MRCP

vyšetrenie MRCPČo je to MRCP vyšetrenie, aký je jeho princíp a aké sú dôvody pre toto vyšetrenie? Ako sa pred ním treba pripraviť a aké sú jeho výhody a nevýhody?

MRCP je skratkou pre anglický názov Magnetic Resonance CholangioPancreatography. Ide o rádiologickú vyšetrovaciu metódu využívajúcu princíp magnetickej rezonancie, v diagnostike žlčových ciest a vývodu brušnej slinivky. Jedná sa teda o akýsi ekvivalent ERCP.

Princíp MRCP


Kým ERCP je invazívne vyšetrenie, kedy je do dvanástnika cez pažerák a žalúdok zavedený endoskopický prístroj s optikou, ktorým sa následne lekár snaží nasondovat žlčové cesty a vývod pankreasu, tak MRCP je úplne neinvazívna metóda. Bez použitia kontrastnej látky sa v prístroji magnetickej rezonancie zameriame na požadovaný úsek (tj. žlčové cesty, pankreas a okolie) a ten skenujeme.

Príprava pred vyšetrením

Na vyšetrenie nie je potrebná žiadna zvláštna príprava, pacientovi sa niekedy pred vyšetrením podávajú lieky tlmiace črevnú činnosť, čo zlepšuje prehľadnosť pri samotnom vyšetrení.

Dôvody na vyšetrenie

MRCP sa používa pri diagnóze a sledovaní ochorení žlčových ciest a podžalúdkovej žľazy, tj. napríklad pri podozrení na zúženie žlčových ciest žlčovými kameňmi. Význam má aj pri sledovaní pacientov s chronickou pankreatitídou a nejasnými poruchami odtoku žlče.

Nevýhody vyšetrenia

Vyšetrenie so sebou nesie tie istá negatíva ako klasická magnetická rezonancia. Nie je bežne dostupné a cena je vyššia ako u ERCP vyšetrenia.

Pacient nesmie trpieť klaustrofóbiou (je na chvíľu “zatvorený” do prístroja, ktorý vykonáva magnetickú rezonanciu) a nesmie mať v tele kovové predmety (najmä kardiostimulátor). Podstatnou nevýhodou MRCP oproti ERCP je čisto diagnostické využitie. Pri ERCP sa okrem zobrazenia žlčových ciest a vývodu slinivky dajú tieto časti aj vyčistiť alebo pri ich zúžení je do nich možné vložiť trubicovitý stent – oboje vedie k zlepšeniu odtoku žlče.

Výhody

Veľkou výhodou tohto vyšetrenia je jeho neinvazivita. ERCP je pomerne agresívny zásah do organizmu a nesie so sebou určité riziká (napr. krvácanie či vyvolanie akútneho zápalu pankreasu). To všetko u MRCP odpadá.

U MRCP je navyše nulová radiačná záťaž a nepodáva sa žiadna kontrastná látka, na ktorú by mohla vzniknúť alergická reakcia.

Záver

Toto vyšetrenie je relatívne modernou metódou, ktorá vďaka svojim prednostiam v niektorých oblastiach do istej miery vytláča ERCP do pozadia. Ale zo samotnej podstaty tohto vyšetrenia, pretože je to čisto diagnostické vyšetrenie, je jasne, že plným nástupcom ERCP sa MRCP stať nemôže.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky, alebo si kúpte prípravok na dezinfekciu rúk. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Zdroj: https://www.stefajir.cz/mrcp

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.