Nedostatok vitamínu E

Nedostatok vitamínu EVitamín E je označenie pre celú skupinu zlúčenín známu ako tokoferoly a patria medzi vitamíny rozpustné v tukoch. Má význam pre správnu funkciu nervov a v boji proti oxidačnému stresu, tj. pomáha likvidovať voľné kyslíkové radikály vznikajúce v našom organizme pri chemických reakciách. Tým sa zúčastňuje ochrany organizmu pred starnutím a predpokladá sa, že aj pred vznikom nádorových ochorení. Aké môžu byť príčiny toho, že máme nedostatok vitamínu E ako sa tento nedostatok prejavuje, ako mu predchádzať a liečiť ho?

Vitamín E sa považuje za účinný antioxidant. Ovplyvňuje tvorbu červených krviniek, zúčastňuje sa obnovy a rastu svalovej hmoty a ďalších tkanív. Je dôležitý pre prevenciu samovoľných potratov, má účinok na potenciu.

Podporuje činnosť pohlavných žliaz. Spomaľuje proces starnutia buniek a tkanív, preto sa pridáva do kozmetických prípravkov.

Ďalej má močopudné účinky čím znižuje krvný tlak. Relatívne uspokojivé množstvo vitamínu E nachádzame vo zvieracom mäse, mlieku, masle, rastlinných olejoch, arašidoch, mandliach a búrskych orieškoch.

Nedostatok vitamínu E a jeho príčiny


Nedostatok vitamínu E je len málokedy spôsobený jeho nedostatočným príjmom v potrave.

Väčšinou sa jedná o dôsledok porúch vstrebávania živín, najmä ak dochádza súčasne k poruche vstrebávania tukov, v ktorých je vitamín rozpustný.

Prejavy

Príznaky nedostatku vitamínu E sú skôr nešpecifické. Objaviť sa môžu rôzne neurologické ťažkosti ako sú poruchy citlivosti a hybnosti a narušenie vrodených reflexov.

U chorých sa prejavujú poruchy imunity s častejšími infekciami, vzhľadom ku skráteniu života červených krviniek môžu trpieť chudokrvnosťou.

Liečba

Vitamín E je možné podávať v rôznych doplnkoch stravy.

K predávkovaniu zvyčajne nedochádza, však vysoké dávky vitamínu E môžu spôsobiť znížené vstrebávanie vitamínu K a tým aj jeho nedostatok.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/nedostatek-vitaminu-e

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button