Nedostatok vitamínu D

Nedostatok vitamínu DVitamín D je pomerne zaujímavá skupina zlúčenín, ktoré sa zaraďujú medzi látky rozpustné v tukoch. Zo skupiny majú význam najmä vitamín D2 (ergokalciferol) a D3 (cholekalciferol), ktoré prijímame v potrave. D2 sa nachádza v rastlinách (napr. huby) a D3 je živočíšneho pôvodu (rybí tuk, vajcia, mäso). Inak to s obsahom vitamínu D v potravinách moc slávne nie je. Našťastie si však dokážeme vitamín D3 vyrábať aj v našom tele z cholesterolu. Táto výroba prebieha v koži a je pre ňu nutné slnečné svetlo (UV zložka slnečného žiarenia). Ako sa prejavuje nedostatok vitamínu D, aké sú príčiny tohto nedostatku, ako ho diagnostikovať a liečiť? Odpovede na všetky tieto otázky nájdete v nasledujúcom článku.

V pečeni sú vitamíny D2 a D3 premieňané na zlúčeninu kalcidiolu a ten je potom v obličkách premieňaný na zlúčeninu kalcitriol. A práve kalcitriol je tá skutočne aktívna forma vitamínu D.

Z vyššie uvedeného by malo plynúť toto: Vitamín D prijímame v potrave, ale vieme si ho vyrobiť aj sami pri dostatočnom slnení.

Na druhú stranu je vznik účinnej formy vitamínu D pomerne zložitý proces, ktorý vyžaduje správne fungujúcu pečeň a obličky.

Nedostatok vitamínu D a jeho príčiny


Nedostatok vitamínu D v tele vzniká zvyčajne vtedy, ak sa nedostatočný prísun vitamínu v potrave kombinuje s nedostatkom slnečného žiarenia.

Paradoxne ohrozené bývajú napríklad moslimské ženy v Afrike a na Arabskom polostrove, ktoré sa vzhľadom na zakrytie tela slnečnému svitu príliš nevystavujú.

Ďalším problémom môžu byť choroby spojené s poruchami vstrebávania živín tráviacim traktom, ktoré môžu ovplyvniť aj vstrebávanie vitamínu D.

A konečne môže byť aj problém v samotnej metabolickej premene vitamínu D na jeho aktívnu formu. To môžu spôsobiť napríklad ochorenia pečene (typicky cirhóza) a obličiek (chronické zlyhávanie obličiek).

Prejavy

Vitamín D má komplexné účinky, najviac známy je jeho vplyv na kostný metabolizmus.

Pomáha vstrebávať vápnik v čreve a podporuje mineralizáciu kostí. Jeho nedostatok teda vedie k odvápňovaniu kostí, čo je spojené s krivicou (rachitídou) u detí a s mäknutím kostí a osteoporózou u dospelých.

Vzhľadom na to, že existuje vzťah medzi vitamínom D a imunitným systémom sa môžu pri jeho nedostatku objaviť poruchy imunity.

Diagnostika

Okrem prejavov nedostatku a prítomnosti rizikových stavov nedostatku vitamínu možno množstvo vitamínu D laboratórne určiť a deje sa tak meraním hladiny kalcidiolu v krvi.

Nedostatok vitamínu D a jeho liečba

Osobám s nedostatkom vitamínu D sa vitamín podáva vo forme liekov, v našich končinách je zrejme nejpredpisovanejším Vigantol.

Ďalej liečime akékoľvek chorobné stavy, ktoré k jeho nedostatku vedú. Vitamínom D sa dá však predávkovať s následným zvýšením hladiny vápnika v tele.

To má za následok zápchu, nechutenstvo a ukladanie vápnika v srdci a obličkách, čo vedie k ich poškodeniu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/nedostatek-vitaminu-d

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button