Krivica

krivicaKrivica (odborne rachitída) je v Slovenskej republike už našťastie len historické ochorenia. Ide o ochorenie detského veku, ktoré sa typicky vyskytovalo vo vyspelých štátoch v ranne industriálnom období (Anglicko 19. storočia). Aké sú príčiny, prejavy, diagnostika, prevencia a liečba krivice sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny krivice


Krivica je primárne spôsobená nedostatkom vitamínu D v detstve. Vitamín D napomáha správnej mineralizácii a tvorbe kostí, zlepšuje vstrebávanie vápnika v čreve.

U krivice sa kombinuje jeho nedostatok v potrave s nedostatkom slnečného žiarenia, ktoré potrebujeme na výrobu vitamínu D v našom organizme.

Poznámka: Existuje aj veľmi vzácna vrodená geneticky podmienená vada spojená s nedostatkom vitamínu D, to je však celosvetovo raritná príčina krivice.

Prejavy

Krivica kombinuje prejavy nedostatku vápnika v krvi a nekvalitnú mineralizáciu kostí. Kosti sú mäkké, ľahko sa deformujú, bývajú bolestivé a ľahko sa lámu.

Vznikajú poruchy rastu zubov, ktoré sa navyše ľahko kazia. Postihnuté deti sú nízkeho vzrastu, zvyčajne majú zdeformované nohy do „X“ a deformovaný hrudník.

Pomerne často sa kriví chrbtica a objavuje sa hrb. Majú problémy s chôdzou, trpievajú svalovou slabosťou, majú často kŕče.

Diagnostika

Okrem vyššie spomenutých klinických príznakov má význam röntgen kostí.

V krvných testoch možno zistiť nedostatok vitamínu D a tomu zodpovedajúce odchýlky v hladinách vápnika a fosfátov.

Prevencia a liečba

Základom je zabezpečenie dostatočného množstva vitamínu D a vápnika v potrave (a-alebo podávanie preparátov vitamínu D) a slnečné žiarenie (v rozumnej miere).

Už vzniknuté deformácie si často vyžiadajú ortopedické operačné zákroky na zmiernenie ich následkov.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/krivice

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button