Kaposiho sarkóm

Kaposiho sarkómKaposiho [Kaposiho] sarkóm je relatívne vzácnym nádorovým ochorením, ktoré je v súčasnej dobe viac v popredí v súvislosti s epidémiou AIDS. Aké sú príčiny tejto choroby, ako sa prejavuje, ako ju liečiť a diagnostikovať? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny Kaposiho sarkómu


Za vznik Kaposiho sarkómu vďačíme bunkám lymfatických ciev. Príčinou je infekcia vírusom zo skupiny herpesvírusov, presnejšie herpesvírusom 8. Ešte niečo je na to však potrebné – narušená imunita. Z toho dôvodu sa objavuje najmä u chorých s AIDS.

Pri narušenej imunite vírus pozmení bunky lymfatických či krvných ciev a spôsobí ich nádorový zvrat. Súbeh AIDS a Kaposiho sarkómu nahráva aj fakt, že herpesvírus 8 a vírus HIV sa prenášajú pohlavne.

Okrem AIDS sa môže Kaposiho sarkóm rozvinúť aj u pacientov po transplantáciách, ktorí užívajú lieky na tlmenie imunitného systému (imunosupresíva).

Prejavy Kaposiho sarkómu

Prejavy Kaposiho sarkómu sa najčastejšie objavujú na koži a slizniciach, napríklad v dutine ústnej.

Tento sarkóm je bohato prekrvený a má podobu začervenaných, hnedých alebo tmavomodrých škvŕn, ktoré vystupujú nad úroveň pokožky.

Nádor vychádzajúci z lymfatických ciev ich môže poškodiť, čo vedie k narušeniu odtoku lymfy z postihnutej časti tela, a ku vzniku opuchu (lymfedém).

V niektorých prípadoch sa Kaposiho sarkóm vyskytuje aj hlboko v tele, napríklad v tráviacej a dýchacej sústave.

Potom môže spôsobovať hnačky, krv v stolici, alebo kašeľ a vykašliavanie krvi. Asi u 10% pacientov s Kaposiho sarkómom sa môže rozvinúť Castlemanova choroba.

Diagnostika

Diagnóza sa určí z histologického vyšetrenia vzorky tkaniva, ktorý sa odoberie (biopsia).

Ak máme podozrenie na Kaposiho sarkóm, je rozumné vyšetriť pacienta na prítomnosť vírusu HIV.

Liečba Kaposiho sarkómu

Tento druh sarkómu sa lieči len ťažko. Ak je ložísk málo a sú na prístupnom mieste, dajú sa odstrániť chirurgicky.

Svoje miesto v liečbe má aj chemoterapia a ďalej sa používajú lieky na zlepšenie funkcie imunitného systému. Snaha o liečbu AIDS v zmysle spomalenia postupu choroby je taktiež dôležitá.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/kaposiho-sarkom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button