Mastná stolica

mastná stolicaŽltá a mastná objemná hnačková stolica, ktorá navyše zapácha, je zvyčajne príznakom zlého vstrebávania tukov (odborne steatorea). Zvyčajne sa jedná o dôsledok niektorej z porúch vstrebávania živín. Tuky sú za normálnych okolností trávené v tenkom čreve za účasti žlče a tráviacich enzýmov pankreasu. Preto sa u narušeného vstrebávania tukov najčastejšie jedná práve o ochorenie žlčníka, žlčových ciest, pankreasu alebo tenkého čreva.

Mastná stolica a jej príčiny:


1. Choroby žlčníka a žlčových ciest

Akákoľvek porucha tvorby žlče a jej odtoku do čreva vedie k poruche vstrebávania tukov. Žlč je totiž nezastupiteľná v rozpúšťaní tukových kvapiek tak, aby k nim mali lepší prístup tráviace enzýmy.

Problémy vznikajú napríklad u ľudí s odstráneným žlčníkom, ktorí jedia veľké množstvo tučného jedla.

Bez žlčníka totiž žlč do tenkého čreva odteká postupne a nestačí nárazovému príjmu veľkého množstva tukov.

Podobne sa žltá mastná stolica objavuje u chorých so žlčovými kameňmi, ktoré upchajú žlčník alebo žlčové cesty.

Na prvom mieste sú však kolikovité bolesti a žltačka. Podobný dôsledok má rakovina žlčníka a rakovina žlčových ciest, kedy hmota nádoru utlačí žlčovod a zamedzí odtok žlče. Okrem mastnej stolice sa objavuje nebolestivá žltačka.

Spomenúť je však nutné aj niektoré autoimunitné choroby žlčových ciest, ako sú primárne biliárna cirhóza a primárna sklerozujúca cholangitída.

2. Choroby pankreasu

Mastná stolica môže byť vyvolaná klasickým ochorením ako je chronický zápal pankreasu, kedy postupom času dochádza k vyhasínaniu tvorby tráviacich enzýmov.

Pankreas je postihnutý aj pri cystickej fibróze, kedy príliš zahustený sekrét pankreasu zle odteká a poškodzuje ho.

Ďalšia z chorôb je rakovina pankreasu, kedy nádor utlačí žlčovod a tým zastaví odtok žlče.

3. Choroby tenkého čreva

Mastná stolica sa môže objaviť u ktorejkoľvek chorobe postihujúcej sliznicu tenkého čreva, kde sa tuky trávia. Môže sa jednať o dlhodobo neliečenú celiakiu a Crohnovu chorobu.

K narušeniu vstrebávania tukov môže dôjsť aj po chirurgických zákrokoch, ktoré sú spojené s odstránením časti tenkého čreva (syndróm krátkeho čreva).

Ako veľmi vzácnu príčinu mastných hnačiek možno označiť aj Whippleovu chorobu.

4. Lieky

Mastná stolica môže byť nežiaducim účinkom liekov proti vstrebávaniu tukov.

V SR je registrovaný liek Orlistat, ktorý patrí medzi lieky na chudnutie.

Komplikácie mastnej stolice

Je nutné si uvedomiť, že okrem samotných zapáchajúcich hnačiek a nedostatku tukov sa môže začať prejavovať nedostatok vitamínov rozpustných v tukoch ako je vitamín A, vitamín D, vitamín E a vitamín K.

Diagnostika

Pri vyšetrovaní mastnej stolice je vhodné zistiť akékoľvek ďalšie prítomné príznaky (bolesti brucha, úbytok na váhe, žltačka a pod.) a vyšetriť stolicu.

Dôležité sú pečeňové testy a hladina bilirubínu, ktoré nás môžu informovať o poruchách odtoku žlče.

Ultrazvuk brucha dobre zobrazuje žlčové cesty a s istými obmedzeniami aj pankreas a veľmi orientačne aj stenu tenkého čreva.

Z invazívnejších vyšetrení žlčových ciest a vývodu pankreasu by sme spomenuli ERCP, ktoré navyše vie odstrániť kamene v žlčových cestách. Pri podozrení na celiakiu naberáme špeciálne protilátky z krvi a odoberáme vzorky sliznice z tenkého čreva pri gastroskopii.

Pri podozrení na Crohnovu chorobu zvyčajne dopĺňame kolonoskopiu, ktorá umožní vyšetriť celé hrubé črevo a koncový úsek tenkého čreva.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/mastna-stolice

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button