Bulímia

BulímiaBulímia je označenie pre psychiatrické ochorenie, ktoré je spojené s mentálnou anorexiou a zároveň významnou poruchou príjmu potravy. Výskyt poruchy je asi 10x častejší u žien ako u mužov. Bulímia, čo všetko ju môže spôsobiť, ako sa prejavuje, ako ju diagnostikovať a môžeme ju nejako účinne liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.

Bulímia a jej príčiny


Predpokladá sa, že existujú určité genetické a dedičné predpoklady pre rozvoj bulímie.

Vzhľadom na to, že ide najmä o problém dospievajúcich dievčat, sa za určitý spúšťací faktor považujú hormonálne zmeny toľko typické pre toto obdobie života.

K týmto faktorom pristupujú ďalšie faktory vonkajšieho prostredia ako je chronický stres a sociálno-ekonomické vplyvy, preferencie chudých žien v západnej spoločnosti, mediálny tlak, diéty a pod.

U nezanedbateľného percenta chorých s bulímiou boli zistené rôzne formy sexuálneho zneužívania a násilia.

Prejavy

Typickým prejavom sú epizódy nárazového prejedanie s vysokým príjem energie a živín, ktoré sú nasledované výčitkami svedomia a zvracaním, ktoré si postihnutá žena (eventuálne postihnutý muž) sama vyvoláva.

Časté vracanie spôsobuje zápach z úst, zápalové postihnutie pažeráka kyslým žalúdočným obsahom, zvýšenú kazivosť zubov a sklony k hypokaliémii (nízky draslík v krvi) kvôli stratám draslíka v žalúdočnej šťave.

Časté vracanie zvyšuje riziko Mallory-Weissovho syndrómu. Pre chorých je typické výrazné kolísanie telesnej váhy.

Diagnostika

Pri podozrení na príznaky bulímie by postihnutý jedinec mal byť vyšetrený psychiatrom, ktorý následne diagnózu potvrdí, alebo vyvráti na základe určitých diagnostických kritérií.

Liečba

Základom terapie je psychiatrická liečba, ktorá pozostáva z psychoterapie a farmakoterapie.

Psychoterapie zahŕňa opakované sedenia s psychiatrom, zistenie prípadných príčin ťažkostí, získanie náhľadu a postupný nácvik správneho príjmu potravy.

Farmakoterapia znamená podávanie liekov, efekt ukázali niektoré lieky zo skupiny antidepresív. Je však nutné poznamenať, že liečba je dlhodobá, zložitá a v niektorých prípadoch nevedie k požadovanému zlepšeniu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/bulimie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button