Mallory-Weissov syndróm

Mallory-Weissov syndrómMallory-Weissov syndróm je označenie pre situáciu, kedy dôjde k vzniku krvácajúcich trhliniek v sliznici dolnej časti pažeráka. Mallory-Weissov syndróm (MWS) čiže gastro-ezofageálna lacerácia je ochorenie tráviacej sústavy. Tieto trhliny krvácajú a choroba sa tak manifestuje zvracaním krvi alebo prítomnosťou krvi v stolici. Prognóza ochorenia je pomerne dobrá, pacient býva ohrozený na živote len zriedka. Nasledujúce riadky vás informujú o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tohto syndrómu.

Mallory-Weissov syndróm a jeho príčiny


K narušení sliznice pažeráka zvyčajne dôjde po úpornom zvracaní, ale porucha môže byť vyvolaná aj usilovným kašľom.

Vzniknúť môže u každého človeka, ale vyššie riziko existuje u alkoholikov a jedincov s poruchami príjmu potravy, (najmä bulímia).

Pri nej chorý konzumuje veľké množstvo potravy a následne, zo strachu z priberania, vyvoláva zvracanie.

Veľké množstvo potravy alebo nedokonale rozhryzené kusy jedla môžu porušiť sliznicu a spôsobiť MWS.

Prejavy

bulímia a nebezpečný syndrómZáleží na sile krvácania. Niekedy sa nemusia prejaviť vôbec, inokedy sa prejaví nálezom krvi v stolici (bude sa jednať o čiernu natrávenú krv čiže melénu) a pri veľkom krvácaní môže dôjsť k zvracaniu krvi, kedy pri jej čiernom zafarbení hovoríme o zvracaní kávovej usadeniny.

Ak je krvácanie dlhodobé a málo sa prejavujúce, dochádza k rozvoju anémie (chudokrvnosť), ktorá sa prejavuje únavou, bledosťou, slabosťou a nevoľnosťou.

Trhlina však môže byť tiež veľmi veľká a krvácanie je potom masívne a môže ohroziť pacienta na živote.

Veľké straty krvi spôsobia náhle zníženie tlaku, čo vedie k stratám vedomia, kolapsu a pri neposkytnutí okamžitej odbornej pomoci až k smrti.

Diagnostika

Diagnóza syndrómu sa určí endoskopickým vyšetrením, keď lekár pri gastroskopii zistí trhlinky sliznice a vylúči inú príčinu krvácania z hornej časti tráviaceho traktu.

Liečba Mallory-Weissovho syndrómu

Stav sa väčšinou nijako dramaticky nelieči, zvyčajne sa (skôr ako podporná liečba) podávajú lieky znižujúce kyslosť žalúdka (obvykle blokátory protónovej pumpy) a v prípadoch väčšieho krvácania aj lieky zlepšujúce zrážanie krvi.

Niekedy možno zdroj krvácania ošetriť endoskopickým prístrojom.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/mallory-weissuv-syndrom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button