Zvýšená chuť do jedla

zvýšená chuť do jedlaZvýšenú chuť do jedla nemožno rozhodne vždy považovať za známku nejakej choroby, naopak mnohokrát ide o vítanú známku toho, že sa stav pacienta zlepšuje. Na druhú stranu je faktom, že aj nadmerná chuť do jedla môže súvisieť s niektorými chorobami. Zvýšená chuť do jedla a čo všetko ju spôsobuje sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny zvýšenej chute do jedla:


1. Zvýšené metabolické nároky

Zvýšená chuť do jedla je u detí, zdravých dospievajúcich, u tehotných žien a u jedincov s nadmernou fyzickou aktivitou.

Ide o logickú reakciu organizmu na zvýšenú spotrebu živín a energie, ktoré potrebuje k rastu a vývoju, alebo k práci svalov.

Podobne majú väčšiu chuť do jedla aj mnohí uzdravujúci sa pacienti, ktorých telo sa snaží znovu vytvoriť energetické zásoby.

2. Hypoglykémia

Nedostatok cukru (presnejšie glukózy) v krvi vedie k rýchlej aktivácii obranných mechanizmov tela a jedným z nich je pocit silného hladu, ktorý má postihnutého donútiť prijať cukry z potravy.

Najčastejšou príčinou hypoglykémie je príliš dôsledná terapia cukrovky, oveľa vzácnejšie môže tento stav vzniknúť pri ochorení inzulinóm.

3. Zvýšená funkcia štítnej žľazy

Bez ohľadu na konkrétnu príčinu tohto stavu spôsobuje vyššia aktivita hormónov štítnej žľazy zrýchlenie energetického metabolizmu s vyššou tvorbou tepla (preto sa chorí často nadmerne potia a neznášajú teplo).

4. Depresia, úzkosť

Jedná sa o značne individuálnu problematiku.

Niektorí ľudia v depresii trpia skôr nechutenstvom, iní sa naopak prejedajú. Jedlo môže spôsobiť uvoľňovanie endorfínov, ktoré dočasne zlepšujú náladu a tlmia nepokoj.

5. Bulímia

Táto porucha príjmu potravy je psychiatrickou chorobou, pri ktorej sa (väčšinou u žien) striedajú epizódy nadmerného príjmu potravy a zvýšená chuť do jedla s epizódami výčitiek svedomia a vyvolávaného zvracania.

6. Lieky, drogy a iné zlúčeniny

Existuje viacero liekov, ktorých priamym alebo nepriamym efektom je aj zvýšená chuť do jedla. Medzi tieto lieky patria napríklad kortikoidy, niektoré antidepresíva a niektoré antipsychotiká.

Z vitamínov bolo pozorované zvýšenie chuti do jedla po aplikáciách vitamínu B12. Z drog zvyšuje chuť do jedla napríklad marihuana.

7. Vrodené ochorenia

Existujú aj vrodené choroby, ktoré sa prejavujú vysokou chuťou do jedla. Medikom je dobre známy tzv. Prader-Williho syndróm.

Syndróm u konkrétneho dieťaťa je spôsobený chybnou mutáciou génu na chromozóme 15 v oplodňujúcej spermii jeho inak úplne zdravého otca.

Postihnuté dieťa trpí okrem iného mentálnou retardáciou a extrémnou žravosťou, ktorá vedie k obezite s početnými komplikáciami. Nedostatok jedla môže viesť k agresívnym a hysterickým reakciám.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zvysena-chut-k-jidlu

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button