Patologická zlomenina

Patologická zlomenina je taká, kedy k zlomeniu kosti stačila abnormálne malá (či v niektorých prípadoch žiadna) sila. Tento stav je najčastejšie spôsobený buď nadmerným odvápnením kosti alebo jej postihnutím metastatickým, či iným procesom. Patologická zlomenina, čo ju spôsobuje a ako tomuto lámaniu zabrániť?
Príčiny patologickej zlomeniny:
1. Osteoporóza
Ide o bežné ochorenie pacientov pokročilého veku, objavuje sa typicky u žien po prechode.
Na jeho vzniku sa podieľa okrem iného aj nedostatočný príjem vápnika a tiež nedostatok vitamínu D.
2. Pagetova choroba
Toto metabolické ochorenie je spojené so zvýšeným odbúravaním kostí a ich chaotickou novotvorbou, následné spôsobuje aj patologickú zlomeninu.
Kosti bolia, deformujú sa, hrubnú a ľahšie sa lámu. Presnejšie informácie hľadajte v článku určenom tejto chorobe.
3. Rakovina kostí
Do tejto skupiny spadajú zhubné nádory vychádzajúce priamo z kosti a okolitého spojivového tkaniva a nie celkom presne je k nim radený aj tzv. Ewingov sarkóm.
Patologická zlomenina vzniká tak v mieste rastu nádoru, tak v prípade vzniku vzdialených metastáz v kostiach.
Nutné je dodať, že postihnutie kostí zhubnými kostnými nádormi a ich metastázami je relatívne vzácne, oveľa častejšie sú kosti postihnuté metastázami iných nádorov (viď. nižšie).
4. Metastázy
Patologická zlomenina a nepríjemné bolesti (často v bedrovej chrbtici pri ochorení bedrových stavcov) sú spojené s postihnutím kostí metastatickým procesom.
Metastázovať do kostí vie pomerne veľa rôznych zhubných nádorov, typicky sa jedná o rakovinu prsníka, rakovinu prostaty, rakovinu pľúc, a pod.
5. Nezhubné ložiská v kostiach
Silu kostí môžu znížiť aj najrôznejšie ložiská, ktoré nemajú charakter zhubného nádoru.
Môžu to byť nezhubné nádory vychádzajúce z kostného tkaniva a potom samozrejme kostnej cysty.
6. Mnohopočetný myelóm
Tento krvný nádor vychádza z jedného druhu bielych krviniek. Dochádza k postihnutiu najčastejšie plochých a krátkych kostí, ako sú kosti lebky alebo rebrá.
Okrem bolesti kostí sa objavujú veľmi jednoduché zlomeniny. Detailnejšie informácie nájdete v príslušnom článku.
7. Hyperparatyreóza
Zvýšená funkcia prištítnych teliesok (obvykle kvôli nádoru prištítnych teliesok) je spojená s vyššou tvorbou tzv. parathormónu, ktorý je zodpovedný za odvápňovanie kostí. Viac o tomto stave si prečítajte v článku o hyperparatyroidizme.
8. Vrodené kostné choroby
Zvýšenú lámavosť kostí nájdeme aj u niektorých vrodených chorôb kostí ako je napríklad osteogenesis imperfecta.
Diagnostika patologickej zlomeniny
Základom je anamnéza a fyzikálne vyšetrenie, lekára bude okrem bolestí v kostiach zaujímať prítomnosť akýchkoľvek ďalších ťažkostí, ktoré by mohli spadať do príznakov nádorových ochorení.
Ďalej sa doplňuje röntgen postihnutých kostí, pri podozrení na myelóm sa röntgenujú najmä rebrá a lebka. Odvápňovanie kostí možno potvrdiť z krvných náberov.
Osteoporóza sa potom dovyšetruje tzv. denzitometrom, čo je špeciálny röntgen na hodnotenie hustoty kostí. Metastázy skeletu sa veľmi dobre nájdu pri scintigrafii kostí, pre ich potvrdenie je nutné hľadať primárne ložisko nádoru (ktoré sa však niekedy nepodarí nájsť).
Ďalšie vyšetrenia a eventuálne liečbu cielime podľa výsledkov vyššie zmienených vyšetrení.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/patologicka-zlomenina
Použité zdroje: základné zdroje textu