Ampulom (nádor žlčových ciest)

ampulomAmpulom je označenie pre nádor žlčových ciest, ktorý z nich vyrastá tesne pred vyústením žlčovodu vo dvanástniku (toto vyústenie označujeme ako Vaterská papila).

Aké sú príznaky ampulomu?  Viac o príčinách diagnostike a liečbe ampulomu sa dozviete v nasledujúcom článku.

Ampulom príčiny


Prečo vzniká ampulom nie je celkom jasné, jedná sa o pomerne vzácny typ nádoru. Vyšší výskyt ampulomov je pozorovaný u mužov.

Prejavy

Vzhľadom na umiestnenie nádoru sa ochorenie začne relatívne skoro prejavovať upchatím Vaterskej papily a poruchou odtoku žlče so vznikom žltačky a vyšším rizikom výskytu zápalov žlčových ciest a akútneho zápalu pankreasu.

Okrem žltačky môžu byť prítomné aj bolesti brucha, úbytok na váhe a svrbenie kože. Pokročilé nádory sa môžu šíriť pomocou metastáz.

Diagnostika

Nádor môže byť nájdený pri gastroskopii, kedy si lekár môže prezrieť stenu dvanástnika a Vaterskej papily na vlastné oči.

Nádor býva viditeľný, pretože prerastá do dvanástnika a je možné z neho zobrať vzorku. Presnejšie určenie veľkosti a hĺbky nádorového procesu je možné pomocou endosonografie.

Celkový rozsah choroby a prípadnej metastázy môžeme hodnotiť pomocou CT vyšetrenia a narastajúci význam má aj MRCP.

Liečba

Vzhľadom na to, že nádor býva nájdený pomerne skoro, je v mnohých prípadoch možné chorého chirurgicky vyliečiť.

Ide však o pomerne veľkú operáciu, pri ktorej sa odstraňuje časť dvanástnika, podžalúdkovej žľazy a žlčových ciest s tvorbou chirurgických spojok.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/ampulom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button