Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Pozitrónová emisná tomografia (PET)

vyšetrenie pozitrónová emisná tomografia (PET)Čo je to pozitrónová emisná tomografia, aký je jej princíp a využitie? Ako samotné vyšetrenie prebieha a aké sú jeho výhody a nevýhody?

Pozitrónová emisná tomografia (PET) je zaujímavou vyšetrovacie metódou, ktorá je však dostupná skôr na vyšších pracoviskách nukleárnej medicíny.

PET vyšetrenie nevykonávame veľmi často, ale v niektorých prípadoch nám môže veľmi pomôcť.

Princíp pozitrónovej emisnej tomografie (PET)

Vyšetrenie funguje na princípe detekcie určitých označených rádiofarmák v tkanivách tela a tým nám pomáha získavať informácie o povahe týchto tkanív vrátane ložísk nejasného charakteru, apod.

Rádiofarmaká v organizme uvoľňujú mikročastice známe ako pozitróny, ktoré produkujú radiačné gama žiarenie a toto gama žiarenie je zachytávané detekčnou časťou prístroja.

Postup vyšetrenia

Človeku je vnútrožilovo podaná zlúčenina označovaná ako rádioaktívny liek, v ojedinelých prípadoch môže byť zlúčenina vdychnutá.

Týchto zlúčenín môže byť viac, ale typicky sa jedná o 18-fluordeoxyglukózu.

Táto zlúčenina je označená rádioaktívnym izotopom fluóru, ale inak sa v tele správa ako ostatné molekuly glukózy a je zachytávaná tkanivami s vyššou metabolickou aktivitou, ktoré spotrebovávajú glukózu ako hlavný zdroj energie.

Po aplikácii rádiofarmak je človek skenovaný prístrojom, ktorý zachytáva žiarenie produkované rádiofarmakom a umožní nám ukázať, v akých tkanivách sa rádiofarmakum nadmerne hromadí (akumuluje), a v ktorých nie.

Vzhľadom k faktu, že PET samo o sebe nemá príliš dobré rozlíšenie, bol vytvorený prístroje PET-CT, ktoré kombinujú PET a CT vyšetrenie.

Tieto prístroje vytvárajú kvalitný trojrozmerný obraz ľudského tela a oblastí so zvýšenou akumuláciou rádiofarmaka.

Využitie PET vyšetrenia

Kedy PET (či PET-CT) využijeme? Najmä v prípadoch, kedy v tele nájdeme ložiská neznámej biologickej povahy a chceme určiť, či sa jedná o nádorové tkanivo, alebo nie.

Ďalšou možnosťou je vyšetrenie PET u už potvrdeného zhubného nádoru, kedy chceme presne zistiť, či sú niekde v tele prítomné vzdialené metastázy a na tomto vyšetrení závisí ďalší liečebný postup.

V neurológii sa PET môže využiť na zobrazenie metabolickej aktivity jednotlivých častí mozgu, čo sa zíde napríklad pri diagnostike Alzheimerovej choroby a prípadne pri zisťovaní veľkosti a umiestnenia niektorých mozgových nádorov pred naplánovaním neurochirurgickej operácie.

PET má význam aj vo vývoji nových liekov, kedy môžeme pozorovať rádiofarmakom označené molekuly liečiva v organizme, aby sme zhodnotili ich vstrebávanie, prenikanie do jednotlivých tkanív a vylučovanie z tela.

Nevýhody pozitrónovej emisnej tomografie

Vyšetrenie nemá pre pacienta nejaké zásadné nevýhody. Je nutné počítať s vystavením sa určitej dávke radiačného žiarenia, ale nejde o nijako zásadné hodnoty.

Hlavnou nevýhodou PET (a PET-CT) tak zostáva horšia dostupnosť, vysoká obstarávacia cena prístroja a dlhšia čakacia doba na vyšetrenie.

Výhody vyšetrenia

Vysoká presnosť vyšetrenia je obrovskou výhodou, rovnako tak možnosť zhodnotiť biologickú povahu hlboko uložených ložísk, ktoré sú inými vyšetreniami nedosiahnuteľné.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/pozitronova-emisni-tomografie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button