Vyliec.sk > Choroby > Krivica

Krivica

krivicaKrivica (odborne rachitída) je v Slovenskej republike už našťastie len historické ochorenia. Ide o ochorenie detského veku, ktoré sa typicky vyskytovalo vo vyspelých štátoch v ranne industriálnom období (Anglicko 19. storočia). Aké sú príčiny, prejavy, diagnostika, prevencia a liečba krivice sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny krivice


Krivica je primárne spôsobená nedostatkom vitamínu D v detstve. Vitamín D napomáha správnej mineralizácii a tvorbe kostí, zlepšuje vstrebávanie vápnika v čreve. U krivice sa kombinuje jeho nedostatok v potrave s nedostatkom slnečného žiarenia, ktoré potrebujeme na výrobu vitamínu D v našom organizme.

Poznámka: Existuje aj veľmi vzácna vrodená geneticky podmienená vada spojená s nedostatkom vitamínu D, to je však celosvetovo raritná príčina krivice.

Prejavy

Krivica kombinuje prejavy nedostatku vápnika v krvi a nekvalitnú mineralizáciu kostí. Kosti sú mäkké, ľahko sa deformujú, bývajú bolestivé a ľahko sa lámu. Vznikajú poruchy rastu zubov, ktoré sa navyše ľahko kazia.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Postihnuté deti sú nízkeho vzrastu, zvyčajne majú zdeformované nohy do "X" a deformovaný hrudník. Pomerne často sa kriví chrbtica a objavuje sa hrb. Majú problémy s chôdzou, trpievajú svalovou slabosťou, majú často kŕče.

Diagnostika

Okrem vyššie spomenutých klinických príznakov má význam röntgen kostí. V krvných testoch možno zistiť nedostatok vitamínu D a tomu zodpovedajúce odchýlky v hladinách vápnika a fosfátov.

Prevencia a liečba

Základom je zabezpečenie dostatočného množstva vitamínu D a vápnika v potrave (a-alebo podávanie preparátov vitamínu D) a slnečné žiarenie (v rozumnej miere). Už vzniknuté deformácie si často vyžiadajú ortopedické operačné zákroky na zmiernenie ich následkov.

Krivica

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.