Adenóm pečene

Adenóm pečeneAdenóm pečene je nie celkom presný názov pre tzv. hepatocelulárny adenóm. Tento nezhubný nádor vzniká z pečeňových buniek (hepatocytov) a nie je príliš častý. Ako sa tento nádor pečene prejavuje, ako ho liečiť a diagnostikovať? Viac informácií sa dozviete v tomto článku.

Príčiny adenómu pečene


Zistilo sa, že pečeňové adenómy majú veľmi úzky vzťah k hormónom a zvýšené riziko je u dlhodobých užívateliek hormonálnej antikoncepcie a u mužov užívajúcich anabolické steroidy, pretože chcú mať zväčšenú svalovú hmotu.

Z vyššie uvedených dôvodov tvoria podstatnú časť ľudí s pečeňovým adenómom mladé ženy.

Prejavy

Adenóm pečene sa väčšinou nijako neprejaví a je náhodným nálezom na ultrazvuku. Väčšie adenómy však môžu spôsobovať nepríjemné tlakové bolesti pod pravým rebrom.

Niekedy môže dôjsť ku krvácaniu z adenómu, ktoré môže byť veľmi vážne a spôsobiť ohrozenie života.

Hlavným problémom je fakt, že hoci sú pečeňové adenómy nezhubné, majú určitú malú pravdepodobnosť, že sa premenia na rakovinu pečene.

Diagnostika

Adenóm pečene je väčšinou nájdený na ultrazvuku, ale ten vo väčšine prípadov k diagnostike nestačí a pridávajú sa ďalšie vyšetrenia ako je CT vyšetrenie alebo magnetická rezonancia pečene, ktoré už väčšinou postačujú.

Definitívne potvrdenie diagnózy predstavuje však až cielená pečeňová biopsia, získaním vzorky z ložiska, ktorá môže byť histologicky vyšetrená.

Pri výskyte ložiska v pečeni vykonávame v krvnom náberu vyšetrenie tumor markery, ktorý sa volá alfa-fetoproteín (AFP). U pečeňového adenómu by AFP nemal byť výrazne zvýšený a jeho zvýšenie vždy budí podozrenie na rakovinu pečene.

Liečba adenómu pečene

Liečba je hlavný problém – jedinou možnosťou je chirurgické odstránenie adenómu s časťou okolitého pečeňového tkaniva, čo veľmi často nie je práve jednoduchý a malý zákrok.

Odstránenie adenómu pečene je mnohými lekármi preferované pre už spomínané riziko prechodu do rakoviny pečene, však veľmi malé adenómy sa niekedy len sledujú, vykonávajú sa pravidelné ultrazvukové kontroly a čaká sa, či nevymiznú.

Nutnosťou je vysadenie hormonálnej koncepcie, anabolických steroidov alebo iných vonkajších zdrojov steroidných hormónov.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/jaterni-adenom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button