Žlčníkové kamene a ich komplikácie
Žlčníkové kamene sú častý zdroj ťažkostí, a to najmä u žien. Je známe, že kamene môžu spôsobiť bolestivý stav zvaný žlčníková kolika a majú vzťah aj k zápalom žlčníka. Menej známy je fakt, že dlhodobo neliečené žlčníkové kamene majú vzťah k rakovine žlčníka. Už z toho dôvodu je dobré o nich niečo vedieť.
Žlčníkové kamene sa už podľa svojho názvu nachádzajú v žlčníku. Žlčník je dutý orgán, ktorý funkčne a anatomicky súvisí s pečeňou.
Žlčník je v podstate dutý vak, v ktorom sa ukladá žlč tvorená v pečeni. Pri príjme potravy dostane žlčník od nášho tela príkaz sa stiahnuť (kontrahovať) a tak vypudí žlč do žlčovodov a odtiaľ do čreva.
Žlč obsahuje niektoré odpadové látky z pečene a hlavne je dôležitá pre správne natrávenie potravy. Žlč sa totiž v tenkom čreve zmieša s tráviacimi enzýmami zo slinivky brušnej a aktivuje ich.
Chemický tráviaci proces tukov, bielkovín a cukrov v dutine tenkého čreva tak môže začať.
Najväčší význam má žlč pre trávenie tukov. Kamene sú rôzne veľké (najmenšie sa označujú ako žlčový piesok) a líšia sa aj tvarom a farbou.
Najčastejšie sú tvorené cholesterolom, a preto sú žlté. Zriedkavo sa môžu vyskytovať aj čierne pigmentové kamene.
Príčiny vzniku žlčníkových kameňov
Existuje viac príčin vzniku žlčníkových kameňov. Rizikové faktory sú vek, ženské pohlavie a strava bohatá na cholesterol a chudobná na vlákninu.
Mnohí ľudia sa žlčníkovými kameňmi sú obézni a majú zvýšený cholesterol, ale rozhodne to nie je pravidlom. Je to však logické – kto má nadbytok cholesterolu v tele, ten ho viac vylučuje žlčou a v žlčníku potom môžu ľahšie vznikať cholesterolové kamene.
Ženy trpia na kamene viac ako muži, pretože istú úlohu hrajú aj ženské pohlavné hormóny a ich zvýšená koncentrácia – riziko je vyššie u užívateliek hormonálnej antikoncepcie a u žien v tehotenstve.
Pigmentové žlčníkové kamene vznikajú z bilirubínu a solí vápnika. Kedy bude v žlči viac bilirubínu? Keď ho bude v tele viac vznikať.
A ako vzniká bilirubín? Vzniká rozpadom krvného farbiva hemoglobínu, ktorý sa uvoľňuje z rozpadajúcich sa červených krviniek.
Ak teda v tele dochádza k zvýšenému rozpadu červených krviniek, zvyšuje sa množstvo bilirubínu v žlči a v žlčníku môžu začať vznikať pigmentové kamene.
Prejavy
Kamene v žlčníku sa nemusia prejaviť nijako. Občas nejaký drobný kamienok prejde žlčovodom do čreva a vylúči so stolicou.
Stav môže byť niekedy sprevádzaný neurčitými príznakmi ako je nechutenstvo, plynatosť a občasná nevoľnosť.
Tento stav však väčšinou netrvá večne, pretože sa môžu objaviť komplikácie. Každá komplikácia má svoje prejavy a preberieme si ich zvlášť.
Prevencia pred žlčníkovými kameňmi
Môže pomôcť schudnutie a príjem stravy, v ktorej je málo cholesterolu a veľa vlákniny. Nemusí to však stačiť.
Komplikácie žlčníkových kameňov:
1. Žlčníková kolika (žlčníkový záchvat)
Tento stav začne typicky u človeka s kameňmi v žlčníku, ktorý zje nejaké tučné jedlo.
Naše telo zložitým mechanizmom zistí, že je v tráviacom trakte veľa tuku a spustí kontrakcie žlčníka, pretože chce vylúčiť žlč do čreva a pomôcť tak natráviť tuk.
Pri sťahu žlčníka sa však stane, že je nejaký väčší žlčníkový kameň vykorenený do žlčovodu a tam sa zasekne.
Prejavy žlčníkovej koliky
Akonáhle k vyššie uvedenému dôjde, začne sa striedavo sťahovať a uvoľňovať svalovina žlčových ciest v snahe kameň posunúť a pretlačiť do čreva.
Toto sa prejaví ako kolikovitá bolesť brucha obvykle lokalizovaná do pravého podrebria. Kolika je kŕčovitá bolesť, ktorá záchvatovo prichádza (sťah svaloviny) a odznieva (uvoľnenie svaloviny).
Pri tejto bolesti sa nedarí nájsť úľavovú polohu a akonáhle sa podarí kameň pretlačiť, ťažkosti zmiznú.
Pokiaľ upchatie žlčovodu trvá dlhšie, tak sa objaví žltačka, ktorá spôsobená poruchou odtoku žlče a následným hromadením bilirubínu v koži a v slizniciach.
U pretrvávajúceho uzáveru žlčových ciest môže vzniknúť akútny zápal žlčníka, viď. bod 4. Dlhodobejšia porucha odtoku žlče môže spôsobiť zmenu farby stolice z hnedej na svetlú.
Prevencia koliky
Najlepšou prevenciou je nejesť mastné a dráždivá korenené jedlá.
Liečba koliky
Po diagnóze koliky sa podajú lieky proti bolesti a lieky brániace bolestivým sťahom svaloviny (spazmolytiká).
Kým nie je diagnóza s určitosťou stanovená, tak sa lieky proti bolesti nepodávajú. Bolesti brucha majú totiž viac príčin (a to i vážnejších) než žlčníkovú koliku a predčasné utlmenie bolesti by mohlo zastrieť zhoršenie stavu.
***
2. Upchatie čreva
Toto je menej častá komplikácia, môže k nej ale dôjsť.
Ak sa príliš veľký kameň dostane zo žlčníka do čreva, môže ho upchať. Odbornejšie tento stav označujeme ako mechanický ileus.
Prejavy upchatia čreva
Klasický je priebeh, kedy stav začne žlčníkovou kolikou. Po určitej dobe sa kameň dostane do čreva a bolesť zmizne.
Veľký kameň potom však uviazne niekde v čreve.
Svalovina čreva sa začne brániť podobne ako svalovina žlčovodu a vznikne stav, ktorý by sa dal nazvať „črevnou kolikou“, tj. pacient bude mať nárazové kŕčovité bolesti brucha.
Trávenina potom nemôže odchádzať. Človek prestane mať stolicu a začne zvracať.
Liečba upchatia čreva
Tento stav je nutné riešiť operačne, pretože ohrozuje chorého na živote.
***
3. Akútny zápal pankreasu
Môže vzniknúť vo chvíli, keď žlčníkový kameň upchá žlčovod pod miestom jeho spojenia s pankreasom.
Nad miestom uzáveru sa začne miešať žlč s tráviacimi šťavami pankreasu.
Tráviace šťavy pankreasu sa vyrábajú v neaktívnej forme (inak by začali tráviť samotný pankreas) a aktivujú sa až v čreve pri kontakte so žlčou. Teraz sa však aktivujú predčasne a môžu začať tráviť slinivku brušnú.
Prejavy
Môže vzniknúť ťažký šokový stav (pokles krvného tlaku, rýchly pulz, zrýchlený dych, bledá a suchá koža, zástava močenia, porucha vedomia, a pod.) Spojený s krutými bolesťami brucha.
Liečba
Tento stav sa pri ťažšom priebehu lieči sa na JIS alebo na ARO a niekedy je nutná aj spolupráca chirurga. Môže ľahko skončiť smrťou.
***
4. Akútny zápal žlčníka (akútna cholecystitída)
Ak žlčníkové kamene bránia odtoku žlče, hrozí situácia, že sa do žlčníka dostanú baktérie z čreva a spôsobía zápal.
Platí pravidlo, že akonáhle v dutom orgáne začne stať tekutina, tak sa časom infikuje. Platí to u kameňov v močových cestách a platí to aj u žlčníka.
Prejavy akútneho zápalu žlčníka
Je to dramatický stav, ktorý začne prejavmi žlčníkovej koliky. Tie pretrvávajú a pridá sa k nim vysoká horúčka, zimnica s triaškou a výrazná bolesť brucha lokalizovaná najviac pod pravým rebrom.
Ak by sa infekcia dostala zo žlčníka do okolia, to je do dutiny brušnej, hrozí pacientovi otrava krvi a smrť.
Aj pokiaľ sa podarí prejavy akútneho zápalu žlčníka zvládnuť, zostane zápal nenápadne prítomný v žlčníkovej stene a časom vedie toto dráždenie steny k vzniku porcelánového žlčníka, viď. bod 5.
Liečba
Je potrebný pokoj na lôžku, antibiotiká, lieky proti bolesti a niekedy je nutné aj vykonať urgentný chirurgický výkon spojený s odstránením žlčníka.
5. Akútny zápal žlčových ciest
Jedná sa o nebezpečný stav, keď sa žlčové cesty infikujú baktériami z čreva.
Súčasťou choroby sú horúčky, zimnica, triaška a bolesť pod pravým rebrom.
***
6. Porcelánový žlčník
Vznikne ak sa v žlčníku dlhodobo vyskytujú neliečené kamene a pri opakovaných kolikách vznikne chronický zápal steny žlčníka.
Tieto faktory vedú k zvrašteniu žlčníka a usadzovaniu solí vápnika do jeho steny, ktorá stvrdne – porcelánový žlčník je na svete.
Prejavy porcelánového žlčníka
Pacient má síce občas prejavy koliky, inak sa ale porcelánový žlčník prejavuje iba neurčitými príznakmi rovnakými ako sú u nekomplikovaných žlčníkových kameňov – občasná plynatosť, nechutenstvo, nevoľnosť a hnačky.
Háčik alebo skôr poriadny hák je v tom, že porcelánový žlčník je prednádorový stav! Z dlhodobo dráždenej steny porcelánového žlčníka totiž môže vzniknúť rakovina žlčníka, viď. bod 6.
Liečba
Jedinou liečbou je chirurgické odstránenie žlčníka.
***
7. Rakovina žlčníka
Viac si prečítajte v článku o nej. Tu by sme len poznamenali, že dlhodobá neliečená prítomnosť kameňov v žlčníku je za istých okolností rizikovým faktorom pre vznik tejto veľmi nebezpečnej rakoviny.
***
Diagnostika
Kamene v žlčníku možno ľahko zistiť pomocou ultrazvuku brucha a možný je aj ich nález na CT vyšetrení.
Pri záchvate žlčníkovej koliky býva navyše výrazný bolestivý pohmat pod pravým rebrom a niekedy sa objaví žltačka.
Bolesť brucha pri kolike a pri ileu si vyžaduje starostlivé vyšetrenie brucha pohmatom aj poklepom a tiež vyšetrenie konečníka prstom.
Pre istotu vykonané laboratórne vyšetrenie krvi a moču je samozrejmosťou.
Liečba žlčníkových kameňov
Žlčníkové kamene sa liečia buď pomocou liekov, alebo chirurgicky. Môžu sa použiť lieky proti bolesti u koliky, tie však neriešia prítomnosť kameňov v žlčníku.
Tiež existujú lieky na rozpúšťanie kameňov, ale ich výsledky sú prinajmenšom sporné a veľké kamene sa nimi rozpustiť obvykle nedá.
Definitívnym riešením je chirurgický výkon, ktorý spočíva v odstránení celého žlčníka (cholecystektómii) aj s kameňmi.
Chirurgického riešenie nie je potrebné sa báť – vzhľadom k vyššie uvedeným možným komplikáciám žlčových kameňov je úplne na mieste.
Žlčník navyše nie je nijako životne dôležitý orgán. Menej často sa vykonáva klasický operačný výkon, kedy sa rozreže brucho a žlčník sa vyberie.
Dnes je veľmi populárne laparoskopické odstránenie žlčníka známe ako laparoskopická cholecystektómia. Jedná sa o relatívne šetrný výkon, po ktorom nezostáva veľká jazva a ktorý skracuje pobyt v nemocnici.
Operuje sa cez niekoľko malých otvorov, ktoré sa skalpelom urobia do dutiny brušnej. Najprv sa do dutiny brušnej napumpuje vzduch, aby sa zlepšil prehľad.
Cez otvory sa potom do dutiny brušnej zasúvajú operačné nástroje a kamera. Touto kamerou operatéri vidia na obrazovke, čo sa v bruchu deje a umožní im to navádzať nástroje.
Žlčník sa opatrne oddelí od pečene a od žlčovodu a takto oddelený žlčník sa vytiahne jedným z operačných otvorov z brucha von.
Počas asi 4 dní po nekomplikovanej operácii môže človek opustiť nemocnicu. Stena vytiahnutého žlčníka sa môže histologicky skontrolovať, aby sa zistili prípadné prednádorové či nádorové zmeny.
Žlčník síce k životu nijako zásadne nepotrebujeme, ale má svoj zmysel. Umožňuje totiž uskladniť väčšie množstvo žlče a pri príjme tučnej potravy ju uvoľniť a tuky natráviť. Bez žlčníka človek túto schopnosť stráca.
Jeho žlč sa zachovaným žlčovodom v malých dávkach vylučuje neustále, ale nie je možné reagovať na náhly vysoký príjem tukov.
Z toho vyplýva nutnosť jesť opatrne menej tučné jedlá v menšom množstve viackrát denne.
Porušenie tohto pravidla a požitie veľkého množstva tučného jedla má za následok, že sa tuk bez dostatočného množstva žlče v čreve nenatrávi a vzniká hnačka s nepríjemne páchnuce mastnou stolicou. Je dobré si to uvedomovať a jesť striedmo.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/zlucnikove-kameny-zlucnikova-kolika
Použité zdroje: základné zdroje textu