Proteov syndróm
Proteov syndróm je extrémne vzácna choroba, ktorá je však medzi ľuďmi pomerne dobre známa. Postihnutí jedinci touto chorobu trpia veľmi ťažkými a bizarnými deformáciami, čo vyvoláva pozornosť laickej verejnosti.
Zaujimavé informácie o príčinách, prejavoch a liečbe tohto syndrómu sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.
Proteov syndróm a jeho príčiny
Príčina vzniku syndrómu nie je známa. Zrejme sa jedná o geneticky podmienenú chorobu, vyvolávajúci gén však zatiaľ nebol objavený.
Vzácnosť choroby dokladá fakt, že syndróm bol zatiaľ celosvetovo určený len u niekoľko stoviek ľudí. Syndróm je pomenovaný po gréckom bohovi Proteovi, ktorý podľa mytológie dokázal meniť svoj tvar.
Prejavy
Po narodení vyzerá jedinec s Proteovým syndrómom zdravo, postupom času sa u neho začnú objavovať deformácie a nesymetrický rast tkanív, ktoré ho ťažko zohavia.
Postihnuté je najmä spojivové tkanivo – kosti, koža, svaly a krvné aj lymfatické cievy. Navyše sa objavujú početné nezhubné (ale veľké) nádory spojivového a tukového tkaniva.
Stav má tendenciu sa postupne zhoršovať, čo postihnutého v ťažších prípadoch zmení prakticky na nepoznanie.
Deformácie môžu byť bolestivé, môžu mať podobu elefantiázie a často obmedzujú chorého v pohybe. Zaujímavé je, že deformácie postihujú skôr jednu polovicu tela.
U chorých relatívne často vznikajú krvné zrazeniny v žilách dolných končatín a je vyššie riziko pľúcnej embólie. Práve pľúcna embólia je jednou z najčastejších príčin smrti u Proteovho syndrómu.
Liečba Proteovho syndróm
Deformácie sa riešia chirurgickými zákrokmi a sú pokusy s použitím niektorých liekov. Príčinu choroby to však bohužiaľ nevylieči a prognóza chorých je preto veľmi neistá.
Terapia je individuálna v závislosti od postihnutia.
Veľa pacientov nevyžaduje intenzívnu liečbu, avšak sú v sledovaní ortopédom pre výrastky a zmeny kostí.
Ďalšia starostlivosť sa vykonáva od dermatológa, fyzioterapeuta.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/proteuv-syndrom
Použité zdroje: základné zdroje textu