Trombóza portálnej žily

Trombóza portálnej žilyTrombóza portálnej žily znamená zúženie alebo úplný uzáver vrátnicovej (portálnej) žily krvnou zrazeninou (trombom). Portálna žila je veľmi dôležitá cieva, ktorá privádza krv z čriev a sleziny do pečene. To umožňuje pečeni vychytávať z krvi živiny a toxické splodiny vstrebané v črevách. Živiny sú ďalej spracovávané a toxíny sú v pečeni deaktivované.

Aké sú prejavy tohto ochorenia? Dá sa liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Trombóza portálnej žily a jej príčiny


Trombóza portálnej žily môže vzniknúť ako komplikácia akútnej pankreatitídy, cirhózy pečene, stavov po brušných operáciách, úrazov a miestnych nádorov (rakovina pečene, rakovina žlčníka, rakovina slinivky brušnej, a pod.).

Vyššie riziko vzniku krvnej zrazeniny je u pacientov s vrodenými zrážanlivými stavmi.

Prejavy

Akútna trombóza portálnej žily sa môže prejaviť bolesťami brucha a nevoľnosťou. Postupne sa môžu objaviť známky portálnej hypertenzie, ako ich poznáme u cirhózy pečene.

Hlavný rozdiel je ten, že u trombózy portálnej žily môže byť pečeň prakticky zdravá a problém sa nachádza už pred nimi.

Pozn: Pri chronickom trvaní trombózy sa môžu v mieste uzáveru začať vytvárať premosťujúce žily a ich zhluk sa označuje ako tzv. Kavernom portálnej žily.

Diagnostika

Podozrenie na prítomnosť trombu v portálnej žile možno urobiť pomocou ultrazvuku a potvrdiť CT vyšetrením, ktoré dobre zobrazí aj okolité tkanivá a anatomické štruktúry.

Liečba

Liečba je zložitá a nie vždy je úspešná. U čerstvo vzniknutého trombu má určitý zmysel dlhodobé podávanie niektorých liekov na riedenie krvi, čo zvyšuje šancu na rozpustenie zrazeniny.

V prípade neúčinnosti možno zvážiť chirurgické riešenie s napojením portálnej žily pred zrazeninou s inou cievou (väčšinou obličková žila), čo zabezpečí jednoduchý tok krvi.

Definitívnym riešením je transplantácia pečene, ktorá je však u trombózy portálnej žily ešte o niečo komplikovanejšia ako obvykle.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/tromboza-portalni-zily

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

  Použité zdroje: základné zdroje textu

  1 komentár

  1. Dobry vecer mam lavu nohu uz 14 rokov operovanu mala som krcovu zilu no nohy mam dezolatnom stave viz era to horsie mam zaskrtenu aj zilu of srdca name nohe v ten casti mam krozne bolesti v zilach a bolt ma Vela noha nevladzem nanej stat mam to chronicle brala som pred 8 rokama aj VARFARYN.V dolnej nohe od palcov az hire he nehorazna bolest v zilach ma paly stipe neviem co mam robyt najradsej by some turn nohu dala odrezat Leno roby my hrozu bolesa to iste aj lava ruka opuchne my a boly ma take ako aj noha tasko sa my dicha a nevladzem stov rukov nic robyt son v GB a tu su lekary hlupi neviem co mam robyt prosim o radu Vopred dakujem

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

  Back to top button