Vyliec.sk > Choroby > Adenóm pečene

Adenóm pečene

Adenóm pečeneAdenóm pečene je nie celkom presný názov pre tzv. hepatocelulárny adenóm. Tento nezhubný nádor vzniká z pečeňových buniek (hepatocytov) a nie je príliš častý. Ako sa tento nádor pečene prejavuje, ako ho liečiť a diagnostikovať? Viac informácií sa dozviete v tomto článku.

Príčiny adenómu pečene


Zistilo sa, že pečeňové adenómy majú veľmi úzky vzťah k hormónom a zvýšené riziko je u dlhodobých užívateliek hormonálnej antikoncepcie a u mužov užívajúcich anabolické steroidy, pretože chcú mať zväčšenú svalovú hmotu. Z vyššie uvedených dôvodov tvoria podstatnú časť ľudí s pečeňovým adenómom mladé ženy.

Prejavy

Adenóm pečene sa väčšinou nijako neprejaví a je náhodným nálezom na ultrazvuku. Väčšie adenómy však môžu spôsobovať nepríjemné tlakové bolesti pod pravým rebrom. Niekedy môže dôjsť ku krvácaniu z adenómu, ktoré môže byť veľmi vážne a spôsobiť ohrozenie života.

Hlavným problémom je fakt, že hoci sú pečeňové adenómy nezhubné, majú určitú malú pravdepodobnosť, že sa premenia na rakovinu pečene.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Diagnostika

Adenóm pečene je väčšinou nájdený na ultrazvuku, ale ten vo väčšine prípadov k diagnostike nestačí a pridávajú sa ďalšie vyšetrenia ako je CT vyšetrenie alebo magnetická rezonancia pečene, ktoré už väčšinou postačujú.

Definitívne potvrdenie diagnózy predstavuje však až cielená pečeňová biopsia, získaním vzorky z ložiska, ktorá môže byť histologicky vyšetrená. Pri výskyte ložiska v pečeni vykonávame v krvnom náberu vyšetrenie tumor markery, ktorý sa volá alfa-fetoproteín (AFP). U pečeňového adenómu by AFP nemal byť výrazne zvýšený a jeho zvýšenie vždy budí podozrenie na rakovinu pečene.

Liečba adenómu pečene

Liečba je hlavný problém – jedinou možnosťou je chirurgické odstránenie adenómu s časťou okolitého pečeňového tkaniva, čo veľmi často nie je práve jednoduchý a malý zákrok.

Odstránenie adenómu pečene je mnohými lekármi preferované pre už spomínané riziko prechodu do rakoviny pečene, však veľmi malé adenómy sa niekedy len sledujú, vykonávajú sa pravidelné ultrazvukové kontroly a čaká sa, či nevymiznú. Nutnosťou je vysadenie hormonálnej koncepcie, anabolických steroidov alebo iných vonkajších zdrojov steroidných hormónov.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/jaterni-adenom

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.