Biopsia pečene

vyšetrenie biopsia pečeneBiopsia pečene je diagnostickú metódou, ktorej podstatou je získanie vzorky tkaniva pečene k ďalšiemu vyšetrovaniu.

Princíp biopsie pečene


Vyšetrenie sa vykonáva v ľahu na chrbte pod kontrolou ultrazvukom. Do miesta vpichu sa najprv aplikuje anestetikum k miestnemu umŕtveniu. Následne sa vykoná vpich špeciálnou bioptickou ihlou, ktorá je konštruovaná tak, že po vytiahnutí obsahuje malú vzorku tkaniva pečene. Získaná vzorka je následne odoslaná k histologickému vyšetreniu.

Po biopsii pečene je nutný pokoj na lôžku, pacientovi je zdravotníckym personálom opakovane kontrolovaný pulz a krvný tlak.

Príprava pred vyšetrením

Samotné vyšetrenie nevyžaduje od pacienta zvláštnu prípravu. V spolupráci s ošetrujúcim lekárom je pochopiteľne nutné s predstihom niekoľkých dní vysadiť lieky na riedenie krvi, aby pri zákroku nedošlo ku krvácaniu. Poslednú potravu by mal vyšetrovaný prijať večer pred vyšetrením a k samotnej biopsii pečene by mal prísť úplne nalačno.

Význam

Biopsia pečene je pochopiteľne invazívne vyšetrenia, ktoré so sebou nesie riziká, a preto sa nevykonáva u všetkých pacientov.

Má zmysel vtedy, ak máme podozrenie na ochorenie pečene – zvýšené pečeňové testy, nález cirhózy pečene pomocou ultrazvuku alebo príznakmi pečeňového zlyhania, kedy z anamnézy ani pomocou iných vyšetrení nie sme schopní zistiť vyvolávajúcu príčinu choroby.

Ďalšou indikáciou môže byť nález neznámeho ložiská v pečeni pomocou zobrazovacích metód. Biopsia môže byť podstate jedinou možnosťou, ako odlíšiť nezhubné ložiská (napr. adenóm pečene) od rakoviny pečene, alebo metastázy iného nádoru.

Bio a Raw potraviny

Nevýhody biopsie pečene

Vyšetrenie ako je biopsia pečene so sebou môže niesť riziko krvácania. Veľmi nebezpečné môže byť krvácanie z pečeňového hemangiómu (nezhubný nádor z krvných ciev), ak by došlo k jeho nabodnutiu. Lekár by si preto mal byť istý, že ložisko, ktoré sa chystá bioptovat, nie je hemangiom.

Výhody

Pečeňová biopsia je vďaka získaniu vzorky tkaniva neoceniteľným vyšetrením v diagnostike poškodenia pečene neznámou vyvolávajúcou príčinou a v diagnostike neznámych pečeňových ložísk.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha. Rôzne akcie až do výšky -20%.

Zroj: https://www.stefajir.cz/biopsie-jater

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.