Vyliec.sk > Choroby > Alkoholická hepatitída

Alkoholická hepatitída

Alkoholická hepatitídaAlkoholická (alkoholová) hepatitída znamená zápal pečeňového tkaniva, ktorý je vyvolaný alkoholom. Je jednou z foriem alkoholického poškodenia pečene. Tu budeme písať hlavne o akútnej alkoholovej hepatitíde, existuje však aj chronická alkoholová hepatitída vyvolaná chronickým alkoholizmom, ktorá s obľubou prechádza do cirhózy pečene.

Alkoholická hepatitída a jej príčiny


Ako už z názvu vyplýva, jej vyvolávajúcou príčinou alkohol.

Akútna alkoholická hepatitída môže vniknúť prakticky u každého človeka po jednorazovom nadmernom užití alkoholu, pravidelne pijúci ľudia majú pochopiteľne vyššie riziko jej vzniku a u alkoholikov s trvale narušenou funkciou pečene môže pri alkoholovej hepatitíde ľahšie dôjsť k zlyhaniu pečene.

Prejavy

Príznaky môžu byť rôzne ťažké. Niekedy si postihnutý sťažuje len na pobolievanie brucha pod pravým rebrom, kde nájdeme zväčšenú pečeň citlivú na pohmat.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

U vážnejších prípadov sa však môžu vyskytnúť prejavy zhoršenia funkcie pečene, niekedy priamo pečeňového zlyhania. Objaviť sa tak môže žltačka, voda v bruchu, pečeňová encefalopatia a pod. Stav môže skončiť poruchou vedomia, rozvratom vnútorného prostredia a smrťou.

Diagnostika

Na diagnózu pomýšľame u pacienta, u ktorého je zvýšený príjem alkoholu, najmä ak v poslednom čase naraz vypil veľké množstvo alkoholu. V krvných testoch nájdeme rôzne vysoké zvýšenie pečeňových testov a v prípade žltačky aj zvýšenie bilirubínu (zlúčenina vylučovaná pečeňou do žlče).

Ďalšie nálezy závisia na závažnosti pečeňového postihnutia, vhodné je vykonať ultrazvuk, ktorý nás orientačne informuje o stave pečeňového tkaniva a môže ukázať vodu v bruchu. Jasnou a definitívnou diagnózou je biopsia pečene so získaním vzorky pečeňového tkaniva, ktoré vyšetríme pod mikroskopom. Biopsiu vykonávame skôr vtedy, keď si nie sme úplne istí, či u daného pacienta súvisí zvýšenie pečeňových testov s alkoholom a chceme vylúčiť iné príčiny.

Liečba

Je potrebný úplný zákaz alkoholu, podávajú sa lieky chrániace pečeňové tkanivo, u pacientov v ťažkých stavoch sa liečia príznaky zlyhania pečene, zvyčajne za hospitalizácie v nemocnici. U niektorých pacientov sa k rýchlemu stlmeniu zápalu podávajú kortikoidy, musí byť však vylúčená vírusová hepatitída. Definitívnym riešením môže byť transplantácia pečene.

Alkoholická hepatitída

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.