Vyliec.sk > Príznaky > Lymfedém

Lymfedém

lymfedémLymfedém je označenie pre opuchy častí tela, ktoré sú zapríčinené poruchou odtoku lymfy (miazgy). Preložené do slovenčiny znamená slovo lymfedém “lymfatický opuch”.

Miazga je tekutina bohatá na tuky, ktorá sa pomocou tenkých lymfatických ciev transportuje z tkanív. Celé to funguje tak, že živiny a ďalšie potrebné látky do tkanív privedie krv. Objemovo 90% z tohto množstva sa prefiltruje späť do krvi a zvyšných 10% je z tkanív odvádzané miazgou. Lymfatický systém je teda v podstate doplnkom krvného obehu. Miazga pri svojej ceste preteká lymfatickými uzlinami, ktoré slúžia ako obranné postavenie nášho imunitného systému. Malé lymfatické cievky sa spájajú do stále väčších a tie najväčšie nakoniec ústia do krvných žíl. Akonáhle v niektorej časti tela prestane lymfatický systém fungovať, začne sa v ňom miazga hromadiť a vznikajú opuchy, ktoré sú pre lymfedém charakteristické.

Príčiny lymfedému:


Prečo k poškodeniu lymfatického systému dochádza? Možností je viac a podľa príčin možno rozdeliť lymfedém na vrodený a získaný.

I. Vrodený lymfedém

Sem patrí skupina chorôb, ktoré (ako názov napovedá) sú charakteristické vrodenou poruchou lymfatických ciev. Charakteristické pre tieto stavy sú opuchy dolných končatín, opuchy sa však môžu vyskytnúť aj inde. Najprv sú tieto opuchy mäkké – prstom možno do opuchu urobiť jamku – neskôr dôjde v miestach opuchu k tvorbe väziva a opuch stuhne. Liečba je zložitá. Príčinu tejto vrodenej choroby liečiť nevieme a tak je hlavná liečba symptomatická, viď. posledný odsek.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

II. Získaný lymfedém

Sem spadajú stavy, kde došlo k poškodeniu lymfatických ciev až počas života daného jedinca. Z tých bežnejších sa spravidla jedná o:

1. Nádorové ochorenia

Nádorové hmoty môžu pri svojom raste lymfatické cievy upchať a zabrániť tak odtoku miazgy. K upchatiu môže dôjsť zvonku aj zvnútra lymfatických ciev – veľa nádorov sa totiž vie šíriť práve miazgovými cievami.

2. Liečba nádorových ochorení

Najmä chirurgická liečba a ožarovanie môžu spôsobiť tvorbu lymfedému. Súčasťou chirurgickej terapie u mnohých nádorov je aj odstránenie lymfatických uzlín, čo nevyhnutne vedie k poškodeniu lymfatického systému. Typickým príkladom je chirurgická liečba rakoviny prsníka, kedy po odstránení lymfatických uzlín v podpazuší často dochádza k opuchom hornej končatiny. Ožarovanie má na lymfatický systém podobný neblahý efekt.

3. Ruža (erysipel)

Ide o streptokokovú infekciu kože, ktorá sa s obľubou šíri lymfatickými cievami. Lymfatické cievy sú pritom poškodzované a pri opakovaných infekciách prestanú plniť svoju funkciu. Môžu vzniknúť lymfatické opuchy.

4. Filariózy

Túto príčinu dopĺňam skôr pre zaujímavosť. Jedná sa o parazitárne ochorenie parazitom filaria. Ten sa u nás v SR síce nevyskytuje, ale v trópoch sa nejedná o nič vzácneho. Návštevník exotických krajín si navyše teoreticky môže filariózy priviezť ako nechcený suvenír.

Filarie sú červovité parazity, ktoré sa bodnutím tropických komárov dostanú do ľudského tela. Tam sa s obľubou usídlia v podkožných lymfatických cievach, ktoré upchajú. Vznikajú rozsiahle opuchy častí tela a tomuto stavu sa hovorí elefantiáza. Termín elefantiáza sa však niekedy používa aj pre vrodený lymfedém.

Prejavy lymfedému

Opuch je hlavný znak, ktorým sa lymfedém prejavuje – väčšinou nachádzame opuchy končatín a iných okrajových častí tela (napríklad miešku). Pôvodné mäkké opuchy postupne tuhnú (ukladanie väziva) a nakoniec môžu spôsobiť aj ťažké deformácie postihnutých častí tela (už spomínaná elefantiáza).

Diagnostika

Ak nájdeme na končatine opuch, pátrame po jeho príčine. Väčšina opuchov nie je vôbec spôsobená poruchou toku miazgy, ale môže byť prejavom srdcového zlyhania, nedostatku bielkovín, trombózy žíl dolných končatín a pod.

V hľadaní príčiny nám pomôže rozbor krvi, ECHO srdca a zobrazovacie metódy (ultrazvuk, CT). Ak máme podozrenie na lymfedém, je vhodné sa pacienta opýtať, či nepodstúpil operáciu alebo ožarovanie pre nádorové ochorenia.

Liečba lymfedému

U lymfedému môžeme rozlíšiť liečbu vyvolávajúcej príčiny a liečbu vlastného opuchu.

1. Liečba príčiny

Je možná u nádorového ochorenia a u filariózy. Liečba spočíva v chirurgickom odstránení nádorovej hmoty alebo v odstránení parazita. Parazity sa likvidujú pomocou antiparazitárnych liekov.

2. Liečba opuchov pri lymfedéme

Keď samotná príčina vzniku lymfedémov nie je odstrániteľná, je nutné snažiť sa liečiť samotné opuchy a brániť ich zväčšovaniu. Liečbu je nutné vykonávať trvalo a začať s ňou včas. Akonáhle totiž lymfatický opuch stuhne, tak sa už toho veľa urobiť nedá.

O časť tela s lymfatickým opuchom je potrebné sa starostlivo starať, umývať, pravidelne masírovať. Masáž totiž zlepší odtok miazgy. Je vhodné zabrániť poraneniam tejto časti tela a brániť tak vniknutiu bakteriálnej infekcie do rany. Pravidelné cvičenie je taktiež výhodou. Človek s lymfedémom na dolných končatinách by nemal dlho sedieť, a ak sedí, mal by mať postihnutú končatinu zdvihnutú. Elevácia končatiny opäť zjednoduší odtok miazgy.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/lymfedem

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.