Úvod / Choroby / Inzulinóm

Inzulinóm

inzulinómInzulinóm je veľmi vzácny nádor, ktorý vychádza z buniek pankreasu. Nemusí byť vždy zhubný, ale aj nezhubný inzulinóm môže svojho nositeľa ohroziť na živote. Drvivá väčšina inzulinómov sa síce vyskytuje v pankrease, výnimočne sa však môžu vyskytovať aj inde v tele.

Aké sú príčiny vzniku týchto nádorov, ako sa prejavujú, ako ich diagnostikovať a liečiť?

Príčiny vzniku inzolínoma:


Príčina vzniku inzulinómov nie je väčšinou jasná. V niektorých prípadoch je výskyt inzulinómov spojený s tzv. MEN syndrómom.

Príznaky:

Inzulinóm sa prejavuje nadmernou tvorbou inzulínu, ktorý spôsobí príliš veľký pokles krvného cukru, tj. hypoglykémia. K jej prejavom patrí nadmerné potenie, búšenie srdca, tras rúk, v ťažších prípadoch poruchy vedomia, zmätenosť, agresivita, kŕče a niekedy aj úplná strata vedomia a smrť.

Väčšina príznakov je dôsledkom nedostatočného prísunu cukru do mozgu. Dlhodobejšia nadprodukcia inzulínu môže viesť aj k nárastu telesnej váhy.

Diagnostika:

Nízka hladina cukru sa dá zistiť z krvného odberu či z jedinej kvapky krvi. Pri náhlej poruche vedomia stanovujú privolaní zdravotníci RZP hladinu cukru pomerne bežne. Ak zistíme hypoglykémiu u inak relatívne zdravého človeka, ktorý sa nelieči na cukrovku, je to podozrivé.

Z krvi sa dá zistiť aj hladinu tzv. C-peptidu a inzulínu. Samotný nádor možno hľadať pomocou zobrazovacích metód - ultrazvuk brucha, CT vyšetrenie brucha, endosonografia, alebo zobrazovacích metód nukleárnej medicíny - scintigrafia.

Scintigrafické vyšetrenie sa označuje ako octreotidový scan, v diagnostike inzulinómov nemá však dostatočnú úspešnosť.

Liečba:

Akútna hypoglykémia sa lieči podaním cukru, ideálne formou vnútrožilového roztoku. Samotný nádor sa lieči chirurgickým zákrokom, ktorý sa niekedy kombinuje s chemoterapiou. Operácie nie sú jednoduché a zvyčajne je nutné spolu s nádorom odstrániť aj časť pankreasu. Ak nie je pacient zákroku schopný, podávajú sa látky, ktoré tlmia tvorbu inzulínu v nádore.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *