Bolesť pod pravým rebrom

príznak bolesť pod pravým rebromČo spôsobuje bolesť pod pravým rebrom, ako môžeme túto bolesť diagnostikovať a liečiť? V oblasti pravého rebra sa v brušnej dutine nachádza pečeň a žlčník, preto väčšina bolestí v tejto oblasti vychádza práve z nich. Pochopiteľne nesmieme zabudnúť ani na prenesenú bolesť z hrudnej dutiny.

Príčiny bolesti pod pravým rebrom:

1. Zápal žlčníka a zápal žlčových ciest

Zápal žlčníka (odborne cholecystitída) a žlčových ciest (odborne cholangitída) sú spojené s bolesťou brucha pod pravým rebrom a obvykle s horúčkou. U cholangitídy bývajú horúčky veľmi vysoké, objavuje sa aj zimnica a triašky.

Okrem toho sú prítomné klasické príznaky ako je nevoľnosť a zvracanie. Okrem klinického testov a krvného obrazu je pre diagnózu dôležitý ultrazvuk brucha. Zápal sa lieči pokojom na lôžku, chladivými obkladmi, liekmi na zníženie horúčky, antibiotikami a diétou alebo chirurgickým odstránením žlčníka.

2. Žlčníková kolika

Tento veľmi bolestivý stav sa objavuje pri upchatí žlčových ciest žlčovým kameňom. Objavujú sa kolikovité bolesti pod pravým rebrom, ktoré môžu byť pre chorého neznesiteľné. Okrem bolesti sa vyskytuje aj nevoľnosť a zvracanie.

3. Prekrvenie pečene

Náhle prekrvenie pečene a jej zväčšenie môže byť spojené s bolestivosťou pod pravým rebrovým oblúkom.

Veľmi často sa bolesť pod pravým rebrom objaví u netrénovaných jedincov pri výraznej fyzickej námahe (napr. pri behu) a môže byť prítomná aj u pravostranného srdcového zlyhania, keď sa krv začne hromadiť v žilách pred srdcom a teda aj v pečeni.

4. Zápaly pečene

Zápalové procesy tkaniva pečene môžu byť spojené s bolesťami pod pravým rebrom. Najčastejšie sa jedná o infekcie spôsobené vírusmi infekčných hepatitíd. Niekedy sa však vyskytujú aj bakteriálne infekcie pečene, ktoré môžu mať formu pečeňových abscesov.

5. Metastázy pečene

Postihnutie tkaniva pečene metastatickým rozsevom môže byť bolestivé. Zhoršenie funkcie pečene a pokles schopnosti spracovávať farbivo bilirubín sa môže prejaviť žltačkou.

6. Prenesená bolesť z iných častí tela

Bolesť do pravého podrebria môže byť prenesená aj z pravej polovice hrudníka hoci to nie je až tak bežné. Bolesť pod pravým rebrom sa môže objaviť napr. pri zápale pľúcneho tkaniva (pravostranná pneumónia).

Pochopiteľne nemožno vylúčiť ani iný zdroj bolesti, detailnejší prehľad väčšiny príčin bolestí brucha nájdete v príslušnom článku.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/bolest-v-pravem-podzebri

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button