Vyliec.sk > Choroby > Sarkómy

Sarkómy

SarkómySarkómy alebo sarkóm je označenie pre celú skupinu našťastie relatívne vzácnych zhubných nádorov, ktoré majú svoj pôvod v spojivových tkanivách – sarkómov sú desiatky a majú názov podľa tkaniva, z ktorého vznikli. Poznáme tak napríklad fibrosarkómu (vzniká z väziva), chondrosarkom * (vzniká z chrupavky), osteosarkóm * (vzniká z kosti), hemangiosarkóm (vzniká z krvných ciev), liposarkóm (vzniká z tukového tkaniva), rabdomyosarkom (vzniká z priečne pruhovanej svaloviny), leiomyosarkom (vzniká z hladkej svaloviny) a mnoho ďalších.

* Chondrosarkom, osteosarkóm (a ďalšie) môžeme zhrnúť pod termín rakovina kostí.

Sarkómy tvoria len malé percento zhubných nádorových ochorení (udáva sa, že tvorí asi 1% nádorov), môžu sa vyskytovať v akomkoľvek veku a prakticky kdekoľvek v tele. Niektoré sa s obľubou vyskytujú na končatinách a hocikedy aj u mladých ľudí.

Sarkómy a ich príčiny


Príčiny vzniku sarkómov nie sú celkom presne známe (podobne ako u ostatných nádorov), ale poznáme rôzne rizikové faktory ich vzniku. Určitú úlohu hrá genetika, výskyt sarkómov je častejší u ľudí vystavených rádioaktívnemu žiareniu – napríklad pacienti ožarovaní kvôli inému nádorovému ochoreniu. Zvláštnou klinickou jednotkou je tzv. Kaposiho sarkóm, ktorý má svoj pôvod vo vírusovej infekcii a oslabenej imunite u chorých na AIDS.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Prejavy

Záleží na type a miestu vzniku nádoru. Sarkómy končatín môžu spôsobovať bolesti kostí a kĺbov, pri zväčšení nádorového tkaniva môže byť nádor aj viditeľný a hmatateľný. Prípadné rozšírenie nádoru po tele pomocou metastáz potom spôsobuje príznaky typické pre väčšinu nádorových ochoreníslabosť, únava, strata na váhe, nechutenstvo a pod.

Diagnostika

Pre diagnózu sú potrebné zobrazovacie metódyröntgen, ultrazvuk alebo CT vyšetrenie. Definitívne určenie nádoru a odhadnutie jeho nebezpečnosti je možné vykonať získaním jeho vzorky (biopsia), ktorý je následne vyšetrený pod mikroskopom.

Liečba

Prognóza týchto nádorov nie je príliš dobrá. Veľakrát bývajú objavené relatívne neskoro, kedy sú už prakticky neliečiteľné. Zásadnou metódou liečby je chirurgické odstránenie nádoru, čo pri postihnutí končatiny znamená jej amputáciu. Chirurgia býva často dopĺňaná ožarovaním a svoje miesto má v liečbe sarkómov aj chemoterapia, ktorá môže zmenšiť príliš veľký nádor a tak umožniť jeho chirurgické riešenie.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/sarkomy

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.