ERCP

Čo je to ERCP, aký je princíp a význam tohto vyšetrenia? Ako sa pred týmto vyšetrením treba pripraviť, a aké sú jeho výhody a nevýhody? ERCP je skratka pre vyšetrenie nazývané Endoskopická Retrográdna CholangioPankreatikografia.
Toto vyšetrenie má veľký význam v gastroenterológii. Dajú sa ním určiť mnohé ochorenia žlčových ciest a podžalúdkovej žľazy a dá sa ním vykonať aj viacero liečebných zákrokov.
Princíp ERCP
ERCP je endoskopickou metódou, ktorá je tak trochu podobná gastroskopii. Vyšetrovaný pacient leží na boku a zvyčajne sa mu podá tlmiaca injekcia.
Potom mu lekár cez ústnu dutinu zavedie do pažeráka hadicu prístroja, ktorú posúva cez žalúdok až do dvanástnika.
V dvanástniku presnejšie v mieste tzv. Vaterskej papily ústi spoločný vývod žlčových ciest a podžalúdkovej žľazy.
Práve Vaterskú papilu lekár nájde pomocou kamery na konci endoskopickej hadice a potom do nej prístrojom zasunie tenkú trubičku. Touto trubičkou potom môže do žlčových ciest a do pankreasu vypustiť kontrastnú látku.
Súčasťou vyšetrovacej jednotky je aj röntgenový prístroj s obrazovkou, ktorý v priamom prenose sleduje vyšetrovanú oblasť a vďaka kontrastnej látke zobrazí anatomické prostredie v žlčových cestách, ich zúženie a uzávery.
Asi jedna z najdôležitejších funkcií, ktoré umožňuje endoskopický prístroj je tá, že vďaka nemu je možné zavádzanie najrôznejších pracovných nástrojov, vďaka ktorým sa dá vykonať množstvo rôznych liečebných zákrokov (viď. ďalšie odseky).
Názory, ako postupovať ďalej po zákroku sa celkom líšia. Niekde sa píše, že niekoľko hodín po zákroku možno pacienta prepustiť, ale zvyčajne sa pacient minimálne do ďalšieho dňa necháva ležať na lôžku, na pozorovanie.
Obmedzenie potravy po vyšetrení
Po vyšetrení by pacient nemal jesť žiadnu stravu a piť žiadne tekutiny. Je to z dôvodu, aby sa čo najmenej podráždil pankreas.
Pacienta je však potrebné poriadne zavodniť a tak sa mu podáva niekoľko vnútrožilových infúzií (1,5-2 litre tekutín).
S odstupom niekoľkých hodín po vyšetrení sa urobí krvný odber (pečeňové testy, CRP, testujú sa látky uvoľňujúce sa pri poškodení pankreasu a pod.) a na druhý deň ráno, sa tieto testy ešte raz opakujú.
Ak sú všetky výsledné hodnoty v poriadku, tak pacient môže začať jesť.
Využitie
ERCP možno využiť na diagnostiku a liečbu zúženia či upchania žlčových ciest s poruchou odtoku žlče a u chorôb pankreasu.
Zo žlčových ciest môže lekár pracovnými nástrojmi ERCP odobrať vzorky sliznice, ktoré sa potom odošlú na histologické vyšetrenie.
Ak sú žlčové cesty uzavreté žlčovými kameňmi, môže ich prístroj ERCP odstrániť. Ak je Vaterska papila príliš úzka, môže ju lekár narezať.
V prípade, že sú žlčové cesty utlačené zhubným nádorom (rakovina pankreasu, rakovina žlčníka, rakovina žlčových ciest a ďalšími nádormi z tejto oblasti), možno do žlčových ciest prístrojom vsunúť trubičku, ktorá umožní odtok žlče.
Nádor to síce nevylieči, ale pacientovi sa výrazne zlepší kvalita života.
Príprava pred vyšetrením ERCP
Pacient by mal byť pred zákrokom nalačno, iná špeciálna príprava nie je nutná.
Nevýhody
Vyšetrenie môže byť niekedy nepríjemné a zaťažujúce, vďaka tlmiacej injekcii si však pacient toto vyšetrenie nemusí vôbec pamätať.
Vyšetrenie môže spôsobiť poranenie žlčových ciest, krvácanie zo žlčových ciest do tráviaceho traktu a podráždenie pankreasu.
Toto podráždenie môže byť v zriedkavých prípadoch veľmi nebezpečné, pretože môže vyústiť až v akútny zápal pankreasu.
Výhody
Diagnosticky môže byť ERCP do značnej miery nahradené ultrazvukom alebo CT brucha (choroby žlčových ciest a podžalúdkovej žľazy sú týmto vyšetrením veľmi dobre zistiteľné).
Jedine ale iba ERCP vyšetrenie umožňuje z týchto oblastí odobrať biopsiu a hlavne uskutočniť uvoľnenie žlčových ciest.
Istou alternatívou k ERCP je MRCP vyšetrenie, ktoré je však menej dostupné, drahšie a iba diagnostické.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/ercp
Použité zdroje: základné zdroje textu