Ewingov sarkóm

Ewingov sarkómEwingov sarkóm je vzácny nádor vyskytujúci sa najviac u detí a dospievajúcich. Jeho prognóza nie je najlepšia a aj napriek jeho menej častému výskytu je dobré o ňom niečo vedieť.

Ako sa prejavuje táto choroba? A prečo vlastne vzniká? Dá sa liečiť ? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny vzniku Ewingovho sarkómu


Dôležitý je celkom iste vrodený genetický predpoklad k vzniku choroby. Zistilo sa, že za vznikom Ewingovho sarkómu je chromozomálna porucha v nádorových bunkách.

Nádor sa radil do skupiny rakoviny kostí, teraz sa však zisťuje, že histologickou klasifikáciou jeho buniek je to trochu zložitejšie.

Prejavy

Nádor vychádza z buniek kostnej drene a najčastejšie sa objavuje v dlhých kostiach tela, v panve a v rebrách.

Jeho najčastejším prejavom je bolesť postihnutej kosti, v prípade narušenia kostnej štruktúry sa môže objaviť patologická zlomenina (zlomenina vzniknutá aj pri malej pôsobiacej sile).

Ak sa nachádza postihnutá kosť blízko povrchu tela, môže byť nádorové tkanivo hmatateľná. Pokročilé formy choroby sa prejavujú celkovými nádorovými príznakmi pri metastazujúcom šírení.

Diagnostika

Pri podozrení na Ewingov sarkóm zvyčajne vykonávame röntgen kostí.

Patologické ložiská sa na ňom zobrazia a môžeme potom voliť ďalšie vyšetrovacie metódy ako je CT vyšetrenie alebo magnetická rezonancia.

Skelet celého tela možno vyšetriť pomocou kostnej scintigrafie.

Liečba

Záleží na rozsahu nádoru. Ewingov sarkóm je značne citlivý voči chemoterapii a ožarovaniu. Ak je to možné, robí sa chirurgické odstránenie ložiska.

Rozsah operácie je rôzny a nezriedka volíme amputáciu postihnutej končatiny.

Aj napriek maximálnej možnej liečbe nemá generalizovaná forma choroby s prítomnými metastázami dobrú prognózu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/ewinguv-sarkom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button