Vyliec.sk > Choroby > Rakovina slinivky brušnej (pankreasu)

Rakovina slinivky brušnej (pankreasu)

Rakovina slinivky brušnej

Rakovina pankreasu čiže karcinóm pankreasu je jednou z najhorších typov rakoviny. Jej prežitie aj u liečených ľudí je veľmi nízke. Rok po vyslovení diagnózy prežíva približne 5% chorých, päť rokov po vyslovení diagnózy prežíva už len cca 1-2% chorých. To znamená, že zo 100 ľudí s nájdeným nádorom bude päť rokov žiť v priemere len jeden. Povedzme si o tejto chorobe niečo viac.

Rakovina pankreasu a jej príčiny


Významnou príčinou je fajčenie, ďalšími môže byť istý genetický predpoklad, vek, mužské pohlavie a chronický zápal slinivky brušnej (ten býva často spôsobený nadmerným prísunom alkoholu).

Prejavy

Záleží na mieste vzniku nádoru. Pokiaľ vznikne v časti podžalúdkovej nazývanej hlava pankreasu, môže sa prejaviť náhlym vznikom nebolestivej žltačky (tj. žltačky nesprevádzanou bolesťou pod pravým rebrom). Je to spôsobené tým, že táto časť slinivky nalieha na žlčovod a rastúci nádor tak spôsobí poruchu odtoku žlče. Pečeň tak stratí schopnosť vylučovať žlčou látku zvanú bilirubín a tá spôsobí zožltnutie kože, slizníc a očí.

Žlčové farbivá dávajú za normálnych okolností stolici hnedú farbu, a preto sa pri uzávere žlčových ciest objaví abnormálne svetlá stolica. Zhoršený odtok žlče môže súvisieť s rizikom vzniku zápalov žlčových ciest. Nádory rastúce v ostatných častiach pankreasu (telo a chvost pankreasu) sa spočiatku neprejavia vôbec, čo je horšie.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Pokročilejšie nádory sa prejavia bolesťou brucha, ktorá je obvykle lokalizovaná do nadbruška, nechutenstvom, chudnutím, nevoľnosťou, únavou a mnohými ďalšími neurčitými príznakmi. Prejavy vrátane zožltnutia sú prakticky totožné u rakoviny žlčníka.

Všeobecne o rakovine a jej formách, príčinách a liečbe si môžete prečítať v našom veľmi obsiahlom článku s názvom rakovina.

Diagnostika

Diagnostika je podobná ako u rakoviny žlčníka. Lekár pojme podozrenie najmä pri náhlom nebolestivom zožltnutí. K presnejšej diagnóze pomôže napríklad ultrazvuk brucha, CT vyšetrenie alebo ERCP. Rozsah nádoru, prerastanie do okolia a eventuálne i napadnutie okolitých lymfatických uzlín hodnotíme pomocou endosonografie.

Pri náleze podozrivého ložiska v slinivke sa bežne vykonávajú odbery tumor markerov, pre pankreas je najcitlivejší marker CA 19-9. Spomínaná endosonografia môže byť doplnená cielenou biopsiou ložiska, ktoré umožnia jej histologické vyšetrenie.

Pozn: ERCP je vyšetrenie zdanlivo podobné gastroskopii. Cez ústa sa do tráviacej trubice vsunie elastická hadica. U ERCP sa zasunie až do tenkého čreva a odtiaľ sa vysunie špeciálny vodič do Vaterskej papily *.

Týmto vodičom sa potom do vývodu slinivky brušnej (ktorý býva spoločný so žlčovodom) vypustí kontrastná látka a lekár na röntgene uvidí odvodný systém pankreasu a jeho nepravidelnosti, zúženie, uzáver a pod.

Rakovina pankreasu a jej liečba

Po zistení prítomnosti nádoru je nutné čo najrýchlejšie začať s liečbou. Ak je nádor až v prvom štádiu, čo nie je časté, tak sa chirurgicky odstraňuje postihnutá časť pankreasu s okolitými orgánmi a tkanivami.

Veľmi často sa mimo samotného nádoru pankreasu nájdu už aj jeho metastázy v pečeni a to prognózu chorého výrazne zhoršuje. Mimo chirurgie možno použiť chemoterapiu a liečbu niekedy veľmi ťažkých bolestí brucha. Pre zlepšenie kvality zvyšného života môžu lekári (gastroenterológovia) vykonať ERCP sa zavedením rúrkovitého stentu, ktorý umožní odtok žlče.

V prípadoch, keď toto nie je možné, možno nasondovať žlčové cesty zvonku (perkutánna transhepatálna cholangiografia) a zaistiť odtok žlče týmto smerom (perkutánna transhepatálna kanalizácia). Vzhľadom na to, že nádor môže v slinivke výrazne znížiť tvorbu tráviacich enzýmov, môže byť nutné ich podávať v liekovej forme.

* Vaterská papila je otvor v stene tenkého čreva, do ktorého spoločne vyúsťujú žlčové cesty spoločne s vývodnými cestami zo slinivky brušnej.

Rakovina slinivky brušnej (pankreasu)

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.