Úvod / Choroby / Zápaly pažeráka

Zápaly pažeráka

zápaly pažerakaZápaly pažeráka (odborne ezofagitídy) sú pestrou skupinou chorôb, ktoré sa odlišujú vyvolávajúcou príčinou. Niektoré zápaly pažeráka môžu byť prakticky bezpríznakové, iné majú ťažké prejavy a môžu postihnutého ohroziť na živote.

Príčiny zápalov pažeráka:


Existuje množstvo faktorov, ktoré môžu spôsobiť zápal pažeráka. Zrejme najčastejšia je refluxná choroba, kedy sa kyslý žalúdočný obsah vracia do pažeráka a poškodzuje jeho sliznicu.

Ďalej sa potom relatívne často vyskytujú niektoré infekčné zápaly pažeráka, ktoré môžu byť spôsobené vírusmi (napr. CMV vírus, herpesvírus) alebo kvasinkami. Zápal pažeráka je prítomný aj pri poleptaní pažeráka po vypití niektorých agresívnych kvapalín ako sú kyseliny. Z menej častých príčin menujme tzv. eozinofilnú ezofagitídu.

Prejavy:

Niektoré zápaly pažeráka môžu byť prakticky bezpríznakové, iné sa môžu prejaviť bolesťou na hrudi, obtiažnym prehĺtaním, alebo dokonca priamo bolesťami pri prehĺtaní. U infekčných zápalov pažeráka býva zvýšená teplota. Veľmi dramatický býva stav u ťažkého zápalu pri poleptaní pažeráka, ktorý sa prejavuje prudkou bolesťou a niekedy aj zvracaním krvi. Najzávažnejším akútnym dôsledkom potom je život ohrozujúce pretrhnutie pažeráka.

Medzi chronické komplikácie zápalov pažeráka patrí vznik pozápalového jazvového zúženia pažeráka a vznik tzv. Barrettovho pažeráka (pri refluxnej chorobe). Pri poleptaní pažeráka môžu s mnohoročným odstupom vzniknúť nielen jazvové zúženie, ale aj rakovina pažeráka.

Diagnostika:

Záleží na konkrétnom ochorení, ale všeobecne povedané je pre diagnózu dôležitá endoskopia (tj. gastroskopia), pri ktorej si lekár prehliadne sliznicu pažeráka, môže vidieť zápalové zmeny na vlastné oči a navyše môže odobrať vzorky na histologické, alebo mikrobiologické vyšetrenie.

Liečba:

Terapia závisí na tom, aká je príčina konkrétneho zápalu pažeráka. Presnejšie informácie sa dočítate v jednotlivých článkoch na našom webe, ktoré popisujú danú príčinu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *