Vyliec.sk > Choroby > Rakovina žlčových ciest

Rakovina žlčových ciest

Rakovina žlčových ciestRakovina žlčových ciest je veľmi nebezpečné nádorové ochorenie, ktoré nemá príliš dobrú prognózu. Ako je z názvu zrejmé, nádorová hmota v tomto prípade vychádza zo steny žlčovodov. Rakovina môže vzniknúť z malých žlčových kanálikov, ktoré sa nachádzajú vo vnútri pečene, alebo z veľkých žlčovodov mimo tkanivo pečene.

Pozn: Existujú dva špeciálne podtypy nádorov žlčových ciest, ktoré majú svoj vlastný názov. Jedným z nich je Klatskinov tumor, ktorý vzniká v mieste, kde sa pravý a ľavý žlčovod spája v jeden spoločný (v tzv. Ductus choledochus). Druhým špeciálnym podtypom je Ampulom. To je nádor, ktorý vzniká zo spoločného žlčovodu v mieste, kde vyúsťuje do tenkého čreva (tzv. Vaterská papila).

Rakovina žlčových ciest a jej príčiny


Pri vzniku rakoviny žlčových ciest hrá určitú úlohu genetika a vrodené chyby žlčových ciest. Okrem toho je rakovina žlčových ciest častejšia u pacientov s opakovanými zápalmi žlčových ciest vrátane ľudí trpiacich primárnou sklerozujúcou cholangitídou.

Prejavy

Zhubný nádor sa sprvu nemusí prejavovať vôbec. Až neskôr, ak svoju hmotou naruší odtok žlče z pečene sa prejaví žltačkou, tmavým močom a tiež abnormálne svetlou a mastnou stolicou. Žlčové kyseliny sa nemôžu spolu so žlčou vylúčiť z tela a hromadí sa v koži, čo spôsobuje svrbenie.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Všetky tieto príznaky by boli typické aj pre uzáver žlčových ciest žlčovým kameňom, ale tu zvyčajne chýba ona kolikovitá bolesť. Pri nádorovom ochorení môže byť prítomné aj nechutenstvo a strata na váhe. Porucha odtoku žlče je spojená s vyšším rizikom vzniku zápalu žlčových ciest.

Diagnostika

Pre diagnózu je dôležité zistenie pacientových ťažkostí a ďalej potom pohmatové vyšetrenie brucha (nádorová hmota sa dá niekedy aj nahmatať). Ideálnym zobrazovacím vyšetrením je ultrazvuk brucha či pre lepšie znázornenie a zhodnotenie rozsahu nádoru aj CT vyšetrenie brucha.

Prevencia

Konkrétna prevencia rakoviny žlčových ciest nie je známa. Iste možno odporučiť zdravé stravovanie, zákaz fajčenia a dostatok pohybu, to sú však skôr len všeobecné odporúčania pre prevenciu nádorových ochorení.

Rakovina žlčových ciest a jej liečba

Záleží na veľkosti, mieste a rozšírení nádoru. V liečbe spolupracujú chirurgovia, onkológovia a eventuálne aj interní lekári. Menšie nádory možno chirurgicky odstrániť, inak je k dispozícii chemoterapia. Ak nejde už nádor vyliečiť, je nutné aspoň zaistiť odtok žlče. V takom prípade nastúpia na scénu gastroenterológovia a vykonajú ERCP *, pri ktorom zavedú cez dutinu ústnu, pažerák a žalúdok hadičku prístroja do čreva a odtiaľ sa pokúsia prestrčiť do žlčových ciest trubičku umožňujúcu odtok žlče do čreva. V prípadoch, keď toto nie je možné, možno nasondovať žlčové cesty vpichom dutej ihly cez kožu zvonku (perkutánna transhepatálna cholangiografia) a zaistiť odtok žlče týmto smerom (perkutánna transhepatálna drenáž).

* Okrem zavedenia trubičky k odtoku žlče môže byť ERCP cenné aj pre diagnostiku. Pomocou ERCP prístroja možno odobrať vzorku z podozrivého miesta žlčových ciest a tá sa potom môže odoslať na histológiu.

Prognóza pacientov s nádormi žlčových ciest je pomerne zlá, najväčšiu šancu majú tí, u ktorých je nádor nájdený náhodne v počiatočnom štádiu, alebo ak im rýchlo spôsobí uzáver žlčových ciest so žltačkou, čím sa odhalí. To je práve prípad ampulomu, a preto sa jeho päťročné prežitie celkovo odhaduje na 50%. Ostatné nádory žlčových ciest majú prognózu mnohonásobne horšiu.

Rakovina žlčových ciest

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.