Vyliec.sk > Príznaky > Elefantiáza

Elefantiáza

elefantiázaElefantiáza je príznak niektorých chorôb, našťastie nie je v našich zemepisných šírkach až tak častým nálezom. Toto ochorenie sa nazýva aj ako syndróm slonie nohy, ale to nie je presné. Síce ju najčastejšie nájdeme na končatinách, ale postihovať môže prakticky všetky tkanivá (ruky, genitálie, trup, krk i hlava).

Podstatou elefantiázy je veľké zväčšenie objemu postihnutých tkanív a to až do bizarných podôb. Noha postihnutá elefantiázou vyzerá naozaj ako slonia “noha”, má silnú kožu a je viac či menej deformovaná. Tento príznak má veľký kozmetický a funkčný dopad – vyzerá veľmi nevábne a navyše narúša funkciu postihnutého tkaniva, v prípade nohy narúša chôdzu.

Príčiny elefantiázy:


Existuje viac príčin vzniku elefantiázy.

1. Neinfekčný lymfedém

V našich zemepisných šírkach ide najčastejšie o chronický lymfedém časti tela, čo znamená poruchu odtoku miazgy (lymfy) pri narušení lymfatického systému.

Niekedy ide o dôsledok vrodenej poruchy vývoja lymfatických žíl, inokedy o poškodenie lymfatického systému pri liečbe nádorových ochorení.

2. Infekčný lymfedém

V tropických oblastiach vzniká elefantiáza najčastejšie na podklade filariózy, čo je parazitárne ochorenie, kedy červovité filária vnikajú do ľudských lymfatických ciev a upchávajú ich.

Okrem filariózy môže niekedy elefantiáza vzniknúť v dôsledku tuberkulózy, ťažkých foriem lymfogranuloma venereum a lepry.

3. Próteov syndróm

Toto je zriedkavé vrodené ochorenie spojivového tkaniva, ktoré spôsobí postupnú deformáciu tkanív. Telo postihnutého môže vytvárať veľmi bizarné tvary a deformácie.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Zdroj: https://www.stefajir.cz/elefantiaza

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.