Mastná stolica
Žltá a mastná objemná hnačková stolica, ktorá navyše zapácha, je zvyčajne príznakom zlého vstrebávania tukov (odborne steatorea). Zvyčajne sa jedná o dôsledok niektorej z porúch vstrebávania živín. Tuky sú za normálnych okolností trávené v tenkom čreve za účasti žlče a tráviacich enzýmov pankreasu. Preto sa u narušeného vstrebávania tukov najčastejšie jedná práve o ochorenie žlčníka, žlčových ciest, pankreasu alebo tenkého čreva.
Mastná stolica a jej príčiny:
1. Choroby žlčníka a žlčových ciest
Akákoľvek porucha tvorby žlče a jej odtoku do čreva vedie k poruche vstrebávania tukov. Žlč je totiž nezastupiteľná v rozpúšťaní tukových kvapiek tak, aby k nim mali lepší prístup tráviace enzýmy.
Problémy vznikajú napríklad u ľudí s odstráneným žlčníkom, ktorí jedia veľké množstvo tučného jedla.
Bez žlčníka totiž žlč do tenkého čreva odteká postupne a nestačí nárazovému príjmu veľkého množstva tukov.
Podobne sa žltá mastná stolica objavuje u chorých so žlčovými kameňmi, ktoré upchajú žlčník alebo žlčové cesty.
Na prvom mieste sú však kolikovité bolesti a žltačka. Podobný dôsledok má rakovina žlčníka a rakovina žlčových ciest, kedy hmota nádoru utlačí žlčovod a zamedzí odtok žlče. Okrem mastnej stolice sa objavuje nebolestivá žltačka.
Spomenúť je však nutné aj niektoré autoimunitné choroby žlčových ciest, ako sú primárne biliárna cirhóza a primárna sklerozujúca cholangitída.
2. Choroby pankreasu
Mastná stolica môže byť vyvolaná klasickým ochorením ako je chronický zápal pankreasu, kedy postupom času dochádza k vyhasínaniu tvorby tráviacich enzýmov.
Pankreas je postihnutý aj pri cystickej fibróze, kedy príliš zahustený sekrét pankreasu zle odteká a poškodzuje ho.
Ďalšia z chorôb je rakovina pankreasu, kedy nádor utlačí žlčovod a tým zastaví odtok žlče.
3. Choroby tenkého čreva
Mastná stolica sa môže objaviť u ktorejkoľvek chorobe postihujúcej sliznicu tenkého čreva, kde sa tuky trávia. Môže sa jednať o dlhodobo neliečenú celiakiu a Crohnovu chorobu.
K narušeniu vstrebávania tukov môže dôjsť aj po chirurgických zákrokoch, ktoré sú spojené s odstránením časti tenkého čreva (syndróm krátkeho čreva).
Ako veľmi vzácnu príčinu mastných hnačiek možno označiť aj Whippleovu chorobu.
4. Lieky
Mastná stolica môže byť nežiaducim účinkom liekov proti vstrebávaniu tukov.
V SR je registrovaný liek Orlistat, ktorý patrí medzi lieky na chudnutie.
Komplikácie mastnej stolice
Je nutné si uvedomiť, že okrem samotných zapáchajúcich hnačiek a nedostatku tukov sa môže začať prejavovať nedostatok vitamínov rozpustných v tukoch ako je vitamín A, vitamín D, vitamín E a vitamín K.
Diagnostika
Pri vyšetrovaní mastnej stolice je vhodné zistiť akékoľvek ďalšie prítomné príznaky (bolesti brucha, úbytok na váhe, žltačka a pod.) a vyšetriť stolicu.
Dôležité sú pečeňové testy a hladina bilirubínu, ktoré nás môžu informovať o poruchách odtoku žlče.
Ultrazvuk brucha dobre zobrazuje žlčové cesty a s istými obmedzeniami aj pankreas a veľmi orientačne aj stenu tenkého čreva.
Z invazívnejších vyšetrení žlčových ciest a vývodu pankreasu by sme spomenuli ERCP, ktoré navyše vie odstrániť kamene v žlčových cestách. Pri podozrení na celiakiu naberáme špeciálne protilátky z krvi a odoberáme vzorky sliznice z tenkého čreva pri gastroskopii.
Pri podozrení na Crohnovu chorobu zvyčajne dopĺňame kolonoskopiu, ktorá umožní vyšetriť celé hrubé črevo a koncový úsek tenkého čreva.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/mastna-stolice
Použité zdroje: základné zdroje textu