Vyliec.sk > Vyšetrenia > Pozitrónová emisná tomografia (PET)

Pozitrónová emisná tomografia (PET)

vyšetrenie pozitrónová emisná tomografia (PET)Čo je to pozitrónová emisná tomografia, aký je jej princíp a využitie? Ako samotné vyšetrenie prebieha a aké sú jeho výhody a nevýhody?

Pozitrónová emisná tomografia (PET) je zaujímavou vyšetrovacie metódou, ktorá je však dostupná skôr na vyšších pracoviskách nukleárnej medicíny. PET vyšetrenie nevykonávame veľmi často, ale v niektorých prípadoch nám môže veľmi pomôcť.

Princíp pozitrónovej emisnej tomografie (PET)


Vyšetrenie funguje na princípe detekcie určitých označených rádiofarmák v tkanivách tela a tým nám pomáha získavať informácie o povahe týchto tkanív vrátane ložísk nejasného charakteru, apod.

Rádiofarmaká v organizme uvoľňujú mikročastice známe ako pozitróny, ktoré produkujú radiačné gama žiarenie a toto gama žiarenie je zachytávané detekčnou časťou prístroja.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Postup vyšetrenia

Človeku je vnútrožilovo podaná zlúčenina označovaná ako rádioaktívny liek, v ojedinelých prípadoch môže byť zlúčenina vdychnutá. Týchto zlúčenín môže byť viac, ale typicky sa jedná o 18-fluordeoxyglukózu. Táto zlúčenina je označená rádioaktívnym izotopom fluóru, ale inak sa v tele správa ako ostatné molekuly glukózy a je zachytávaná tkanivami s vyššou metabolickou aktivitou, ktoré spotrebovávajú glukózu ako hlavný zdroj energie.

Po aplikácii rádiofarmak je človek skenovaný prístrojom, ktorý zachytáva žiarenie produkované rádiofarmakom a umožní nám ukázať, v akých tkanivách sa rádiofarmakum nadmerne hromadí (akumuluje), a v ktorých nie.

Vzhľadom k faktu, že PET samo o sebe nemá príliš dobré rozlíšenie, bol vytvorený prístroje PET-CT, ktoré kombinujú PET a CT vyšetrenie. Tieto prístroje vytvárajú kvalitný trojrozmerný obraz ľudského tela a oblastí so zvýšenou akumuláciou rádiofarmaka.

Využitie PET vyšetrenia

Kedy PET (či PET-CT) využijeme? Najmä v prípadoch, kedy v tele nájdeme ložiská neznámej biologickej povahy a chceme určiť, či sa jedná o nádorové tkanivo, alebo nie. Ďalšou možnosťou je vyšetrenie PET u už potvrdeného zhubného nádoru, kedy chceme presne zistiť, či sú niekde v tele prítomné vzdialené metastázy a na tomto vyšetrení závisí ďalší liečebný postup.

V neurológii sa PET môže využiť na zobrazenie metabolickej aktivity jednotlivých častí mozgu, čo sa zíde napríklad pri diagnostike Alzheimerovej choroby a prípadne pri zisťovaní veľkosti a umiestnenia niektorých mozgových nádorov pred naplánovaním neurochirurgickej operácie.

PET má význam aj vo vývoji nových liekov, kedy môžeme pozorovať rádiofarmakom označené molekuly liečiva v organizme, aby sme zhodnotili ich vstrebávanie, prenikanie do jednotlivých tkanív a vylučovanie z tela.

Nevýhody pozitrónovej emisnej tomografie

Vyšetrenie nemá pre pacienta nejaké zásadné nevýhody. Je nutné počítať s vystavením sa určitej dávke radiačného žiarenia, ale nejde o nijako zásadné hodnoty. Hlavnou nevýhodou PET (a PET-CT) tak zostáva horšia dostupnosť, vysoká obstarávacia cena prístroja a dlhšia čakacia doba na vyšetrenie.

Výhody vyšetrenia

Vysoká presnosť vyšetrenia je obrovskou výhodou, rovnako tak možnosť zhodnotiť biologickú povahu hlboko uložených ložísk, ktoré sú inými vyšetreniami nedosiahnuteľné.

Pozitrónová emisná tomografia (PET)
4.8 (96.76%) 37 hlasov

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.