Kaposiho sarkóm

Kaposiho sarkómKaposiho [Kaposiho] sarkóm je relatívne vzácnym nádorovým ochorením, ktoré je v súčasnej dobe viac v popredí v súvislosti s epidémiou AIDS. Aké sú príčiny tejto choroby, ako sa prejavuje, ako ju liečiť a diagnostikovať? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny Kaposiho sarkómu


Za vznik Kaposiho sarkómu vďačíme bunkám lymfatických ciev. Príčinou je infekcia vírusom zo skupiny herpesvírusov, presnejšie herpesvírusom 8. Ešte niečo je na to však potrebné – narušená imunita. Z toho dôvodu sa objavuje najmä u chorých s AIDS.

Pri narušenej imunite vírus pozmení bunky lymfatických či krvných ciev a spôsobí ich nádorový zvrat. Súbeh AIDS a Kaposiho sarkómu nahráva aj fakt, že herpesvírus 8 a vírus HIV sa prenášajú pohlavne.

Okrem AIDS sa môže Kaposiho sarkóm rozvinúť aj u pacientov po transplantáciách, ktorí užívajú lieky na tlmenie imunitného systému (imunosupresíva).

Prejavy Kaposiho sarkómu

Prejavy Kaposiho sarkómu sa najčastejšie objavujú na koži a slizniciach, napríklad v dutine ústnej. Tento sarkóm je bohato prekrvený a má podobu začervenaných, hnedých alebo tmavomodrých škvŕn, ktoré vystupujú nad úroveň pokožky. Nádor vychádzajúci z lymfatických ciev ich môže poškodiť, čo vedie k narušeniu odtoku lymfy z postihnutej časti tela, a ku vzniku opuchu (lymfedém).

V niektorých prípadoch sa Kaposiho sarkóm vyskytuje aj hlboko v tele, napríklad v tráviacej a dýchacej sústave. Potom môže spôsobovať hnačky, krv v stolici, alebo kašeľ a vykašliavanie krvi. Asi u 10% pacientov s Kaposiho sarkómom sa môže rozvinúť Castlemanova choroba.

Diagnostika

Diagnóza sa určí z histologického vyšetrenia vzorky tkaniva, ktorý sa odoberie (biopsia). Ak máme podozrenie na Kaposiho sarkóm, je rozumné vyšetriť pacienta na prítomnosť vírusu HIV.

Bio a Raw potraviny

Liečba Kaposiho sarkómu

Tento druh sarkómu sa lieči len ťažko. Ak je ložísk málo a sú na prístupnom mieste, dajú sa odstrániť chirurgicky. Svoje miesto v liečbe má aj chemoterapia a ďalej sa používajú lieky na zlepšenie funkcie imunitného systému. Snaha o liečbu AIDS v zmysle spomalenia postupu choroby je taktiež dôležitá.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha. Rôzne akcie až do výšky -20%.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/kaposiho-sarkom

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.