Poleptanie pažeráka

Poleptanie pažeráka Poleptanie pažeráka je smrteľne nebezpečný stav, ktorý súvisí s požitím agresívnych žieravín (silné kyseliny alebo luhy). Môže sa jednať o nešťastnú náhodu alebo o samovražedný pokus. Snaha zabiť sa vypitím kyselín či zásad je však veľmi nešťastný nápad, ako zistíme ďalej v texte.

Aké sú príčiny vzniku poleptania? Ako sa samotné poleptanie pažeráka prejavuje a ako sa lieči? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny poleptania pažeráka


Poleptanie pažeráka u dieťaťa môže vzniknúť  nešťastným nápadom vypiť tekutinu z farebnej fľaše s peknými obrázkami.

Dospelý človek sa najčastejšie napije leptavej látky vtedy, ak ju uchováva v neoznačenej fľaši a potom ju on sám alebo niekto iný zamenia s pitnou vodou. Ani samovražedné pokusy nie sú vylúčené, našťastie sa však nejedná o častý spôsob ukončenia života.

Prejavy

Vypitá tekutina škaredo poraní ústnu dutinu, hltan a pažerák (so vznikom zápalu pažeráka odborne označovaným ako korozívna ezofagitída).

Krátko po vypití sa objaví prudká bolesť, ktorá sa zhoršuje pri prehĺtaní. Okrem toho sa môže objaviť vracanie krvi.

Tekutina sa môže dostať aj do dýchacích ciest a v tom prípade môže spôsobiť dýchavičnosť a vykašliavanie krvi.

Ťažkosť poranení, bolesť a nedajbože pretrhnutie pažeráka môžu vyvolať šokový stav, ktorý môže vyústiť v poruchu vedomia alebo v smrť.

Diagnostika

Diagnózu určíme z informácií od pacienta alebo od jeho blízkych, či od pracovníkov rýchlej záchrannej pomoci. Je vhodné zistiť približné množstvo a typ žieraviny, ktorú dotyčný vypil.

Pre poleptanie pažeráka je najideálnejším vyšetrením gastroskopia, kedy uvidíme stenu pažeráka na vlastné oči a môžeme zhodnotiť ťarchu postihnutia.

Prevencia

Základom prevencie je udržať akúkoľvek žieravinu mimo dosahu detí, farebné etikety ich môžu ľahko pomýliť. Inak by mali byť žieravé látky uchovávané vo zreteľne označených fľašiach a vždy ďaleko od fliaš s pitnými tekutinami.

Pokus o samovraždu vypitím leptavej látky je hlúpy nápad – prípadná smrť je veľmi bolestivá a ak je pokus o samovraždu neúspešný, doživotné následky sú hrozivé.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/poleptani-jicnu

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button