Úvod / Choroby / Oxidačný stres

Oxidačný stres

oxidačný stresOxidačný stres nie je choroba sama o sebe. Oxidačný stres však prebieha v telách nás všetkých a podľa všetkého sa spoluúčastňuje na starnutí organizmu a na mnohých závažných chorobách. Oxidačný stres je podmienený prítomnosťou škodlivých kyslíkových radikálov. Tých sa úplne nemôžeme zbaviť, pretože kyslík je súčasťou organických zlúčenín a tvorí dôležitú časť našich tiel. Množstvo kyslíka prijímame denne z okolitého vzduchu pri dýchaní (Vzduch obsahuje 21% kyslíka. Ak by sme zámerne vdychovali po veľmi dlhú dobu napr. 100% zmes kyslíka, došlo by po niekoľkých dňoch k ťažkému poškodeniu pľúc.). A tkanivá ho používajú pre tvorbu energie potrebnej pre život buniek. Sme na kyslík životne závislí a do niekoľkých minút bez neho umierame.

Bohužiaľ pri mnohých chemických reakciách prebiehajúcich v tele vznikajú z kyslíka aj toxické zlúčeniny, tzv. kyslíkové radikály čo má za príčinu ochorenie s názvom oxidačný stres. Medzi ne možno zaradiť hydroxylový radikál a superoxid. Radikály vznikajú aj z inej agresívnej kyslíkovej zlúčeniny vznikajúcej v našom tele, peroxidu vodíka (ktorý sám o sebe radikálom nie je). Zostáva len dodať, že obrovské množstvo kyslíkových radikálov vzniká v našom tele pri fajčení čo pomáha ku vzniku stavu s názvom oxidačný stres.

O radikáloch:


Radikál všeobecne je chemické označenie pre prvok alebo zlúčeninu, ktorá vo svojej molekule obsahuje jeden alebo viac nespárovaných elektrónov. Radikály bývajú veľmi nestabilné a agresívne a elektróny si vytrhávajú z iných zlúčenín, tým potom poškodzujú bunky nášho organizmu.

Poškodenie sa týka povrchových membrán buniek aj vnútrobunkových štruktúr vrátane bunkových jadier. Môže kvôli tomu dochádzať k mutáciám i smrti buniek. Mutácie v bunke vždy znamenajú nebezpečenstvo vzniku rakoviny.

Účinok radikálov:

Predpokladá sa, že kyslíkové radikály hrajú významnú (aj keď pochopiteľne nie jedinú) úlohu vo vzniku mnohých ochorení ako napríklad oxidačný stres a ďalších a nežiaducich procesov, ako je ateroskleróza a jej komplikácie, množstvo nádorových ochorení či cukrovke 2. typu. Starnutie ľudského tela je navyše týmito kyslíkovými radikálmi tiež urýchľované.

Prevencia:

Náš organizmus má našťastie množstvo obranných enzýmových systémov, ktoré tieto kyslíkové radikály rozkladajú na neškodné alebo aspoň menej škodlivé zlúčeniny. Vzniká tak dynamický dej neustáleho vzniku a odstraňovanie radikálov. My sa samozrejme musíme sústrediť na otázku odstraňovania radikálov a na to, ako tento proces podporiť. To možno urobiť dvoma spôsobmi: zanechaním alebo obmedzením fajčenia a potom príjmom antioxidačných látok, ktoré sa na likvidáciu radikálov podieľajú rovnako ako naše enzýmové systémy.

Medzi významné antioxidanty patria:

Vitamín E

Ide o vitamín rozpustný v tukoch a zrejme najsilnejší antioxidant. Veľa vitamínu E sa vyskytuje v obilných klíčkoch, ovsených vločkách, rastlinných olejoch, orieškoch, olivách, špenáte a vaječných žĺtkoch.

Vitamín C

Je tiež významný antioxidant. Nachádza sa v ovocí (citróny, pomaranče, ríbezle), paradajkách, v zemiakoch.

Selén

Selén je tiež účinný antioxidant a vyskytuje sa v rastlinách rastúcich v pôde na selén bohatej, v orechoch a v morských rybách. U selénu by som si dovolila upozorniť na toto. Znížený príjem selénu vraj vedie k častejšiemu výskytu rakoviny, ale príliš veľký príjem selénu môže mať vraj rovnaký účinok! Ak teda chcete prijímať selén v potravinových doplnkoch, dajte pozor na predávkovanie.

Kremík

Kremík je stopový prvok, ktorý má okrem boja s oxidačným stresom vplyv na funkciu spojivového tkaniva.

Beta-karotén

Tento antioxidant je zlúčeninou, z ktorej v našom tele vzniká vitamín A. Vyskytuje sa v ovocí a zelenine (kel, špenát, mrkva, mango, broskyne, brokolica), vaječnom žĺtku.

Bilirubín

Bilirubín je látka vznikajúca v našom organizme rozpadom krvného farbiva hemoglobínu. Ak sa táto látka hromadí v tele, spôsobuje žltačku (žlté sfarbenie kože a slizníc). Bilirubín však zároveň pôsobí ako antioxidačná látka a preto majú ľudia s dlhodobo zvýšenou hladinou bilirubínu u Gilbertovej choroby menšie riziko vzniku komplikácií pri ateroskleróze.

Liečba:

Otázkou zostáva, ako pristupovať k uvedeným látkam prijímaným vo forme doplnkov stravy a vitamínových tabliet. Výsledky štúdií nie sú zrejme príliš presvedčivé a snáď sa objavujú aj isté riziká príjmu týchto látok v neprirodzenej tabletovej forme. To ukáže čas. Avšak pred príjmom vitamínových tabliet a doplnkov stravy by som odporúčila skúsiť prijímať antioxidanty v ich prirodzenom stave v potrave.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *