Kardiovaskulárny a lymfatický systém

anémia

Anémia (chudokrvnosť)

Anémia je situácia, keď klesne počet červených krviniek a množstva hemoglobínu v krvnom obehu pod normálnu hranicu. Príčin tohto stavu môže byť pomerne veľa, aj keď najčastejšie je zrejme chudokrvnosť z nedostatku železa. Prejavy anémie sú pestré. Aj nekomplikovaná chudokrvnosť môže výrazne zhoršiť kvalitu života, čo je dobré si uvedomiť. Niekedy je navyše anémia spojená …

aneuryzma

Aneuryzma

Čo je to aneuryzma, aké sú príčiny tohto stavu a ako aneuryzmu môžeme diagnostikovať? V jednoduchosti povedané, je to vydutina krvnej tepny. V tomto článku ho budeme chápať ako príznak a vymenujeme si stavy, pri ktorých môžu aneuryzmy častejšie vznikať. Jedná sa o relatívne častý stav, ktorý môže postihovať väčšinu tepien v tele. Klinicky najvýznamnejšie aneuryzmy …

bolesť na hrudi

Bolesť na hrudi

Bolesť na hrudi je pomerne častým príznakom u mnohých ľudí a je tiež nezriedka dôvodom kontaktu pacienta s lekárom. Bolesť na hrudi môže mať veľa príčin a to od úplne banálnych až po život ohrozujúce. Pre ich rozlíšenie niekedy postačí cielené pýtanie sa postihnutého na vznik, charakter a trvanie bolesti, niekedy je nutné použiť doplňovacie …

bolesti brucha

Bolesti brucha

Bolesti brucha sú jedným z najzložitejších príznakov v medicíne. Spadajú síce najmä do okruhu záujmu chirurgov, avšak prejavuje sa nimi aj viacero interných chorôb. Každý aspoň trochu zodpovedný lekár má z bolesti brucha oprávnené obavy. Viacero zdanlivo vážnych prípadov sú úplné banality, z miernych ťažkostí sa naopak môže vyvinúť závažný stav vrátane tzv. náhlych brušných …

bradykardia

Bradykardia

Bradykardia je označenie pre pomalú srdcovú akciu. Za normálnych okolností sa srdce sťahuje 60-90krát za minútu a tieto sťahy vnímame pohmatom na tepnách ako pulz. Za istých okolností sa môže srdcová akcia spomaliť pod 60/min a v takom prípade hovoríme o bradykardii. U niektorých ľudí je to úplne normálne, u iných ľudí sa jedná o …

búšenie srdca

Búšenie srdca

Búšenie srdca (odborne palpitácia) je subjektívne nepríjemný pocit vyvolaný údermi srdca. Je to veľmi častý problém a iste ho tu a tam pocítil každý z nás. Dobrou správou je, že v drvivej väčšine sa nejedná o nič závažné. Napriek tomu – najmä u starších ľudí – ak sa vyskytne búšenie srdca tak treba isť k …

čapy na mandliach

Čapy na mandliach

Čapy na mandliach sú belavé ložiská na povrchu mandlí a aj nezdravotník ich ľahko spozná pri pohľade do dutiny ústnej. Sú väčšinou spojené s infekčnými procesmi v ústnej dutine, ktoré postihujú mandle. Čapy obsahujú odumreté bunky sliznice, biele krvinky a baktérie (ak ide o bakteriálnu infekciu). Čo všetko môže čapy na mandliach spôsobiť a ako …

cysty

Cysty

Problematika cýst je pomerne zaujímavá a relatívne rozsiahla. Cysta je dutina, ktorá sa môže vyskytovať prakticky v akomkoľvek tkanive. Táto dutina je ohraničená bunkami, ktoré vytvárajú stenu cysty. Cysta samotná môže byť vyplnená vzduchom alebo tekutinou. Cystu samotnú nemôžeme chápať ako ochorenie, skôr môže ísť o príznak niektorého chorobného stavu. Hneď v úvode je však …

hrče pod kožou

Hrče pod kožou

Hrče pod kožou sa relatívne často vyskytujú a väčšinou sa nejedná o závažný nález. Avšak je nutné vedieť, že sa môže jednať aj o príznak vážnejších chorôb. Čo všetko teda môžu hrče pod kožou znamenať? Príčiny hrče pod kožou: 1. Zväčšené lymfatické uzliny Podkožne uložené lymfatické uzliny môžu byť zväčšené pri rôznych ochoreniach (pozri. príslušný …

hypoglykémia

Hypoglykémia – nízky cukor

Hypoglykémia je nízka hladina krvného cukru (glukózy). Je to relatívne častý príznak u liečených diabetikov, ale môže sa vyskytnúť aj v iných prípadoch. Ide o koncentráciu krvného cukru nižšiu ako 3.6 milimólov na liter, ale je nutné dodať, že rozdielni autori udávajú túto hladinu rozlične. Hypoglykémia, čo všetko ju spôsobuje, ako ju liečiť, diagnostikovať a …

Hypokapnia

Hypokapnia

Hypokapnia je odborný termín, ktorý označuje pokles koncentrácie oxidu uhličitého v arteriálnej krvi pod dolnú hranicu normy. To znamená, že parciálny tlak oxidu uhličitého v arteriálnej krvi (paCO2) poklesne pod cca 4,8 kPa (kilopascaly). Ide o stav opačný k tzv. hyperkapnií. Hypokapnia a jej príčiny S hypokapniou sa stretávame vcelku často a väčšinou ide o dôsledok …

Hypoxémia

Hypoxémia

Hypoxémia je termín menej známy ako hypoxia. Hypoxia znamená nedostatočné okysličenie tkanív, zatiaľ čo hypoxémia znamená zjednodušene povedané nedostatok kyslíka v krvi. Môžeme tak povedať, že ťažšia hypoxémia po určitej dobe spôsobí hypoxiu. Hypoxémia a jej príčiny Nedostatočné okysličenie krvi môže mať viac príčin. Jednou z možností je nedostatok kyslíka v okolitom vzduchu, čo je prípad …

kašeľ

Kašeľ

Kašeľ je ochrannou a obrannou reakciou dýchacej sústavy. Slúži na odstraňovanie odumretých buniek a čistenie dýchacích ciest, vzniká však aj pri akomkoľvek ich podráždení – pri zápale, pri vdýchnutí cudzieho telesa, pri prítomnosti tekutiny v dýchacích cestách a ďalších stavoch. Zo všeobecného hľadiska má význam rozlíšiť kašeľ na: 1. Suchý kašeľ Tento typ kašľa je …

Krvný výron

Krvný výron

Krvný výron (hematóm, alebo aj známy názov modrina) vzniká v situácii, keď sa krv vyleje do okolitého tkaniva. To býva najčastejšie dôsledkom úrazu, ale aj ochorenia obehovej sústavy. Viac o tejto problematike sa dozviete v tomto článku. Príčiny krvného výronu: 1. Úraz Najčastejšie sa krvný výron vyskytuje pri tupom úraze, prudkom narazeniu či silnom tlaku. …

leukemoidná reakcia

Leukemoidná reakcia

Leukemoidná reakcia je hematologický odborný termín, ktorý znamená výrazné zvýšenie počtu bielych krviniek v krvnom riečisku pripomínajúcom leukémiu. Aké sú príčiny tohto stavu, ako sa prejavuje a ako vôbec zvýšené biele krvinky diagnostikovať? Toto všetko sa dozviete v nasledujúcom článku. Príčiny leukemoidnej reakcie Príčinou býva akútny stav, ktorý súvisí so závažnejším zápalom, v rámci ktorého …

lymfedém

Lymfedém

Lymfedém je označenie pre opuchy častí tela, ktoré sú zapríčinené poruchou odtoku lymfy (miazgy). Preložené do slovenčiny znamená slovo lymfedém „lymfatický opuch“. Miazga je tekutina bohatá na tuky, ktorá sa pomocou tenkých lymfatických ciev transportuje z tkanív. Celé to funguje tak, že živiny a ďalšie potrebné látky do tkanív privedie krv. Objemovo 90% z tohto …

makrocytóza

Makrocytóza

Makrocytóza znamená, že sú v krvi prítomné červené krvinky (erytrocyty) s väčším objemom, ako je za normálnych okolností. Objem červených krviniek sa stanovuje pri rutinnom vyšetrení krvného obrazu a označuje sa skratkou MCV (mean cell volume). Normálne hodnoty priemerného objemu červenej krvinky sa pohybujú v rozpätí od 82 do 99 femtolitrov (extrémne malá objemová jednotka). O …

Nedostatok bielych krviniek

Nedostatok bielych krviniek (leukopénia)

Nedostatok bielych krviniek (leukocytov) odborne označujeme ako leukopéniu. Môže sprevádzať celý rad chorôb a v niektorých prípadoch môže byť veľmi nebezpečný, pretože zvyšuje riziko rozvoja infekčných stavov.V úvode len povedzme, že biele krvinky sú tvorené v kostnej dreni a existuje ich rada typov – granulocyty ( neutrofily, bazofily, eozinofily) a agranulocyty (monocyty, B-lymfocyty a T-lymfocy). …

nedostatok krvných doštičiek

Nedostatok krvných doštičiek

Nedostatok krvných doštičiek sa odborne nazýva ako trombocytopénia. Môžeme ho chápať ako príznak mnohých ochorení, ktorý má však svoje vlastné prejavy a komplikácie. Nedostatok krvných doštičiek môžeme považovať za krvácajúci stav, pretože je narušené krvné zrážanie. Záleží na závažnosti poklese počtu krvných doštičiek. Do určitej miery môže byť pokles doštičiek bezpríznakový, u vyššieho poklesu sa …

nehmatateľný pulz

Nehmatateľný pulz

Nehmatateľný pulz je vždy nutné považovať za varovný príznak. Môže byť prítomný pri závažných stavoch spojených so zlyhávaním obehu a okrem toho tiež s ochoreniami tepien. Pulz, ktorý meriame, vzniká na základe srdcových sťahov vypudzujúcich krv z ľavej komory do tepien v organizme. Pulz môžeme teoreticky hmatať na každej tepne, ktorá je dostatočne blízko povrchu …

nepravidelny tep

Nepravidelný tep

Pocit nepravidelného tepu zažije počas života prakticky každý z nás. Väčšinou sa síce jedná len o nadbytočné srdcové sťahy (extrasystoly), ale najmä u starších ľudí nesmieme nepravidelný tep srdca podceniť, pretože sa za ním môže skrývať porucha srdcového rytmu. Nepravidelný tep a jeho príčiny: 1. Extrasystoly Extrasystoly sú nadbytočné srdcové sťahy mimo pravidelný rytmus. Ak …

Nevyzretosť červených krviniek

Nevyzretosť červených krviniek

Nevyzretosť červených krviniek je pomerne nebezpečný stav, pretože úlohou červených krviniek je prenos dýchacích plynov. Tieto krvné bunky sa tvoria v kostnej dreni, kde aj dozrievajú a neskôr sa uvoľňujú do krvného obehu, aby plnili svoju funkciu – okysličovanie celého organizmu. V mnohých prípadoch je príčinou choroba, ktorá postihuje kvalitu krvi, no niekedy ide už o poruchu …

pichanie pri srdci

Pichanie pri srdci

Pichanie pri srdci je problém, ktorý počas života zažije iste každý. Ide o častý typ bolesti na hrudníku, ktorá našťastie nebýva závažná. Napriek tomu sa s vydesenými pacientmi s pichavou bolesťou na hrudi stretávame pomerne často, a preto je vhodné povedať si k tomuto problému niekoľko slov. Príčiny pichania pri srdci Pichavá bolesť pri srdci …

Prekrvenie pľúc

Prekrvenie pľúc

Prekrvenie pľúc je pomerne nebezpečný príznak, ktorý sa spája nielen s úrazmi hrudníka, ale aj s nebezpečnými ochoreniami. Preto nie je na škodu si povedať niečo o tejto problematike. Príčiny prekrvenia pľúc: 1. Úraz Najčastejšie je prekrvenie pľúc spolu s bolesťou na hrudi spojené s úrazom v oblasti hrudi, no niekedy aj v oblasti rebier. Môžu …

hemolýza a rozpad červených krviniek

Rozpad červených krviniek – hemolýza

Rozpad červených krviniek sa odborne označuje ako hemolýza. Hemolýza sprevádza niektoré výkyvy vnútorného prostredia organizmu a niektoré choroby. Úvodom si povedzme niečo málo o červených krvinkách. Červené krvinky (odborne erytrocyty) sú pomerne špecifické krvné bunky, ktoré vznikajú z krvotvorného tkaniva v kostnej dreni. Zrelé červené krvinky nemajú bunkové jadro a sú schopné prenášať dýchacie plyny …

šelest na srdci

Šelest na srdci

Šelest na srdci (presnejšie povedané šelest na hrudi) je relatívne častým nálezom pri vyšetrení pacienta počúvaním (pri použití fonendoskopu). Je dobré si uvedomiť, že nie každý šelest na hrudi musí byť spojený práve so srdcom, je to však najčastejšia príčina. Náhodne zistený šelest na srdci väčšinou nie je nijako závažný príznak, napriek tomu by mal …

Spomalený tep

Spomalený tep

Spomalený tep je stav, kedy je frekvencia tepu nižšia ako 60 tepov za minútu. U priemerného človeka je normálna tepová frekvencia 60 – 80 tepov za minútu, no napríklad u športovcoch je iba 40 – 60 tepov za minútu. Toto nám môže napovedať, že spomalený tep je v niektorých situáciách prirodzenou vecou. Ide napríklad o činnosti, …

Struma

Struma

Struma je synonymum pre zväčšenie štítnej žľazy, nič viac a nič menej. Struma môže aj nemusí byť spojená so zmenou funkcie štítnej žľazy a má početné príčiny od úplne banálnych až po potenciálne veľmi nebezpečné. Len krátko by som uviedol niekoľko informácií o štítnej žľaze. Jedná sa o orgán nachádzajúci sa v oblasti krku pred …

Studené ruky a nohy

Studené ruky a nohy

Studené ruky a nohy sú veľmi častou ťažkosťou a vyskytujú sa častejšie u žien. Zvyčajne ide iba o nepríjemnú záležitosť bez klinického významu, niekedy sa však vyskytujeú aj ako príznak liečiteľných chorôb a závažných stavov. Čo presnejšie tento pocit chladu spôsobuje a ako ho diagnostikovať? Všetko sa dozviete v tomto článku. Studené ruky a nohy a ich …

tlak na hrudníku

Tlak na hrudníku

Tlak na hrudníku je stav, s ktorým sa stretlo už množstvo ľudí a zakaždým môže značiť iný druh ochorenia. Príčin tlaku na hrudníku môže byť množstvo – od kardiovaskulárneho ochorenia až po zápal pľúc. Bolesť na hrudníku môžeme rozdeliť do viacerých kategórii ako je napríklad tlaková bolesť alebo tupá bolesť. Taktiež táto bolesť môže smerovať …

hyperglykémia

Vysoký cukor – hyperglykémia

Hyperglykémia je označením pre zvýšenú koncentráciu glukózy v krvi. Problematika je pomerne zložitá, ale možno zjednodušene povedať, že koncentrácia glukózy v krvi by u zdravého človeka nemala presiahnuť 5,5 milimólov na liter nalačno a 10 milimólov na liter po jedle. Koncentrácia glukózy nalačno medzi 5,6-6,9 milimólov na liter už nie je celkom v poriadku a …

Zrýchlený tep

Zrýchlený tep

Zrýchlený tep alebo tiež aj tachykardia je bežný typ poruchy srdcového rytmu, pri ktorom srdce bije rýchlejšie ako normálne počas pokoja. Je normálne, že vaša srdcová frekvencia stúpa počas cvičenia alebo keď pociťujete stres, traumu alebo niektorú chorobu. Ale pri zrýchlenom tepe srdce bije rýchlejšie ako normálne v hornej alebo dolnej komore srdca, alebo v …

zväčšené uzliny

Zväčšené uzliny

Zväčšené lymfatické uzliny sa odborne označujú ako lymfadenomegália. Ide o bežný príznak, ktorý zvyčajne nič zvláštne neznamená, niekedy však môže sprevádzať závažné ochorenia. Čo všetko zväčšené uzliny môže spôsobiť? Ako tento príznak diagnostikovať a ako ho liečiť? Lymfatické uzliny sa nachádzajú na mnohých miestach nášho tela. Jedná sa o akési obranné strážne postavenia, ktorými prechádzajú …

zväčšenie srdca

Zväčšenie srdca

Zväčšenie srdca (odborne Kardiomegália) nie je príznak, ktorý by sme si všimli na prvý pohľad. Väčšinou sa náhodne ukáže na zobrazovacích metódach (röntgen hrudníka, echokardiografia), alebo sa zistí na základe rozvoja srdcového zlyhania, alebo porúch rytmu. V zásade môže byť zväčšenie srdca dané zmohutnením srdcovej svaloviny (hypertrofia), zväčšením srdcových dutín (dilatácia), alebo kombináciou oboch procesov. …

Zvýšená náplň krčných žíl

Zvýšená náplň krčných žíl

Zvýšená náplň krčných žíl je príznak, ktorý zvyčajne súvisí s ochoreniami kardiovaskulárneho aparátu. Väčšina krvi z hlavy odteká párom jugulárnych žíl, ktoré sa nachádza po stranách krku. Za normálnych okolností je v jugulárnych žilách tlak nízky, krv nimi odteká smerom do hornej dutej žily a odtiaľ do pravej predsiene srdca. Žily nebývajú viditeľné a hmatateľné. …

zvýšená zrážanlivosť krvi

Zvýšená zrážanlivosť krvi

Zvýšená zrážanlivosť krvi sa odborne označuje ako trombofília (trombofilný stav). Zvýšená zrážanlivosť krvi je príznakom celého množstva rozličných chorobných stavov a to vrodených aj získaných. Hlavný problém zvýšenej zrážanlivosti krvi je vcelku logicky nežiaduci vznik krvných zrazenín (trombov), pričom klinicky najvýznamnejší je vznik hlbokej žilovej trombózy dolných končatín a pľúcnej embólie. Krvné zrazeniny však môžu …

zvýšený počet bielych krviniek

Zvýšený počet bielych krviniek

Biele krvinky (leukocyty) sú dôležitou skupinou buniek, ktoré sa tvoria v kostí dreni, cirkulujú v krvi a môžu sa podľa potreby dostávať do tkanív. Biele krvinky pracujú v úzkej spolupráci a sú dôležitými piliermi imunitnej odpovede, ktorá nás chráni pred infekčnými ochoreniami a rakovinovými bunkami. Čo všetko môže spôsobiť zvýšený počet bielych krviniek? Celkový počet …

zvýšený počet červených krviniek

Zvýšený počet červených krviniek

Nadbytok čiže zvýšený počet červených krviniek v krvnom obehu sa odborne nazýva ako polycytémia alebo polyglobúlia. Tento stav môžeme chápať ako príznak, ktorý môže sprevádzať iné choroby, ale jeho určité podtypy (primárna polycytémia) môžeme označiť aj za samostatné choroby. Okrem toho je nutné vziať do úvahy, že samotný nadbytok červených krviniek môže vyvolať určité príznaky …

zvyšeny počet krvnych doštičiek

Zvýšený počet krvných doštičiek

Krvné doštičky (trombocyty) sú krvné elementy, ktoré sú nevyhnutné pre správne zrážanie krvi. Doštičky vznikajú z osobitných veľkých buniek v kostnej dreni, ale plnohodnotnými bunkami nie sú a nemajú v sebe bunkové jadro. Normálny počet krvných doštičiek v krvi je cca 130-350 miliárd na liter, rôzne laboratóriá však môžu mať tieto hodnoty ľahko posunuté. Vyšší …

Back to top button