Vyliec.sk > Choroby > Cytomegalovírus (CMV)

Cytomegalovírus (CMV)

CytomegalovírusCytomegalovírus (CMV) je veľmi rozšírený vírus, ktorý je prítomný v organizme veľkej časti populácie. CMV patrí do skupiny herpesvírusov a prenáša sa zrejme úzkym kontaktom a telesnými tekutinami.

Vysoká zamorenosť populácie vírusom je v podstate nenápadná, pretože hoci vírus prežíva v ľudskom tele trvalo, zdravým ľuďom nespôsobuje viditeľné príznaky. Snáď jedinou výnimkou u zdravých ľudí je vznik nepríliš nebezpečnej cytomegalovírusej mononukleózy. Na druhú stranu je cytomegalovírus veľmi nebezpečný pre chorých s poruchami imunity, v dnešnej dobe najmä pre pacientov s AIDS a pacientov po transplantáciách, ktorí užívajú imunosupresíva (lieky tlmiace imunitu). Okrem toho je veľmi nebezpečná CMV nákaza ľudského plodu.

Formy CMV infekcie:


1. Infekcia tehotnej ženy a plodu

V prípade, že je vírusom infikovaná tehotná žena alebo ak u nej dôjde k aktivácii už prítomného vírusu, je riziko poškodenia plodu a vznik vrodených deformácií a nevratných vývojových chýb vrátane mentálnej retardácie.

2. Cytomegalovírusový zápal hrubého čreva

Odborne ho nazývame CMV kolitída a prejavuje sa najmä horúčkou a silnými hnačkami. Pri kolonoskopií nájdeme zápalové ochorenie sliznice, niekedy má až podobu mnohopočetných vredov. Choroba je typická pre pacientov s poruchami imunity.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

3. Cytomegalovírusový zápal pečene

Označuje sa ako CMV hepatitída. Môže prebiehať veľmi rýchlo a spôsobiť život ohrozujúce zlyhanie pečene. Cytomegalovírusový zápal pečene je typický pre pacientov s poruchami imunity.

4. Cytomegalovírusový zápal pažeráka

Cytomegalovírusový zápal pažeráku opäť typický pre jedincov s poruchami imunity, prejavuje sa horúčkou, poruchou prehĺtania a bolesťou pri prehĺtaní. Ak je vykonaná gastroskopia, potom sú na sliznici pažeráka viditeľné povrchové erózie alebo vredy.

5. Cytomegalovírusový zápal mozgu

CMV encefalitída je našťastie vzácna a vyskytuje sa opäť u jedincov s poruchami imunity. Môže mať dramatické prejavy vrátane zmeny osobnosti, zmätenosti, agresivity a porúch vedomia. Bez rozpoznania začatia včasnej terapie môže byť smrteľná.

6. Cytomegalovírusová mononukleóza

Jedná sa o infekčné príznaky podobné klasickej vírusovej mononukleóze spôsobenej EBV vírusom (vírus Epstein-Barrovej), však príznaky sú menej nápadné a väčšinou nezahŕňajú zdurenie lymfatických uzlín a zväčšenie pečene. Môže sa objaviť aj u ľudí s normálnou imunitou.

Diagnostika

Diagnózu možno stanoviť buď sérologicky, tj. špeciálnym vyšetrením protilátok proti CMV v žilovej krvi, alebo metódou PCR (pri ktorej sa hodnotí prítomnosť vírusovej DNA v krvi). Okrem toho je možné vyšetriť prítomnosť CMV (jeho povrchové antigény alebo opäť DNA) vo vzorke postihnutého tkaniva získaného napr. pri gastroskopii alebo kolonoskopii.

Terapia

Okrem symptomatickej terapie možno podávať špeciálne antivirotiká, tj. protivírusové lieky. Účinnou zlúčeninou týchto liekov je látka ganciklovir.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/cytomegalovirove-infekce

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.