Biopsia pečene

vyšetrenie biopsia pečeneBiopsia pečene je diagnostickú metódou, ktorej podstatou je získanie vzorky tkaniva pečene k ďalšiemu vyšetrovaniu.

Princíp biopsie pečene


Vyšetrenie sa vykonáva v ľahu na chrbte pod kontrolou ultrazvukom. Do miesta vpichu sa najprv aplikuje anestetikum k miestnemu umŕtveniu.

Následne sa vykoná vpich špeciálnou bioptickou ihlou, ktorá je konštruovaná tak, že po vytiahnutí obsahuje malú vzorku tkaniva pečene.

Získaná vzorka je následne odoslaná k histologickému vyšetreniu.

Po biopsii pečene je nutný pokoj na lôžku, pacientovi je zdravotníckym personálom opakovane kontrolovaný pulz a krvný tlak.

Príprava pred vyšetrením

Samotné vyšetrenie nevyžaduje od pacienta zvláštnu prípravu.

V spolupráci s ošetrujúcim lekárom je pochopiteľne nutné s predstihom niekoľkých dní vysadiť lieky na riedenie krvi, aby pri zákroku nedošlo ku krvácaniu.

Poslednú potravu by mal vyšetrovaný prijať večer pred vyšetrením a k samotnej biopsii pečene by mal prísť úplne nalačno.

Význam

Biopsia pečene je pochopiteľne invazívne vyšetrenia, ktoré so sebou nesie riziká, a preto sa nevykonáva u všetkých pacientov.

Má zmysel vtedy, ak máme podozrenie na ochorenie pečene – zvýšené pečeňové testy, nález cirhózy pečene pomocou ultrazvuku alebo príznakmi pečeňového zlyhania, kedy z anamnézy ani pomocou iných vyšetrení nie sme schopní zistiť vyvolávajúcu príčinu choroby.

Ďalšou indikáciou môže byť nález neznámeho ložiská v pečeni pomocou zobrazovacích metód.

Biopsia môže byť podstate jedinou možnosťou, ako odlíšiť nezhubné ložiská (napr. adenóm pečene) od rakoviny pečene, alebo metastázy iného nádoru.

Nevýhody biopsie pečene

Vyšetrenie ako je biopsia pečene so sebou môže niesť riziko krvácania. Veľmi nebezpečné môže byť krvácanie z pečeňového hemangiómu (nezhubný nádor z krvných ciev), ak by došlo k jeho nabodnutiu.

Lekár by si preto mal byť istý, že ložisko, ktoré sa chystá bioptovat, nie je hemangiom.

Výhody

Pečeňová biopsia je vďaka získaniu vzorky tkaniva neoceniteľným vyšetrením v diagnostike poškodenia pečene neznámou vyvolávajúcou príčinou a v diagnostike neznámych pečeňových ložísk.

Zroj: https://www.stefajir.cz/biopsie-jater

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button