Zvracanie a vykašliavanie krvi

zvracanie a vykašliavanie krviZvracanie a vykašliavanie krvi v akomkoľvek množstve sú závažné príznaky, ktoré môžu sprevádzať rad vážnych ochorení tráviaceho a dýchacieho systému a aj rad celkových porúch v našom organizme. Zvracanie a vykašliavanie krvi sa nikdy nevyplatí opomenúť a je životne dôležité sa pri ich objavení dostaviť k lekárovi.

Dodávam len, že prakticky u všetkých nižšie uvedených príčin, ktoré spôsobujú zvracanie a vykašliavanie krvi (najmä u vracania krvi), sa môže krv dostať cez žalúdok do čriev, kde sa stane súčasťou stolice a my potom nachádzame čiernu nepríjemne páchnucu natrávenú krv v stolici, ktorú označujeme ako meléna.

Za zmienku stojí aj fakt, že zvracanie a vykašliavanie krvi sa môžu vzájomne dopĺňať – pri zvracaní krvi môže určité jej množstvo natiecť do dýchacích ciest, odkiaľ je vykašliavaná.

Rovnako tak krv z dýchacích ciest – okrem toho, že je vykašliavaná – môže natiecť do žalúdka, spôsobiť nevoľnosť a postihnutý ju následne vyzvracia.

Špeciálnu poznámku si zaslúži aj pojem „zvracanie kávovej usadeniny„. Znamená dávenie čiernej tekutiny, ktorá nápadne pripomína kávovú usadeninu. Situácia vzniká vtedy, keď dôjde k dáveniu sčernenej krvi čiastočne natrávenej žalúdočnými šťavami.

Okrem toho je dobré si uvedomiť, že masívne krvácanie z tráviaceho traktu ohrozuje človeka vykrvácaním, zatiaľ čo masívne krvácanie dýchacieho traktu ohrozuje človeka skôr udusením.

Krv z dýchacieho systému nie je totiž len vykašliavaná, ale zateká aj do pľúc a človek sa tak môže ľahko „utopiť vo vlastnej krvi“.

Príčiny spôsobujúce zvracanie a vykašliavanie krvi:

Zvracanie krvi

1. Trhlinky v pažeráku

Môže sa stať, že pri ťažkom a úpornom kašli sa môže narušiť sliznica pažeráka v mieste spojenia so žalúdkom a dôjde ku krvácaniu.

Tento stav sa označuje ako Mallory-Weissov syndróm a je celkom častý.

2. Varixy pažeráka

Varixy pažeráka sú krvou napchaté cievy v stene pažeráka. Pažerákové varixy sa typicky vyskytujú pri cirhóze pečene.

Cez cirhotickú pečeň totiž zle preteká krv a tá sa preto snaží obtekať pečeň najrôznejšími cievnymi spojkami. Jedny z týchto spojok sú nanešťastie práve malé cievky v pažeráku. Tieto cievy nie sú na tak veľkú objemovú nálož stavané a je veľké riziko, že prasknú.

Z prasknutých ciev sa potom krv vyleje do pažeráka, a potom býva prehltnutá, či vyzvracaná. Krvácanie je obrovské a postihnutý môže relatívne rýchlo vykrvácať.

3. Zápaly pažeráka

Ťažké zápaly pažeráka môžu spôsobiť krvácanie a následne dávenie menšieho, či väčšieho množstva krvi.

Typické je to najmä pre zápal pri refluxnej chorobe pažeráka.

4. Žalúdočné vredy

Tieto vredy môžu krvácať pomaly a nenápadne s nálezom krvi v stolici. Pri náhlom prasknutí vredu však môže dôjsť k veľkému krvácaniu, kedy je krv vyzvracaná.

Prasknutie vredu býva spojené s prudkou a nepríjemnou bolesťou v nadbrušku (oblasť nad pupkom).

5. Nádory

Nádory, ako je rakovina pažeráka alebo rakovina žalúdka, sa samozrejme tiež môžu prejaviť krvácaním.

Krvácanie nebýva však masívne a prejaví sa skôr ako krv v stolici než ako zvracanie krvi.

6. Poruchy zrážania krvi

Akékoľvek ťažšie krvácavé stavy môžu byť spojené s krvácaním zo slizníc tráviaceho traktu – teda aj z pažeráka a žalúdka.

Môže ísť o vrodenú poruchy zrážania krvi, ako je tomu napríklad u známej hemofílie, ale oveľa častejšie bývajú poruchy zrážanlivosti vyvolané niektorým z liekov na riedenie krvi.

Vykašliavanie krvi

1. Zápaly dýchacích ciest

Zápaly dolných dýchacích ciest, najmä ak prebiehajú dlhodobo, môžu porušiť cievy v tamojších tkanivách a spôsobiť krvácanie.

Dlhotrvajúci zápal priedušiek, čiže chronická bronchitída môže vyvolať občasné vykašliavanie krvi. Rovnaké problémy sa môžu objaviť pri zápale pľúc.

2. Tuberkulóza

Predtým bola tuberkulóza v pokročilejších štádiách spojená s vykašliavaním krvi. Tuberkulózny proces totiž skôr či neskôr „rozožerie“ nejakú väčšiu cievu a dôjde ku krvácaniu do pľúc.

Dnes pri existujúcej účinnej liečbe tuberkulózy sú také prípady našťastie už vzácne.

3. Rakovina pľúc

Nádorové procesy v pľúcach môžu samozrejme krvácanie spôsobiť tiež. Krvácanie však nebýva natoľko masívne, aby postihnutý vykašliaval prúd krvi.

Skôr vykašle hlien (latinsky spútum alebo po slovensky chrchel), ktorý má v sebe trochu krvi. Tento zdanlivo nenápadný príznak je veľmi závažný a lekár by o ňom mal byť uvedomený.

Akýkoľvek nález krvi vo vykašliavanom hliene by sa mal dať poriadne vyšetriť, napríklad röntgenom pľúc.

4. Poruchy krvného obehu v pľúcach

Hromadenie krvi v pľúcnom riečisku je spojené so zvýšením tlaku krvi v tamojších cievach. A pri zvýšenom tlaku sa môže krv čiastočne prefiltrovať do pľúcnych mechúrikov.

Človek potom bude vykašliavať ružovkastú tekutinu. K tomuto bude dochádzať napríklad u ľavostranného srdcového zlyhávania a pri pľúcnej embólii.

5. Poruchy zrážania krvi

Vykašliavanie krvi pri poruche zrážania – táto príčina je totožná ako pri zvracaní krvi.

Ťažšie krvácavé stavy, či už je ich príčina akákoľvek, môžu spôsobiť krvácanie zo slizníc dýchacieho systému rovnako ako zo slizníc systému tráviaceho.

Diagnostika vykašliavania krvi

Je nutné zistiť zdroj krvácania. U dýchacieho systému môžeme použiť počúvanie pľúc fonendoskopom, röntgen pľúc, CT vyšetrenie hrudníka a bronchoskopiu.

Bronchoskop je v podstate trubicový prístroj so zabudovaným optickým zariadením, ktorý sa cez dutinu ústnu zavedie do dýchacích ciest a tadiaľ až do pľúc. Vie dosť presne zistiť zdroj krvácania a tiež ho v prípade nutnosti zastaviť.

Od veci nie je ani vyšetrenie srdca, pretože krv sa do pľúc môže dostať aj z dôvodu porúch krvného obehu – aspoň počúvaním, alebo pomocou EKG. Ideálna vyšetrovacia metóda na srdce je špeciálny ultrazvuk srdca čiže echokardiografia. Tá však nemusí byť vždy okamžite k dispozícii.

V tráviacom trakte môžeme napríklad u pacienta hľadať príznaky cirhózy pečene, ale zo všetkého najlepšie je vykonať esofagogastroskopiu. To je opäť endoskopická metóda, kedy sa pružná hadica so zabudovanou optikou zasunie cez ústnu dutinu do pažeráka a odtiaľ do žalúdka.

Podobne ako u bronchoskopie tak lekár uvidí stav tamojšej sliznice a môže nájsť prípadný zdroj krvácania. Pomocou pracovných nástrojov endoskopického prístroja je možné navyše krvácanie zastaviť.

Významné je aj vyšetriť celkový stav človeka, najmä jeho krvný obraz. Pri dlhodobom krvácaní môže byť značne znížené množstvo červených krviniek.

Liečba

U stavov, ktoré akútne neohrozujú život je nutné vyliečiť príčinu krvácania – napríklad snaha o liečbu rakoviny, liečba srdcového zlyhania, liečba prípadných porúch zrážanlivosti krvi, liečba žalúdočných vredov, apod.

U masívneho krvácania stojí na prvom mieste snaha o jeho zastavenie. Príčinu možno riešiť až neskôr. Hlavné je, aby človek nevykrvácal alebo sa krvou neudusil.

Pridáva sa stratený objem krvi v infúziách, do žily sa môžu aplikovať lieky zastavujúce krvácanie (hemostyptika) a endoskopickým nástrojom možno ošetriť priamo miesto krvácania.

Ak aj napriek všetkej snahe nie sme schopní krvácanie zastaviť, musia nastúpiť chirurgovia a zastaviť krvácanie a vykašliavanie krvi operačne.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zvraceni-vykaslavani-krve

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    1 komentár

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button