť? Voda v bruchu sa odborne označuje ako ascites. Prakticky vždy znamená prítomnosť vážneho ochorenia a ak vznikne u doteraz zdanlivo zdravého človeka, je to vždy veľmi závažné varovné znamenie, ktoré je nutné dovyšetriť.

Príčiny vody v bruchu:


1. Hromadenie krvi v portálnej žile

Portálna žila je veľmi dôležitá. Vzniká spojením žíl vedúcich krv zo sleziny a čriev do pečene.

V pečeni sa portálna žila rozpadá na malé žilky – živiny aj toxické produkty z čriev sa v nich dostanú do blízkeho kontaktu s pečeňovými bunkami, ktoré detoxikujú škodliviny a spracovávajú živiny.

Následne je krv pomocou pečeňových žíl vyvedená do dolnej dutej žily, ktorá tečie do pravej polovice srdca. Existuje množstvo chorobných stavov, kedy sa krv v portálnej žile hromadí pod tlakom (tzv. portálna hypertenzia).

Zvyčajne je dôvodom narušenia toku krvi prekážka alebo zla pumpovacia funkcia srdca.

Hromadiaca sa krv sa môže začať filtrovať z portálnej žily do dutiny brušnej a ascites je na svete. Najčastejšími dôvodmi portálnej hypertenzie sú:

a) Cirhóza pečene

Cirhotické tkanivo pečene kladie odpor tečúcej krvi a tá sa začne hromadiť v portálnej žile.

b) Zlyhanie srdca

Zlyháva ak pravá polovica srdca, začne sa pred ňou hromadiť krv, to môže viesť k hromadeniu krvi v dolnej dutej žile, v tkanive pečene (kongescia pečene) a nakoniec aj v portálnej žile.

c) Tlak nádorom

Nádory nachádzajúce sa v blízkosti portálnej žily môžu spôsobiť že budú na portálnu žilu tlačiť. Môže ísť napríklad o nádory pečene, nádory pankreasu, nádory žlčníka alebo nádory žlčových ciest.

d) Trombóza portálnej žily

Vznik krvnej zrazeniny v portálnej žile vytvorí prekážku pre prúdenie krvi a môže viesť k vzniku pretlaku.

e) Budd-Chiariho syndróm

Toto je veľmi vzácna príčina vzniku portálnej hypertenzie. Ide o uzáver pečeňových žíl, ktoré odvádzajú krv do dolnej dutej žily.

Lekári ho poznajú len zo štúdia, v skutočnosti je výskyt tohto syndrómu asi 1 ku miliónu.

2. Nádorové ochorenia brušnej dutiny

Nádory v blízkom kontakte s dutinou brušnou do nej môžu začať sekrétovať tekutinu.

Typické je to u žien pre rakovinu vaječníkov, ostatné nádory orgánov dutiny brušnej môžu mať rovnaký efekt.

3. Zápaly brušnej dutiny

Zápaly dutiny brušnej môžu byť opäť spojené s tvorbou vody v bruchu.

Aby bol ascites zjavný, muselo by sa jednať o rozsiahle zápaly ako je napríklad difúzny zápal pobrušnice.

4. Nedostatok bielkovín

Bielkoviny udržujú krvnú tekutinu v cievach. Ak je bielkovín nedostatok, vedie to k presakovaniu krvnej tekutiny mimo cievy a následkom sú opuchy vrátane vzniku ascitu.

Zníženie hladiny bielkovín v krvi nachádzame u podvýživy (nafúknuté brucha afrických detí sú v skutočnosti plné vody), alebo u strát bielkovín (napríklad straty bielkovín do moču u nefrotického syndrómu).

Prejavy vody v bruchu

Dochádza k zväčšeniu brucha, brucho môže byť napäté ako bubon a zle prehmatateľné. Pohmat a poklep býva nebolestivý, pri opakovaných stlačeniach brušnej steny môžeme vyvolať vlnenie brucha spôsobené tekutinou.

Ascites má mnoho možných komplikácií. Pri zaľahnutí môže plné brucho stláčať bránicu a pľúca a tým človeka dusiť. Tekutina ascitu sa môže infikovať baktériami, ktoré do nej prejdú cez črevnú stenu.

Samotné čreva uložené v dutine brušnej bývajú tekutinou v bruchu stlačené a to vedie k ich ochabnutiu – dôsledkom je zápcha.

Vo vzácnejších prípadoch môže byť brucho tekutinou tak preplnené a natlakované, že v nejakom slabšom mieste jeho stena povolí, pretrhne sa a ascitová tekutina začne vytekať. A môže to byť veľmi nepríjemný pohľad, keď človek na vlastné oči vidí, ako pacientovi praskne brucho v oblasti pupka.

Diagnostika

Základom je fyzikálne vyšetrenie – pohľad a prehmatanie brucha. Ascites je však bežným fyzikálnym vyšetrením mnohokrát ťažké stopercentne potvrdiť.

Malý ascites nemusí totiž byť vôbec poznať, rozsiahly ascites sa môže pliesť s obezitou. Preto je vhodné použiť zobrazovacie metódy ako je ultrazvuk brucha. Ten ukáže tekutinu v bruchu, pomôže odhadnúť jej množstvo a môžeme pomocou neho určiť ideálne miesto na nabodnutie brucha.

Ak sa rozhodneme získať vzorku tekutiny z brucha, musíme brušnú stenu prebodnúť ihlou a získať určité množstvo tekutiny do skúmaviek.

Získané vzorky potom vyšetrujeme v biochemickom (množstvo bielkovín, cukru, tukov a pod.) a v mikrobiologickom laboratóriu (prítomnosť či neprítomnosť baktérií).

Významná je aj cytológia tekutiny, kedy v nej lekár hľadá prítomnosť buniek. Cytológia má veľký význam v náleze nádorových buniek, z ktorých možno eventuálne odhadnúť typ nádoru.

Liečba

Ak je to možné, riešime vyvolávajúcu príčinu (liečba nádorových ochorení, dodanie chýbajúcich bielkovín, liečba zápalov, apod.).

Ak nie sme toho schopní (ako napríklad u ťažkej cirhózy), môžeme skúsiť niektoré lieky.

Dobrý efekt majú diuretiká, ktoré spôsobujú straty telesnej tekutiny obličkami vrátane tej ascitickej. Dobrý efekt majú najmä diuretiká obsahujúce účinnú látku furosemid (lieky Furosemid, Furon, Furorese) a spironolaktón (liek Verospiron).

Zníženie tlaku v portálnej žile dosiahneme nitrátmi a niektorými liekmi na vysoký krvný tlak. V niektorých prípadoch u pacientov s cirhózou volíme tzv. TIPS, ktorý za istú cenu zníži tlak v portálnej žile veľmi efektívne.

Ak nájdeme v ascite baktérie, liečime pacienta pomocou antibiotík. Rozsiahly ascites môžeme vypustiť.

Brušnú stenu prebodneme ihlou a tekutinu vypustíme. Nie je to však tak jednoduché – je lepšie si pred zákrokom pomocou ultrazvuku nechať označiť bezpečné miesto pre vpich, kde nehrozí nechcené pichnutie do črevnej kľučky.

Ak je vypustíme množstvo tekutiny príliš veľké, musíme pacientovi dodať vnútrožilovo bielkoviny, pretože ich s ascitickou tekutinou veľa vypustíme.

Ak nevyriešime príčinu vzniku ascitu, voda v bruchu sa po vypustení môže opäť objaviť.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/voda-v-brise-ascites

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    1 komentár

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button