Úvod / Choroby / Castlemanova choroba

Castlemanova choroba

Castlemanova chorobaCastlemanova [Káslmenova] choroba je veľmi zriedkavé a riedko diagnostikované ochorenie, ktoré býva nazývané tiež ako angiofolikulárna uzlinová hyperplázia. Ako názov napovedá, jedná sa o ochorenie lymfatických uzlín. Lymfatické uzliny, sú neoddeliteľnou súčasťou lymfatického systému a dochádza v nich k zachytávaniu cudzorodých látok a organizmov. Medzi najväčšie a najvýznamnejšie patria uzliny na krku, v podpazuší a slabinách.

Castlemanova choroba a jej príčiny


Príčina vzniku choroby nie je jasná. Vieme, že dochádza k nadmernému zmnoženiu niektorých bielych krviniek, ktoré sú známe ako B-lymfocyty. Lymfatické uzliny v tele potom sú týmito lymfocytmi obsadzované.

Najčastejšie dochádza k postihnutiu uzlín krku, hrudníka a brucha. Zmnožené biele krvinky navyše začínajú produkovať viacero zlúčenín, ktoré spôsobujú rozvoj zápalového procesu v tele

Prejavy

Castelmanova horoba má dve základné formy. Lepšiu prognózu má forma choroby, pri ktorej je napadnutá len jedna uzlina.

Druhá forma je spojená s napadnutím väčšieho množstva uzlín v organizme. Napadnuté uzliny sa zväčšujú, okrem toho sú prítomné príznaky zápalového procesu v tele - horúčky, úbytok na váhe, nechutenstvo a únava. Zvyčajne dochádza k poklesu hladiny červených krviniek a vzniku chudokrvnosti.

Forma napadajúca viac uzlín môže prejsť do zhubného lymfómu a býva prítomná aj u asi 10% pacientov s Kaposiho sarkómom

Diagnostika

Zväčšené uzliny môžeme niekedy nájsť pohmatom, u hlboko uložených uzlín možno využiť zobrazovacie metódy ako je ultrazvuk, CT vyšetrenie alebo dokonalejšie a menej dostupné metódy (napr. PET CT). Pre diagnózu je nutné niektorú z uzlín získať chirurgickým zákrokom a histologicky ju vyšetriť.

Liečba

Forma choroby s jedinou napadnutou uzlinou má výbornú prognózu a odstránenie uzliny väčšinou vedie k úplnému vyliečeniu. U formy s mnohopočetným postihnutím uzlín nie je účinná forma liečby k dispozícii a prognóza chorých je zlá. Skúša sa chemoterapia, ožarovanie a biologická liečba.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *