Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Hypoglykémia – nízky cukor

hypoglykémiaHypoglykémia je nízka hladina krvného cukru (glukózy). Je to relatívne častý príznak u liečených diabetikov, ale môže sa vyskytnúť aj v iných prípadoch. Ide o koncentráciu krvného cukru nižšiu ako 3.6 milimólov na liter, ale je nutné dodať, že rozdielni autori udávajú túto hladinu rozlične. Hypoglykémia, čo všetko ju spôsobuje, ako ju liečiť, diagnostikovať a aká je proti nej prevencia? Viac sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny hypoglykémie:


1. Liečba cukrovky

Najčastejšou príčinou skutočne vážnej hypoglykémie je liečba pacientov s cukrovkou 1. typu či cukrovkou 2. typu. Ako inzulín, tak niektoré tabletky majú schopnosť znížiť diabetikom hladinu cukru až príliš veľa.

2. Fyzické vyčerpanie a nedostatok energie

Hypoglykémia sa môže objaviť aj u inak zdravých ľudí pri príliš veľkej fyzickej aktivite a nedostatočnom príjme cukru.

Hypoglykémia nie je tak silná ako pri liečbe cukrovky a zvyčajne nevedie k strate vedomia, príjemná však nie je.

3. Opica a poalkoholové stavy

Miernejšie formy hypoglykémie bývajú prítomné pri triezvení.

Pečeň odbúrava alkohol a neuvoľňuje cukor do krvi.

4. Inzulinom

Tento nádor sa najčastejšie nachádza v pankrease a vychádza z buniek pankreasu tvoriacich inzulín.

Niekedy je nezhubný a niekedy zhubný, najviditeľnejšie ťažkosti však svojmu nositeľovi pôsobí nárazovým uvoľňovaním veľkého množstva inzulínu, čo má za následok záchvaty ťažkej hypoglykémie.

5. Zriedkavé poruchy metabolizmu glukózy

Existujú veľmi vzácne vrodené ochorenia, ktoré môžu vážne narušiť metabolizmus glukózy a tým spôsobiť hypoglykémiu. Medikom určite známa je napr. Von Gierkeho choroba.

Prejavy hypoglykémie

Prejavy sú individuálne. Každý človek znáša hypoglykémiu inak, a preto nie je možné určiť hladinu cukru, pri ktorej konkrétny človek pocíti príznaky.

Zvyčajne platí, že ak je človek na hypoglykémiu zvyknutý, rastie jeho odolnosť voči nej a nemusí si to ani uvedomiť.

Slabá hypoglykémia sa teda nemusí prejaviť nijako, môžu byť príznaky ako únava a nevýkonnosť. Ťažšia sa najskôr prejaví aktivizáciou organizmu – človek začne byť nepokojný, dostane prudký hlad, objavuje sa búšenie srdca, zrýchľuje sa dych, človek sa nadmerne potí, trasú sa mu ruky.

Tento stav postupne prechádza k istému narušeniu vedomia, môže sa vyskytovať eufória, pocit opitosti, motanie hlavy, niekedy zmätenosť, agresivita a krátkodobé poruchy pamäti.

Najzávažnejším príznakom je bezvedomie a nakoniec aj smrť. Väčšina príznakov je, ako ste si iste všimli, spojená s nedostatkom cukru pre mozog. Mozog cukor nevyhnutne potrebuje a je najrýchlejšie postihnutý jeho nedostatkom.

Pozn. pre medikov: Pri hypoglykémii je koža človeka spotená, pri hyperglykémia je koža naopak suchá. Zapamätáte si to tak, že pri hyperglykémii je človek dehydrovaný a vysušený. (Vysoká hladina cukru spôsobí straty cukru do moču a ten so sebou ťahá vodu).

Diagnostika

Pri poruchách vedomia – najmä u pacienta s liečenou cukrovkou – merajú pracovníci záchranky pravidelne hladinu krvného cukru pomocou glukometra.

Glukometer je malý prenosný prístroj, ktorý dokáže určiť hodnotu krvného cukru z malej kvapky krvi. Krv sa väčšinou odoberá z prsta.

Hypoglykémia a prevencia

Hlavnou prevenciou je správne a opatrné liečenie cukrovky. Diabetik by mal dodržiavať isté pravidlá. Napríklad by si mal dať pozor s aplikáciou pre neho bežných dávok inzulínu, ak má vyššiu fyzickú aktivitu.

Pri fyzickej aktivite sa zjednodušene povedané účinok inzulínu zvyšuje. Rovnako tak môže byť pre liečeného diabetika osudná opitosť.

Koncentrácia cukru klesá vplyvom jeho liekov aj kvôli odbúravaniu alkoholu pečeňou. Porucha vedomia pri hypoglykémii môže byť navyše zamenená s opitosťou a nemusí byť liečená.

Hypoglykémia a jej liečba

Ak je človek pri vedomí, musí urýchlene zjesť alebo vypiť niečo s cukrom. Pomôže akákoľvek osladená tekutina.

Významný objem cukru je aj v pečive, a preto možno odporučiť aj obyčajný rožok. Zdanlivo ideálna čokoláda príliš účinná nie je – veľký obsah tuku bráni vstrebávaniu cukrov.

Odbornejšiu pomoc predstavujú vnútrožilové aplikácie glukózy. Väčšinou sa nárazovo podáva injekcia s veľkým množstvom cukru, potom možno použiť aj infúzie glukózy s nižšou koncentráciou. Efekt je veľmi rýchly, hovorí sa mu tzv. „oživnutie po ihle“.

Ľudia s hypoglykémiou po užití inzulínu si môžu ako prvú pomoc aplikovať roztok obsahujúci syntetický hormón glukagón (preparát GlucaGen).

Cieľom liečby diabetika, či už diétou, pohybom, tabletkami alebo inzulínom je dosiahnutie euglykémie – teda takých hladín cukru, ako majú aj ľudia bez cukrovky a ochrániť tak diabetika pred možnými rizikami.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/hypoglykemie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button