Zväčšenie pečene

zväčšenie pečeneZväčšenie pečene je odborne označované ako hepatomegália. Tento stav sprevádza viacero chorôb a pritom môže byť relatívne nenápadný. Pacient sám nemusí pociťovať žiadne ťažkosti a zväčšená pečeň môže byť náhodne nájdená pri bežnom lekárskom vyšetrení. Inokedy privedú pacienta k lekárovi iné príznaky chorobného stavu, ktorý okrem iného vyvolá aj zväčšenie pečene.

Pečeň sa nachádza pod pravým rebrom a vyšetrujeme ju poklepom a pohmatom brucha.

Za normálnych okolností ju nenahmatáme, zväčšenú pečeň môžeme nahmatať (či vyšetriť poklepom) v určitej vzdialenosti pod pravým rebrovým oblúkom.

Príčiny zväčšenej pečene:


Príčin je pochopiteľne obrovské množstvo, ja spomínam len tie najčastejšie, s ktorými má človek reálnu šancu sa stretnúť. Dodajme, že často (ale nie vždy) ide o rôzne pečeňové zápaly.

1. Infekcia

Infekčné procesy napádajúce pečeň sú obvykle v akútnej fáze spojené s jej zväčšením. Patria sem najmä vírusové ochorenia ako sú infekčné hepatitídy a pomerne rozšírená infekčná mononukleóza.

Vzácnejšie môže byť pečeň napadnutá aj ďalšími vírusmi. Aj bakteriálne infekcie môžu viesť k zväčšeniu pečene, najmä ak sa v tkanive pečene vytvoria bakteriálne abscesy.

Zväčšenie pečene pri napadnutí plesňami či parazitmi (napr. echinokok tvoriaci cysty) je v našich zemepisných šírkach veľmi vzácne, ale vylúčiť ho nemožno.

2. Nádorové procesy

V pečeni sa môže vytvoriť rakovina pečene vychádzajúca priamo z pečeňových buniek, to však nie je až tak časté. Oveľa častejší je výskyt pečeňových metastáz ostatných nádorov ľudského tela.

Pečeňou preteká veľké množstvo krvi a je veľké riziko uchytenia nádorových buniek v tkanive pečene. Do pečene s obľubou metastázujú najmä nádory tráviaceho traktu a gynekologické nádory.

Hmatom môžeme veľké metastázy niekedy na zväčšenej pečeni vyhmatať ako tuhé uzly. Pečeň je pomerne typicky zväčšená aj u nádorových chorôb vychádzajúcich z krvi ako sú lymfómy a leukémia.

3. Steatóza pečene

Stukovatenie pečene môže a nemusí byť spojené s jej zväčšením. Vyvolávajúcich príčin je viac, ako príklad si môžeme uviesť obezitu a užívanie alkoholu.

Ostatne u ľudí pravidelne pijúcich väčšie množstvo alkoholu môžeme nájsť zväčšenú pečeň aj bez steatózy.

4. Cirhóza pečene

Má celý rad vyvolávajúcich faktorov. Najmä pri tzv. veľkouzlovej cirhóze môžeme vyhmatať zväčšenú pečeň s nerovným okrajom.

Je však nutné podotknúť, že dlhodobá cirhóza vedie k postupnému zmenšovaniu pečene, a tak u pokročilých cirhotikov nachádzame naopak pečeň malá.

5. Alkoholová hepatitída

Zápal tkaniva pečene vyvolaný alkoholom je jednou z foriem alkoholického poškodenia tkaniva pečene.

Môže mať rôznu závažnosť, jej ťažké typy môžu prebiehať ako akútne zlyhanie pečene.

6. Prekrvenie pečene

Naplnenie pečene krvou môže byť spojené so zväčšením jej objemu.

Typicky je to tak u pravostranného srdcového zlyhania, kedy sa krv hromadí v dolnej dutej žile a v pečeni.

Prejavy zväčšenej pečene

Samotné zväčšenie pečene môže byť relatívne bezpríznakové, inokedy sa prejavuje pocitom tlaku až bolesťami brucha (pod pravým rebrom) a nechutenstvom.

Ak je prítomne výraznejšie narušenie pečeňových funkcií, môžu sa objaviť príznaky ako je žltačka, pečeňová encefalopatia, krvácavosť, apod.

Nádorové ochorenia postihujúce pečeň sa môžu prejavovať všeobecnými výstražnými príznakmi ako je nočné potenie, opakujúce sa epizódy zvýšenej teploty, náhly úbytok na váhe, apod.

Zväčšenie pečene a diagnostika

Zväčšenie pečene primárne zistíme fyzikálnym vyšetrením – pohmat, poklep. Pri pohmate má význam približný odhad veľkosti pečene (koľko cm presahuje pod spodný rebrový oblúk) a zhodnotenie jej okraju – tuhý, mäkký, nerovný, citlivý na pohmat pod.

Fyzikálne vyšetrenie teraz pochopiteľne ustupuje do pozadia vďaka širokej dostupnosti zobrazovacích metód.

Veľmi dobrou metódou je ultrazvuk brucha, kde môžeme veľkosť pečene presne zmerať, okrem toho môžeme uvidieť steatózu, cirhotické zmeny či ložiskové procesy.

V prípade nejasností je možné doplniť CT vyšetrenie brucha. Z krvi môžeme pátrať po prítomnosti zápalu v tele (CRP), z hľadiska pečeňových chorôb majú význam pečeňové testy. Prítomnosť najrôznejších vírusových infekcií, ktoré postihujú pečeň môžeme opäť zistiť z krvného odberu.

Ako veľmi špecifický tumor marker pre rakovinu pečene slúži zlúčenina známa ako alfa-fetoproteín (AFP). Krvný obraz má význam pri diagnostike krvných ochorení, ktoré môžu mať súvislosť so zväčšením pečene.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zvetseni-jater

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button